tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zabił 19-letnią Dominikę, ciało porzucił w rowie. "Dożywocie to jedyna i konieczna kara"

Zabił 19-letnią Dominikę, ciało porzucił w rowie. "Dożywocie to jedyna i konieczna kara"
Foto: TVN24 Wroclaw | Video: TVN24 Wrocław Sąd zdecydował, że można publikować wizerunek i dane skazanego za zabójstwo

- Dożywocie jest jedyną karą w obliczu popełnionej przez niego zbrodni - uzasadniał wyrok wrocławski sąd. Zbigniew Ratajczak brutalnie zamordował 19-letnią Dominikę z Komornik (woj. dolnośląskie). Zadał dziewczynie 48 ciosów nożem, ciało zostawił w rowie przy głównej drodze. Podczas śledztwa przyznawał się do winy, teraz jednak się z tego wycofał.

Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu nie jest jeszcze prawomocny, obrona już zapowiedziała, że od wyroku będzie się odwoływała.

Mężczyzna w trakcie procesu nie składał zeznań, ale obszerne wyjaśniania złożył wcześniej, gdy był przesłuchiwany przez śledczych. Wtedy przyznał się do winy, jednak w czwartek jego obrona ogłosiła, że zrobił to tylko dlatego, że chciał, "żeby to wszystko się już skończyło". - To jest po prostu człowiek chory -  utrzymywała.

Innego zdania byli biegli - stwierdzili, że Zbigniew Ratajczak był poczytalny.

"Wyszedł z zamiarem, zrobienia krzywdy"

Sąd zdecydował również, że Zbigniew Ratajczak ma zapłacić w sumie 900 tys. zł rodzicom i bratu Dominiki za poniesione krzywdy. Zezwolił również na publikację jego wizerunku i danych osobowych.

W obszernym uzasadnieniu do wyroku sędzia opisała zbrodnię, której dokonał Ratajczak. - Na drogę wyszedł z nożem, z zamiarem zrobienia komuś krzywdy. Droga była ciemna i nieoświetlona, zauważył pokrzywdzoną i to ją postanowił zaatakować. Sterroryzował ją nożem, próbował zgwałcić, zabił, a na końcu zbezcześcił zwłoki - uzasadniał surowy wyrok sąd.

Zabójstwo na tle seksualnym

To, że zabójstwa dokonał na tle seksualnym, potwierdzili biegli z zakładu w Gostyninie. Osobowość oskarżonego oceniono jako egocentryczną. - Zbigniew Ratajczak liczy się tylko ze swoimi popędami, a od takich ludzi należy chronić społeczeństwo - mówiła sędzia.

Sąd nie doszukał się żadnej okoliczności łagodzącej: - Dominika była świadoma zagrożenia, prosiła go o ocalenie życia. Oskarżony był głuchy na prośby i zamordował w tak okrutny sposób, a po morderstwie nie miał wyrzutów sumienia. Oskarżony jest maksymalnie zdemoralizowany, dlatego dożywocie jest jedyną i konieczną karą w obliczu popełnionej przez niego zbrodni - tłumaczyła.

"Byłby skłonny do powtórki"

Prokuratura żądała kary dożywocia z możliwością ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie po 35 latach. - Tego człowieka należy wyeliminować ze społeczeństwa. Opinie wskazują, że byłby skłonny do powtórzenia tego czynu - uzasadniał  prokurator. - Od 33 lat jestem prokuratorem i z tak bezsensownym i okrutnym morderstwem spotkałem się po raz pierwszy - dodał.

Ze zdaniem prokuratora zgadzał się adwokat rodziny ofiary, który prosił o "jak najsurowszy wymiar kary".

48 ciosów nożem

Zbigniew Ratajczak był oskarżony o to, że w listopadzie 2014 roku w szczególnie okrutny sposób zamordował 19-letnią Dominikę z Komornik pod Środą Śląską oraz znieważył zwłoki. Prawdopodobnie spotkał dziewczynę, gdy ta wracała ze szkoły do domu. Zadał jej 48 ciosów nożem, a ciało porzucił w rowie, kilkaset metrów od jej domu. Ratajczak zabrał jej ubrania. - Podczas wizji lokalnej pokazywał funkcjonariuszom, jak rozrzucał je po całej Środzie Śląskiej - tłumaczył Wiktor Kalita, redaktor naczelny lokalnej gazety "Roland".

Oglądaj
Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo Dominiki z Komornik
Wideo: M. Walczak/TVN24 Wrocław Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo Dominiki z Komornik

Żmudne poszukiwania mordercy

Od morderstwa do ujęcia sprawcy minął niemal miesiąc. Tragedię nagłośniła m. in. mama Dominiki, która domagała się ujęcia mordercy. - Błagam ludzi,  którzy cokolwiek wiedzą, żeby się do mnie zgłosili. Sama sobie z tym nie poradzę. Dlaczego oni go jeszcze nie odnaleźli? - zastanawiała się zrozpaczona Wioletta Golinowska, matka.

- Nie spoczniemy, dopóki on się nie odnajdzie - dodawała babcia Dominiki.

Nad wyjaśnieniem brutalnego zabójstwa młodej, 19–letniej kobiety od chwili ujawnienia zwłok nieprzerwanie pracowali policjanci ze specjalnej grupy powołanej przez komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. W działaniach wykorzystywano również specjalnie wyszkolone psy tropiące policji dolnośląskiej i saksońskiej.

"W życiu bym nie pomyślała, że zabije"

Gdy doszło wreszcie do zatrzymania Zbigniewa Ratajczaka jego sąsiedzi nie kryli zdziwienia. W ich relacjach był cichym, pedantycznym starszym panem. - Nigdy z nikim się nie bił. Pokrzyczeć, pokrzyczał, jak się zdenerwował, ale bardzo agresywny nie był, raczej uczynny. Nawet czasami odprowadzał mojego syna do przedszkola, więc dla mnie to tym bardziej szok. - mówił jeden z nich od razu po morderstwie.

A inni przyznawali, że rzeczywiście, był osobą "nieprzyjemną", że mógł mieć wcześniej problemy psychiczne. - Ale żeby od razu zabił, to się nie spodziewałam - zastrzegała jedna z sąsiadek.

- Widziałam go tego dnia, kiedy Dominika zginęła. Rozmawialiśmy, może był trochę podenerwowany, ale w życiu bym nie pomyślała, że to zrobił - tłumaczyła w rozmowie z reporterką TVN24 jego znajoma.

Oglądaj
Sąsiedzi o mężczyźnie, który przyznał się do zabicia 19-latki
Wideo: tvn24 Sąsiedzi o mężczyźnie, który przyznał się do zabicia 19-latki

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Kowarzanin
Kowarzanin

Jesli ktos pozbawia zycia droga osobe winien ponies kare smierci bez wzgledu na to czy byl chory czy nie, zadne usprawiedliwienie nie przekonuje mnie jako obywatela tego kraju.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Slabek
   Slabek

   wyjdzie za 20lat i zrobi to samo komu innemu. Na Slasku pare tyg.temu jakis zwyrodnialec zgwalcil mloda kobiete, ktora skaczac, uciekajac przez okno uszkodzila sobie kregoslup i miednice. Czyli psychiczny i fizyczny uraz a to cos dalej bedzie siedziec w wiezieniu czekajac na kolejna przepustke. NIech mi ci wszyscy obroncy powiedza jaki to ma sens!? rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zdzichu123

     A ten sąd to ma rozum kiedy on zapłaci tej rodzinie ? tylko wyrok dobry !

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       joasiasia
       joasiasia

       Śpij w spokoju Dominisiu.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje