tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Otworzyli linię kolejową na 10 dni. Wiadukt drogowy grozi zawaleniem

Otworzyli linię kolejową na 10 dni. 
Wiadukt drogowy grozi zawaleniem
Foto: A. Pawlukiewicz / TVN24 Wrocław | Video: A. Pawlukiewicz / TVN24 Wrocław Fatalny stan techniczny wiaduktu unieruchomił przechodzącą pod nim linię kolejową

Po trwającym bez mała rok remoncie przywrócono ruch na linii kolejowej między Jelenią Górą a Szklarską Porębą. Pociągi jeździły 10 dni. Okazało się, że wiadukt drogowy w Piechowicach grozi zawaleniem na tory. Środków na jego remont nie ma.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu wiaduktu drogowego w Piechowicach. To oznacza także zamknięcie linii kolejowej między Jelenią Górą a Szklarską Porębą - konstrukcja jest w takim stanie, że nie pozwala, by przejeżdżały pod nią pociągi.

– Decyzja inspektora wstrzymała ruch kolejowy na tej trasie, bo nie tylko przechodzenie nim, ale także przejeżdżanie pod stwarza zagrożenie dla życia – potwierdza Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

"Stwarza zagrożenie dla życia"

O tym, że wiadukt jest w fatalnym stanie, było wiadomo, gdy kolejarze otwierali linię po remoncie. W listopadowym wydaniu "Informatora Piechowickiego", obok relacji z otwarcia linii znalazła się też... informacja o złym stanie technicznym wiaduktu.

- Stawarza on bezpośrednie zagrożenie dla życia i mienia użytkowników obiektu, dla ruchu kolejowego pod obiektem oraz grozi niesygnalizowaną katastrofą budowlaną - informował na łamach gazety Roman Hryniewicz, specjalista ds. infrastruktury komunalnej z urzędu miasta w Piechowicach.

Gmina nie ma środków na remont

Decyzja o rozbiórce konstrukcji została już podjęta. Ale gmina nie ma póki co środków na budowę nowej. Dopiero ich szuka. Pociągi znikną więc z tej linii na dłużej.

– Linia kolejowa jest w pełni sprawna - zastrzegają kolejarze. - W każdej chwili jesteśmy gotowi do przywrócenia pociągów na tę trasę. Jednak musimy poczekać na naprawę obiektu i decyzję inspektora o wznowieniu ruchu – informuje Siemieniec.

Póki co, pociągi kończą bieg w Piechowicach lub w Jeleniej Górze.

Roczny remont

Podróżni na powrót pociągów na tę trasę czekali od grudnia 2012 roku. W międzyczasie zmodernizowano tory, wymieniono rozjazdy, odnowiono obiekty inżynieryjne i przejazdy kolejowo-drogowe.

Dzięki modernizacji 12-kilometrowego odcinka torów, podróżni mieli dojechać do Szklarskiej Poręby bezpośrednio z Warszawy, Olsztyna, Poznania czy Wrocławia.

Wiadukt w Piechowicach jest w zarządzie gminy. Jego remont nie wchodził w zakres prac, które wykonywali kolejarze.

Za wstrzymanie ruchu kolejowego na wyremontowanej trasie odpowiada zły stan techniczny wiaduktu w Piechowicach:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje