tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Remontują 700-letni zamek w Niemodlinie

Remontują 700-letni zamek w Niemodlinie
Foto: Zamek Niemodlin W niemodlińskim zamku trwa remont

Zamek w Niemodlinie (woj. opolskie) przechodzi remont. Trwa rewitalizacja budynku bramnego, w którym ma się mieścić kasa i informacja turystyczna. Właściciele obiektu dostali też fundusze z ministerstwa na konserwację dachu. Zabezpieczyli już zamkową kaplicę, w której podczas prac znaleźli tajemnicze trumny z XVII wieku.

Wśród przyznanych w tym roku dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazły się m.in. pieniądze na remont późnorenesansowego zamku w Niemodlinie, gdzie Jan Jakub Kolski kręcił film "Jasminum".

Na początku marca Iwona Solisz, opolska wojewódzka konserwator zabytków poinformowała, że ministerstwo przyznało pieniądze na konserwację więźby i pokrycia dachowego oraz na prace zabezpieczające elementy konstrukcyjne zamku. W sumie to 700 tys. złotych.

- Bardzo nas to cieszy, bo zamek w Niemodlinie to bardzo cenny obiekt. Od niedawna ma nowego właściciela – powiedziała.

Remontują bramę

Nad bramą rozstawione jest rusztowanie, na którym pracują robotnicy zajmujący się odnową tej części 700-letniego zamku. Budynek został już otynkowany. - Na wieżę powróci zegar, którego kompletny mechanizm odnalazł się podczas prac budowlanych. Pochodzi od prawdopodobnie z II połowy XIX wieku - mówi Anna Rozwadowska, przedstawicielka właściciela zamku. I podkreśla, że zamek cały czas jest otwarty, a prace prowadzone są tak, by nie zakłócać ruchu turystycznego.

W kaplicy znaleźli trumny

Podczas zabezpieczania kaplicy zamkowej znaleziono dwie trumny. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pochówek w nich miał miejsce pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX wieku. W trumnach pochowane zostały dwie osoby. - Trumnami oraz złożoną w nich parą zajmuje się teraz miejski konserwator zabytków w Opolu - zdradza Rozwadowska.

Źródło: Zamek Niemodlin W zamkowej kaplicy znaleziono trumny

Stał i niszczał

Zamek książęcy w Niemodlinie ma ponad 700 lat. Po II wojnie światowej był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego i szkoły podoficerskiej. Później przez lata stał i niszczał. W 1990 roku kupił go prywatny inwestor, a w 2015 roku obiekt doczekał się nowego właściciela. Od lipca ubiegłego roku można go ponownie zwiedzać.

Źródło: Wikipedia domena publiczna Tak zamek wyglądał w drugiej połowie XIX wieku. Nowi właściciele chcą przywrócić mu dawny blask
Zamek znajduje się w Niemodlinie:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje