tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

W Nysie chcą postawić pomnik Piłsudskiego. "Na 100-lecie odzyskania niepodległości"

W Nysie chcą postawić pomnik Piłsudskiego. "Na 100-lecie odzyskania niepodległości"
Foto: pilsudskinysa.pl Członkowie komitetu zaprezentowali gipsowy model pomnika, który ma stanąć na Opolszczyźnie

Ma mieć 3,5 metra wysokości, tyle samo szerokości i stać na niemal 4-metrowym postumencie - tak według założeń będzie wyglądał największy w Polsce pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Ma stanąć w Nysie. Na razie zaprezentowano jego gipsowy model w skali 1:7. Pomnik ma być gotowy w 2018 roku, na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

O wybudowanie pomnika od lutego 2015 roku stara się Komitet Społeczny Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie. - To symbol odbudowy państwa polskiego. Jeden z najbardziej znanych Polaków żyjących w XX wieku i wspólny bohater - mówi Piotr Wojtasik, przewodniczący komitetu.

W Nysie jak w Tarnopolu

Pomnik ma być wzorowany na tym, który w 1935 roku stanął w Tarnopolu i został zniszczony w trakcie wojny przez żołnierzy Armii Czerwonej. Skąd inspiracja "Piłsudskim na Kasztance"? Wszystko dlatego, że wielu z mieszkańców opolskiego miasta swoje korzenie ma właśnie w tym ukraińskim, dawniej polskim, mieście. Jednak członkowie komitetu podkreślają, że pomnik nie będzie identyczny jak tamten sprzed ośmiu dekad.

Prawdopodobnie największy w Polsce

Nyski Piłsudski, odlany z brązu, będzie prawdopodobnie największym wśród krajowych monumentów marszałka. Ma mieć 3,5 metra wysokości i tyle samo szerokości. Marszałek na koniu będzie ustawiony na ok. 4-metrowym postumencie. Według planów będzie stał na jednej z pierzei nyskiego rynku, w miejscu w którym przed II wojną światową stał pomnik niemieckiego cesarza. Koszt budowy pomnika szacowany jest na ok. pół miliona złotych. Trwają poszukiwania sponsora i zbiórka funduszy. Wojtasik przyznaje, że pomnik będzie ewenementem, bo w Polsce nie ma ich zbyt wiele.

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 11 listopada 2018 roku, czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: pilsudskinysa.pl Prof. Marian Molenda, autor modelu, przedstawia wizję pomnika marszałka
Pomnik ma stanąć w Nysie:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bogdan55

Istnieje obawa ,że ten pomnik nigdzie nie stanie , bo jak do pisowskich łbów dotrze ,że Piłsudski uważał klechów za idiotów [ dawał temu wyraz] to zaraz nastąpi zmiana "koncepcji" i pisiarnia postawi tam 12874 pomnik JP II .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje