tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Sentymentalna pamiątka". Znaleźli filmowe pieczątki sprzed lat

"Sentymentalna pamiątka". Znaleźli filmowe pieczątki sprzed lat
Foto: Centrum Technologii Audiowizualnych | Video: Centrum Technologii Audiowizualnych Pieczątki znaleziono w piwnicy przy okazji porządków

Reklamówkę pełną starych, filmowych pieczątek znaleźli w piwnicach Centrum Technologii Audiowizualnych jego pracownicy. Przedmioty pochodzące głównie z lat 70. i 80. służyły do stemplowania dokumentów związanych z filmami realizowanymi w ówczesnej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Piwnice, schowki i inne różnego rodzaju zakamarki byłej Wytwórni skrywają wiele skarbów. Po przekształceniu jej w CeTA pod koniec 2011 roku, cały czas systematycznie porządkuje się pozostałości z WFF i nierzadko odkrywa ciekawe znaleziska, takie jak to sprzed kilku dni.

Pieczątki z przeszłością

- Ostatnio znaleźliśmy reklamówkę pełną pieczątek związanych z produkcją. Służyły one do stemplowania dokumentacji filmowej. Są pieczątki imienne, należące na przykład do kierowników produkcji danego filmu. Są uniwersalne, poświadczające choćby rozliczenie budżetu filmu, ale są też i pieczątki z tytułami konkretnych filmów realizowanych w Wytwórni - mówi Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

A wśród tytułów mamy między innymi "Anatomię miłości" z Janem Nowickim i Barbarą Brylską w rolach głównych, krótki metraż zrealizowany dla telewizji "Egzekucja w zoo", "Ród Gąsieniców" - serial nagrywany na przełomie lat 70. i 80., czy też film przygodowy dla dzieci "Biały Smok". Pieczątki były dedykowane konkretnym produkcjom, a więc mają od 30, do nawet 50 lat.

Sentymentalna pamiątka

- Wtedy każdy dokument należało odpowiednio opieczętować. Dziś nie używa się już pieczątek na taką skalę jak kiedyś. To czyni z naszego znaleziska kolejną ciekawą, sentymentalną pamiątkę - mówi dyrektor CeTA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje