tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Usłyszeli skowyt spod ziemi. W kanale burzowym utknął pies

Usłyszeli skowyt spod ziemi. 
W kanale burzowym utknął pies
Foto: Fundacja "Na Pomoc Zwierzętom" | Video: Fundacja "Na Pomoc Zwierzętom" Suczka pod ziemią spędziła niemal tydzień

Nie wiadomo, jak suka wielkości owczarka niemieckiego znalazła się w kanale burzowym. Wiadomo, że półtora metra pod ziemią spędziła co najmniej kilka dni. Z pułapki wydostali ją strażacy.

W środowy poranek strażacy otrzymali zgłoszenie o skowycie psa. Odgłosy wydobywały się z kanału burzowego na terenie Boguszowa-Gorc. Gdy strażacy dojechali na miejsce okazało się, że 1,5 metra pod ziemią w przestrzeni, do której prowadził niewielki otwór przy drzewie utknął pies.

- To czworonóg wielkości owczarka niemieckiego. A otwór do kanału burzowego był tak mały, że ledwo zmieściłby się w nim kot - mówi Joanna Sobina, prezes Fundacji "Na Pomoc Zwierzętom".

Stłumione szczekanie

Nie wiadomo jak pies dostał się do środka. - Szukaliśmy miejsca którędy mógł tam wejść. Jednak nie znaleźliśmy ani otwartej studzienki ani żadnego wlotu kanału burzowego. Prawdopodobnie wszedł gdzieś kilkadziesiąt metrów wcześniej i czołgał się aż do miejsca z którego nie było wyjścia. A miejsca było tak mało, że zwierzę nie miało jak zawrócić - przypuszcza Sobina.

Wiadomo natomiast, że pierwszy raz stłumione szczekanie okoliczni mieszkańcy usłyszeli 27 lipca. Jednak brzmiało jak dochodzące z daleka. Nikt nie przypuszczał, że pod ziemią może znajdować się pies. - Jedna z mieszkanek myślała, że jej sąsiadka sprawiła sobie psa. Druga myślała, że nowego psa ma ta pierwsza. Dlatego niewyraźne szczekanie początkowo nikogo nie zaniepokoiło - przyznaje szefowa fundacji.

Kilka godzin akcji ratowniczej

Źródło: Fundacja "Na Pomoc Zwierzętom" Suczka po wyciągnięciu przez strażaków
Początkowo ratownicy musieli powiększyć przestrzeń. Podali psu pokarm i wodę. Do dziury wprowadzono specjalistyczną kamerę. Wszystko po to, by mieć pewność w jakiej pozycji jest zwierzę i by bezpiecznie zdejmować, przy pomocy koparki, kolejne warstwy ziemi. Gdy koparka powiększyła otwór prace prowadzono ręcznie. W końcu, po kilku godzinach akcji, czworonoga udało się wyciągnąć na powierzchnię.

- Była bardzo głodna. Strażacy natychmiast podzielili się z nią swoimi śniadaniami. W całym tym nieszczęściu miała niesamowite szczęście - podkreśla Sobina. Po pierwsze, dlatego że w ciągu tych kilku dni, gdy suczka była uwięziona pod ziemią padały deszcze. Gdyby były zbyt obfite mogłaby się w kanale burzowym utopić. Po drugie, dlatego że dzięki deszczom miała co pić.

Czeka na właściciela

Jak mówi Sobina suczka po uwolnieniu z podziemnej pułapki była zdezorientowana, ale już po dwóch godzinach odpoczynku obudziła się, jak gdyby nigdy nic.

- Nie wykazuje strachu, ani przerażenia w stosunku do innych psów. Jest pokojowa nastawiona. Zachowuje czystość w domu - relacjonuje szefowa fundacji. Roma, bo tak nazwali ją strażacy, przechodzi kwarantanne. W tym czasie fundacja będzie szukała jej właściciela. Jednak gdyby taka osoba się nie zgłosiła to w grę wchodzi szukanie nowego domu.

Źródło: Fundacja "Na Pomoc Zwierzętom" Roma odpoczywa po wyciągnięciu z pułapki
Suczka była uwięziona w kanale burzowym przy ul. Poniatowskiego w Boguszowie-Gorcach:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
tokmada
tokmada

Wyrazy uznania i szacunku dla osób, które zawiadomiły strażaków i dla strażaków za wspaniałą akcję! Właśnie za taką Waszą pracę społeczeństwo Was ceni!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje