tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Diabły" oddają krew dla szpitali

"Diabły" oddają krew dla szpitali
Foto: TVN24 | Video: Maciej Siemaszko/balu / TVN 24 Wrocław Zawodnicy Devils Wrocław oddawali krew

- Postanowiliśmy przyjść tu z całą drużyną, bo wiemy, że w okresie wakacji brakuje krwi w szpitalach - tłumaczył Dawid Wojciechowski, gracz futbolu amerykańskiego z Devils Wrocław. Oprócz "Diabłów" podczas zbiórki krwi na rynku pojawili się również gracze lacrosse. Innych chętnych było niewielu.

W lodówkach szpitalnych zaczyna brakować krwi. Nie tylko tej rzadkiej, Rh-, lecz także Rh+. Odwoływane są planowane zabiegi, a wrocławscy lekarze proszą o krew lecznice z innych miast. Zdają sobie sprawę, że niebawem usłyszą odmowę.

- Jest deficyt i zapotrzebowanie na krew jest duże - wyjaśnia Christopher Kobierzycki, lekarz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. - W okresie wakacji brakuje wszystkich grup - podkreśla.

"Nie ma wakacji bez donacji"

Z powodu tych cyklicznych niedoborów Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu organizuje akcję pod hasłem "Nie ma wakacji bez donacji". W niedzielę odbyła się kolejna zbiórka.

- Wrocław to miasto studenckie, a gdy studenci wyjadą, krwi zaczyna brakować - tłumaczy Kobierzycki. - Z kolei wielu chętnych, którzy przyszli, nie mogło oddac krwi ze względu na niskie ciśnienie i niewielki poziom hemoglobiny - ubolewa.

"Diabelska" krew

Choć frekwencja w niedzielne popołudnie była niewielka, pomogło wsparcie wrocławskich drużyn sportowych. Podczas zbiórki krwi pojawili się gracze futbolu amerykańskiego z Devils Wrocław oraz lacrosse: Kosynierzy Wrocław.

- Krew oddaję regularnie i nie jest to dla mnie nic strasznego - zapewnia Dawid Wojciechowski z wrocławskich Diabłów. - Ból podczas uprawiania sportu jest znacznie większy - dodaje.

- Pierwszy raz oddaję krew, ale nie boję się. Mogę komuś pomóc - zdradziła Beata Juchniewicz, Kosynierka.

Zbierają ciągle

- Krew jest potrzebna praktycznie zawsze - przypomina z kolei Adrianna Franc z RCKiK. - Przy urazach wypadkowych, operacjach, transfuzjach... - wymienia. - Może uratować życie - dodaje.

Podczas poprzedniej, lipcowej zbiórki, na rynku zebrano blisko 46 litrów krwi. Zapasy wystarczyły tylko na tydzień.

Wszyscy, którzy chcą oddać krew mogą zgłosić się do RCKiK przez cały tydzień.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje