tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Źle podłączył butlę z gazem, wybuch zainicjowało zapalenie papierosa"

zobacz więcej wideo »
"Źle podłączył butlę z gazem, wybuch zainicjowało zapalenie papierosa"
 • Zarzuty za spowodowanie wybuchu w kamienicyZarzuty za spowodowanie wybuchu w kamienicy
 • Kilka osób rannych w wybuchu gazu w kamienicy w Mirsku. Wśród nich dzieci Kilka osób rannych w wybuchu gazu w kamienicy w Mirsku. Wśród nich dzieci
 • Po wybuchu w MirskuPo wybuchu w Mirsku
 • Po wybuchu gazu w MirskuPo wybuchu gazu w Mirsku
Foto: TVN24 Wrocław | Video: TVN24 Wrocław Zniszczona kamienica została rozebrana

Czesław K., lokator kamienicy w Mirsku (Dolnośląskie), usłyszał zarzuty związane z wybuchem i częściowym zawaleniem budynku. Jak ustaliła prokuratura, mężczyzna nieprawidłowo podłączył butlę z gazem, przez co doszło do rozszczelnienia. Wybuch miał nastąpić po tym, jak K. zapalił papierosa.

Budynek uległ zniszczeniu 25 stycznia 2018 roku. Na skutek eksplozji zawaliły się dwa piętra trzykondygnacyjnej kamienicy. Rannych zostało sześć osób, wszyscy trafili do szpitali. Na szczęście nikt nie odniósł bardzo poważnych obrażeń.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach w postaci eksplozji materiałów wybuchowych. Przez kilka miesięcy śledczy zbierali dowody, w tym opinie biegłych.

Zarzuty dla lokatora

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów jednej osobie. Podejrzanym jest Czesław K., mieszkaniec kamienicy.

- Działając nieumyślnie, poprzez nieprawidłowe podłączenie butli zawierającej gaz płynny propanowy z reduktorem, spowodował on rozszczelnienie instalacji gazowej, wyciek gazu, a następnie sprowadził zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów łatwopalnych w postaci gazu płynnego - mówi Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Jak dodaje prokurator, zdarzenie to zostało zainicjowane zapaleniem przez podejrzanego papierosa.

Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Wobec Czesława K. zastosowano dozór policji, połączony z zakazem opuszczania Mirska. Ma też zakaz kontaktowania się z jednym ze świadków.

Najpierw remont, potem odbudowa

Zniszczona kamienica została rozebrana "do zera". Wszyscy jej lokatorzy albo mieszkają w lokalach zapewnionych przez gminę, albo u swoich bliskich. W planach jest jej odbudowa, ale problem stanowią ościenne budynki, które również zostały uszkodzone w wyniku eksplozji. Na miejscu cały czas pracują ekipy remontowe, ale górne kondygnacje nadal nie nadają się do użytkowania.

Planowo prace mają potrwać do połowy sierpnia. Dopiero po ich zakończeniu będzie można myśleć o odbudowie. A załatwienie formalności, które czeka włodarzy gminy, na pewno wydłuży ten czas o kolejne miesiące.

- Kwestia odbudowy kamienicy jest otwarta. My jako gmina mamy 61 procent udziałów w gruncie, na którym stał ten budynek. Reszta udziałów należy do dwóch właścicieli - starszej pani, która zamieszkiwała jeden z lokali, a także pana, który właśnie usłyszał zarzuty. Będziemy podejmowali rozmowy o współudziale w odbudowie, lub przekazaniu przez właścicieli udziałów gruntu gminie - mówi Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
troll ejbus
troll ejbus

Palenie papierosow moze byc smiertelnie niebezpieczne. Nie pal w domu!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje