tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Narkotyki w wypożyczalni kaset video. Kilkadziesiąt metrów od szkoły

Narkotyki w wypożyczalni kaset video. Kilkadziesiąt metrów od szkoły
Foto: TTV | Video: TTV Dopalacze w wypożyczalni kaset video

Środki odurzające ukryte w opakowaniach filmów erotycznych. Taką ofertę miała do niedawna jedna z wypożyczalni kaset video w Wałbrzychu. Mimo że dwa lata wcześniej w tym miejscu sprzedawano już dopalacze, to ani policja, ani sanepid nie sprawdziły, co kryje się w blaszaku zaledwie kilkadziesiąt metrów od szkoły.

Wygląda niepozornie. Niewielka budka w bliskim sąsiedztwie szkoły. Oficjalnie oferuje filmy erotyczne. Nowi klienci nie są wpuszczani do środka, a wszystko odbywa się przez okienko. Nie ma żadnych paragonów ani spisywania danych osoby, która wypożycza kasetę.

Pudełko z niespodzianką

Na trop środków odurzających ukrytych w pudełkach z filmami trafiła reporterka TTV. Ukrytą kamerą nagrała rozmowę ze sprzedawcą, która wcale nie dotyczyła filmu, a tego co miało być do niego dołączone.

- Chciałabym coś lajtowego na wieczór, masz coś? – zapytała. Chłopak przyznał, że ma proszki i tabletki. - Za cztery dychy jest proszek i za trzy dychy kryształ – dodał.

Do kasety VHS, w woreczku dołączona była biała, sproszkowana substancja. Na jej opakowaniu znajduje się informacja, że produkt ma zapobiec pogarszaniu jakości nagrania. Kiedy wróciliśmy do wypożyczalni i zapytaliśmy wprost, czym jest proszek dołączony do kasety oraz jak zapobiega pogarszaniu jakości nagrania, sprzedawca nie chciał rozmawiać.

- To chyba jakaś pomyłka. To jest wypożyczalnia kaset wideo. Tu jest napisane – tłumaczył i dodał:  - Ja się nie znam. Ja tu tylko kasety wypożyczam.

Zabójczy proszek

Proszek dołączony do kasety został przebadany we wrocławskim Zakładzie Medycyny Sądowej. Okazało się, że to metylofenidat, środek odurzający.

- To substancja traktowana jako odurzająca w związku z tym, że posiada silne właściwości psychoaktywne. Jej działanie można porównać do działania amfetaminy lub kokainy, która w połączeniu z takimi substancjami jak alkohol etylowy, może doprowadzić do zgonu – tłumaczy dr Marcin Zawadzki, toksykolog .

Wcześniej, dokładnie w miejscu działania wypożyczalni wideo, sprzedawane były środki odurzające. Po medialnej burzy interes zniknął, ale po dwóch latach znowu się rozkręcił. Wszystko kilkadziesiąt metrów od szkoły.

- Przychodzą grupki 5-6 osób. Jedna wchodzi, reszta czeka i jak wychodzi z zawartością, no to mamy zabawę – przyznaje jeden z mieszkańców Wałbrzycha. – Co się musi stać, żeby w końcu ktoś podjął konsekwentne kroki? Ktoś musi umrzeć? – dodaje.

Blaszak jest blaszakiem

Dyrektorka szkoły, gdy pokazano jej kupiony proszek, nie mogła uwierzyć w to, że proceder powrócił. I to dokładnie w tym samym miejscu co poprzednio.

- Dwa lata temu był zamkniętym blaszakiem, więc dla mnie jest to zamknięty blaszak. Nikt mi nic nie przekazywał. Jeżeli pani mówi mi dziś o takich rzeczach, to my, jako szkoła, na pewno zgłosimy to na policję – zapowiada Mariola Rząsowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu.

Policji nie było, sanepid nie sprawdził

Punktu, który działa co najmniej od dwóch miesięcy, policjanci nie kontrolowali. Ich rzeczniczka tłumaczy, że robią co mogą.

- My jesteśmy od tego, żeby monitorować i to robimy. Tego typu substancje mogą się znajdować pod przykrywką każdego towaru – mówi Joanna Żygłowicz z wałbrzyskiej policji.

Zaskoczony odkryciem reporterki był też lokalny sanepid.

- My nie kontrolujemy tej budki. Obiekt został zamknięty. Nie mamy na tyle możliwości, żeby pracownicy zajmowali się tylko i wyłącznie wypatrywaniem punktów, gdzie by można było wprowadzać dopalacze – wyjaśnia Małgorzata Bąk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.

Interes zamknięty

Sanepid już powiadomił policję. Wypożyczalnia kaset wideo została zamknięta, a towar zabezpieczono. Sprawą zajmuje się prokuratura.

- Podczas przeszukania ujawniono substancje, która być może będzie substancją psychotropową - przyznaje Ewa Ścierzyńska z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Adomis

Wałbrzych to drugie co do wielkości miasto w województwie skontrolowanie wszystkich i wszystkiego nie jest łatwe.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Prototyp

   Fakt zdelegalizowania substancji nawet przez samego papieża nie spowoduje zniknięcia tych związków chemicznych z przyrody. W rzeczywistości to właśnie zakazy i przepisy stwarzają przestrzeń dla działań przestępców. Skoro Państwo wypycha poza margines substancje odurzające, a jest na nie NIEUSTAJĄCY popyt, i chyba nikt się nie dziwi, rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     El_Comandante
     El_Comandante

     1. Trudno w każdej budce węszyć dilera. A pani redaktor na pewno przechodząc koło tego kiosku wyczuła by narkotyki.
     2. Ćpanie powinno być legalne (od +18). Tak samo jak legalne jest chlanie i palenie. Policzcie negatywne skutki społeczne i finansowe palenia i i picia i porównajcie je z ćpaniem.
     Jedyny problem w tym, że z ćpania rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       ciri

       Bo alkohol jest ogólnodostepny, wec chyba nic w ty dziwnego , ze sa takie statystyki.... Jak zalegalizuja narkotyki, to koniec. I dont want to live on this planet anymore.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje