tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Slalomem omijają zamknięte rogatki. Tuż przed nadjeżdżającym pociągiem

Slalomem omijają zamknięte rogatki. Tuż przed nadjeżdżającym pociągiem
Foto: osp.pl / Kontakt24 | Video: osp.pl / Kontakt24 Ryzykowne zachowanie kierowców na przejeździe kolejowym

Kilkanaście sekund dzieliło kierowców trzech samochodów osobowych od tragedii. Zamiast poczekać przed przejazdem kolejowym postanowili pokonać go przed nadjeżdżającym pociągiem. Kierowców nie odstraszył nawet sygnał dźwiękowy, którego używał maszynista z pędzącego składu.

Do zdarzenia doszło na przejeździe kolejowym między Turowem a Żernikami Wrocławskimi. Na filmie przesłanym na Kontakt24 widać sznur samochodów, które czekają przed zamkniętym - półrogatkami - przejazdem kolejowym.

Nie wiadomo, jak długo kierowcy musieli czekać na przejazd pociągu. Jednak widać, że trzech z nich straciło cierpliwość. Wyjeżdżają z kolejki aut i slalomem pokonują opuszczone już rogatki. Powietrze przeszywa dźwięk syreny pędzącego składu. Chwilę później pociąg pokonuje przejazd.

"Ryzyko i brawura"

- Jak pokazuje nagranie, nawet sygnalizacja i rogatki nie powstrzymują kierowców przed ryzykiem i brawurą - komentuje Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. I dodaje, że to właśnie kierowcy powodują 98 procent wypadków. - Lekceważą znak stop i czerwone światła sygnalizatorów, wjeżdżają pod opadające rogatki, a nawet omijają slalomem te już opuszczone. Tym nieodpowiedzialnym zachowaniem narażają nie tylko życie swoje i współpasażerów, ale także pasażerów i załogi pociągu - podkreśla Janus.

Przypomina, że nieodpowiedzialne zachowania kierowców prowadzą też do opóźnień na kolei.

W 2017 roku aż 24 wypadki miały miejsce na przejazdach z sygnalizacją i rogatkami. Zdaniem służb prasowych PKP to właśnie ignorowanie czerwonego światła i rogatek są jednymi z najczęstszych przyczyn zdarzeń na przejazdach.

Kampania, naklejki i inwestycje

PKP Polskie Linie Kolejowe od 2005 roku prowadzą kampanię "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!". Wszystko po to, by ograniczyć negatywne zachowania kierowców i pieszych.

Jednak kampania to nie wszystko. Od maja do czerwca tego roku 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych oznakowano specjalnymi żółtymi naklejkami. Z tych dodatkowych informacji można wyczytać: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, numer alarmowy 112 i numery "awaryjne".

Koleje inwestują też w podwyższanie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach.

Do zdarzenia doszło pod Wrocławiem:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje