tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Galeria wrocławian

Latający robot będzie ostrzegał przed powodzią

Latający robot będzie 
ostrzegał przed powodzią
Foto: TVN24 Wrocław | Video: TVN24 Wrocław Latający robot ochroni przed powodzią?

Żeby wystartował, trzeba nim potrząsnąć. I choć rozpiętość jego skrzydeł nie przekracza nawet metra, a wygląda jak dziecięca zabawka, ma być rewolucją w monitoringu stanu rzek. Nowy bezzałogowy samolot ma ułatwić pracę wrocławskim naukowcom i ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Bezzałogowy statek powietrzny to nowoczesny sprzęt należący do naukowców Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Umożliwi nam tworzenie wysokorozdzielczych map terenu - tłumaczy Tomasz Niedzielski, kierownik zakładu kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego. - Chcemy włączyć ten samolot do systemu prognozowania powodziowego - dodaje.

Odpala na wstrząs

Pracę samolotu mogli dziś podglądać mieszkańcy Gorzuchowa w Kotlinie Kłodzkiej. Wszystkie parametry urządzenia monitorowane są z laptopa. - Gotowy? - pyta dr Niedzielski kontrolera parametrów. Kiedy są one w normie, samolot może startować.

Żeby go uruchomić, trzeba nim... trzy razy potrząsnać.

Urządzenie napędzane jest silnikiem elektrycznym i może utrzymać się w powietrzu ok. 30 minut. - Samolot jest zaprogramowany i sam ląduje w miejscu, z którego rusza - opowiada Niedzielski.

Kontrola z 82 metrów

Na pułapie 82 metrów samolot skontroluje warunki meteorologiczne i przekaże je naukowcom. Oprócz serii lotniczych zdjęć terenu, stanu poziomu wód, może zmierzyć także prędkość wiatru.

- Może służyć do weryfikacji informacji o zasięgu zalania terenów - dodaje dr Niedzielski.

Jeśli prognoza przekazana naukowcom okaże się niebezpieczna, natychmiast będą mogli wyjechać w teren i monitorować sytuację.

Na podstawie perfykcyjnych zdjęć, naukowcy tworzą w Instytucie nowoczesne prognozy. - Będą one aktualizowane w naszym ośrodku co 15 minut - zapowiada Niedzielski.

Bezzałogowy samolot trafił do Wrocławia ze Szwajcarii. Nowoczesny system prognozowania hydrologicznego, tworzony przez zespół Niedzielskiego, wykorzystywany jest tylko w kilku miejscach na świecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Galeria wrocławian

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje