tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Skarb ukryty w studni. "Ktoś potraktował ją jak śmietnik"

Skarb ukryty w studni. "Ktoś potraktował ją jak śmietnik"
Foto: A. Stefańczyk / TVN24 Wrocław | Video: A. Stefańczyk / TVN24 Wrocław Skarb z lubańskiej studni

Kilkadziesiąt sztuk zabytkowej broni znaleziono na placu budowy w Lubaniu (woj. dolnośląskie). Militaria pochodzące sprzed ponad wieku kryła XIX-wieczna studnia. Według historyków ktoś w 1945 roku potraktował ją jak śmietnik i wyrzucił tu kolekcję broni.

Na placu budowy przy ulicy Piramowicza w Lubaniu odkryto studnię pochodzącą z XIX wieku. Już to było gratką dla miłośników historii. Gdy jednak sprawdzono, co kryje głęboka na pięć metrów studnia, zdziwienie było jeszcze większe. Bo nikt nie przypuszczał, że pod warstwą ziemi ktoś ukrył kolekcję broni.

Skarby

- To depozyt broni palnej i białej, który trafił tu najprawdopodobniej w 1945 roku - mówi dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Wśród broni palnej jest broń bojowa i myśliwska. Wśród białej między innymi szable i bagnety. Przedmioty te pochodzą z drugiej połowy XIX wieku i z czasów pierwszej wojny światowej. W sumie kilkadziesiąt sztuk, które przed wojną mogły należeć do jednego z miejscowych kolekcjonerów.

Studnia kryła też inne skarby: hantle z działającej tu kilkadziesiąt lat temu hali sportowej i elementy radzieckiego uzbrojenia.

Studnia jako śmietnik

Nie ma pewności, jak przedmioty znalazły się w studni. Początkowo badacze sądzili, że ktoś postanowił ukryć swoją kolekcję.

- Była to teza robocza. Zwarta kolekcja uległa zniszczeniu, być może spłonęła w którejś z pobliskich kamienic, a ktoś sprzątając ruiny wrzucił ją do pobliskiej studni. Potraktował ją jak śmietnik - relacjonuje dyrektor muzeum. I przyznaje, że znalezisko jest dla miasta i jego mieszkańców bardzo cenne, bo kolekcja muzeum - które działało tu w czasach, gdy miasto było niemieckie - została niemal w całości utracona. - Dlatego każde takie znalezisko pozwala uzupełnić historię Lubania - podkreśla Tekiela.

Odnalezione przedmioty zostaną poddane stopniowej konserwacji. A studnia, zgodnie z planami władz miasta, ma stać się atrakcją turystyczną. - Wierzę, że zagospodarujemy to miejsce tak, by pokazać, że takie budowle są w naszym mieście, i że na ich podstawie można opowiedzieć kawałek historii Lubania - przyznał burmistrz Arkadiusz Słowiński.

Skarb odnaleziono w Lubaniu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
marcinponiewierski
marcinponiewierski

Ciekawe znalezisko.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje