tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nysa już płaci 500 złotych na dziecko. Wnioski musi jednak sprawdzić prokurator

Nysa już płaci 500 złotych na dziecko. Wnioski musi jednak sprawdzić prokurator
Foto: Shutterstock Prokuratorzy z Nysy sprawdzą wnioski o gminne bony wychowawcze

Prokuratura w Nysie (woj. opolskie) sprawdzi, czy w składanych wraz z wnioskiem o bon wychowawczy oświadczeniach o niezaleganiu z opłatami na rzecz gminy, nie było przypadków poświadczenia nieprawdy. Grozi za to do 3 lat więzienia. Nysa jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziła własny, już realizowany program wspierania rodzin. Tak, jak w tym rządowym, płaci 500 złotych na dziecko.

Prokuratorzy postanowili zająć się sprawą po informacji opublikowanej w jednej z lokalnych gazet. W jednym z prasowych artykułów napisano, że niektórzy wnioskodawcy – mieszkańcy Nysy starający się o przyznanie świadczenia w ramach bonu wychowawczego - w złożonych przez siebie wnioskach i załącznikach mogli dopuścić się poświadczenia nieprawdy. Wierzbicki wskazał, że chodzi o przestępstwo opisane w art. 233 par. 6 Kodeksu Karnego.

- Czyli o to, że będąc pouczonymi o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, świadomie zawarli w składanych przez siebie wnioskach czy załącznikach nieprawdę – wyjaśnił prokurator.

Jak informuje "Radio Opole" w lokalnym tygodniku jeden z nyskich przedsiębiorców krytycznie odniósł się do sposobu realizacji gminnych bonów wychowawczych. Chodziło mu o oświadczenia złożone przez rodziców, którzy potwierdzali, że nie zalegają z opłatami. Po przeanalizowaniu dokumentów okazywało się jednak, że mają nieuregulowane zobowiązania.

Oglądaj
Zalegasz z opłatami - nie dostaniesz 500 złotych
Wideo: tvn24 Zalegasz z opłatami - nie dostaniesz 500 złotych
"Zakładamy, że nikt nie robił tego ze złej woli"

Na początku marca nyska prokuratura wystąpi do burmistrza Nysy o przesłanie materiałów źródłowych, czyli wniosków o przyznanie bonu i załączników - oświadczeń o niezaleganiu z opłatami na rzecz gminy. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz powiedział PAP, że jeśli prokuratura zwróci się do urzędu miasta o przekazanie wniosków i oświadczeń, to taka dokumentacja zostanie śledczym przekazana.

- Zakładamy, że nikt nie robił tego ze złej woli. Niektóre zadłużenia wynosiły zaledwie kilkanaście groszy i mieszkańcy nie wiedzieli, że taki "dług" posiadają. Trudno zatem mówić o składaniu fałszywych oświadczeń - powiedział lokalnej rozgłośni Kolbiarz.

Oglądaj
W Nysie chcą się żenić. Bony wychowacze dla małżeństw
Wideo: tvn24 W Nysie chcą się żenić. Bony wychowacze dla małżeństw
Pierwsze dzieci już dostały pieniądze

Wprowadzony w Nysie w ubiegłego roku bon wychowawczy to świadczenie gminne podobne do rządowego, które ma być wypłacane od kwietnia w ramach programu Rodzina 500 plus. W ramach bonu nyskiego mieszkańcom Nysy, spełniającym kilka warunków (m.in. dotyczących niezalegania z opłatami na rzecz gminy np. z tytułu podatków, czynszu czy opłat śmieciowych) wypłacane jest świadczenie samorządowe w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Radni Nysy uchwałę ws. bonu przyjęli w listopadzie. Pierwsza transza świadczenia, dla 261 dzieci, została już wypłacona.

Roztargnienie, zapomnienie, pośpiech?

W pierwszym naborze do nyskiego magistratu wpłynęło 350 wniosków mieszkańców tego miasta o przyznanie bonu. Jednak ok. 100 z nich nie spełniło kryteriów określonych w regulaminie.

Jak przyznawali urzędnicy większość wskazanych przy weryfikacji wniosków zaległości była niewielka, rzędu kilku czy kilkunastu złotych, a nawet kilkunastu groszy. Jednak były też zaległości, które liczono w tysiącach. - Złożyliśmy to na karb roztargnienia, zapomnienia czy pośpiechu – tłumaczył Kolbiarz. Dodał, że w kolejnym naborze wszyscy, którzy spłacą zadłużenie, będą mogli raz jeszcze starać się o bon.

"Pomyłka nie jest fałszywym zeznaniem"

Prokurator pytany o to, czy prokuratura będzie rygorystycznie podchodzić do tych, którzy zaległości wobec gminy Nysa mają np. kilkuzłotowe i przy składaniu oświadczeń nie mieli świadomości ich istnienia wyjaśniał, że ważna w tym przypadku jest kwestia umyślnego działania. - Sprawca musi mieć świadomość tego, że oświadcza nieprawdziwe fakty. Pomyłka nie jest fałszywym zeznaniem – zaznaczył Wierzbicki.

Sprawą zajmuje się prokuratura w Nysie:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dariusz_sumowski

Ludzie jak mozna stawiac jakies warunki Rzad postanowił już jakie warunki trzeba spełniac aby uzyskac 500+ ,mysle ze ci ktorzy stawiaja wieksze warunki jak w Nysie sprawe trzeba oddac do prokuratury lub odwołac sie do trybunału TO BEZPRAWIE BRAK SZACUNKU,I PONIZANIE LUDZI,PRECZ Z TAKA POLSKA I NYSA

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   aljar

   a jak będzie nieprawidłowo, to matka z ojcem i dzieckiem pójdą do więzienia, o zaostrzonym rygorze na 8 lat

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje