tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Agnieszka Holland w obronie wrocławskiego teatru. "Tworzy się trudno, niszczy bardzo łatwo"

Agnieszka Holland w obronie wrocławskiego teatru. "Tworzy się trudno, niszczy bardzo łatwo"
Foto: TVN 24 Agnieszka Holland broni Teatru Polskiego we Wrocławiu

"Powstaje tu wartość nie do zastąpienia, dobro narodowe będące nie pustym hasłem, ale wynikiem głębokiej pracy, talentu i refleksji" - napisała Agnieszka Holland w liście do marszałka województwa dolnośląskiego. Światowej sławy reżyserka stanęła w obronie Krzysztofa Mieszkowskiego, dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Kadencja dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu kończy się w sierpniu. Jednak Krzysztof Mieszkowski, który jest też posłem Nowoczesnej, zapowiedział, że w konkursie na nowego dyrektora nie stanie.

- Czymś naturalnym byłoby przedłużenie umowy. Mamy miano najlepszego teatru w Polsce, to chyba najlepsza rekomendacja. Nie zwalnia się kury, która znosi złote jaja - mówił w listopadzie Mieszkowski. Władze województwa, którym placówka podlega, chcą jednak rozpisać konkurs na nowego dyrektora.

"Podziw i zaniepokojenie"

Taka sytuacja nie podoba się m.in. artystom, którzy na co dzień występują w stolicy Dolnego Śląska. Nie spodobała się też Agnieszce Holland, która wystosowała w tej sprawie list do marszałka województwa dolnośląskiego. "Pozwalam sobie napisać do pana, aby wyrazić mój podziw dla znajdującego się w pańskiej gestii Teatru Polskiego we Wrocławiu i zaniepokojenie na wieść o tym, że mogą nastąpić tam zmiany, które przerwałyby dotychczasową linię programową i artystyczną tego teatru" - napisała reżyserka w liście do Cezarego Przybylskiego.

Holland podkreśliła też, że ostatnie spektakle pokazują, że "powstaje tu wartość nie do zastąpienia, dobro narodowe będące nie pustym hasłem, ale wynikiem głębokiej pracy, talentu i refleksji".

Pan Cezary Przybylski
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Urząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoSzanowny panie Marszałku!

Pozwalam sobie napisać do pana, aby wyrazić mój podziw dla znajdującego się w pańskiej gestii Teatru Polskiego we Wrocławiu i zaniepokojenie na wieść o tym, że mogą nastąpić tam zmiany, które przerwałyby dotychczasową linię programową i artystyczną tego teatru.
Mam nadzieję, że nie dojdzie do tego – wieloletnia praca tego zespołu i tej dyrekcji sprawiła, że powstał teatr szalenie ważny, unikalny na kulturalnej mapie Polski, stanowiący prawdziwą inspirację i dla widzów, i dla innych twórców kultury.
Naprawdę, byłoby smutne, gdyby coś tak wartościowego zostało zatrzymane w locie. Z doświadczenia wiem, jak strasznie trudno stworzyć zespół i natchnąć go odwagą, poczuciem sensu, energią kreacyjną. Tworzy się to trudno, niszczy bardzo łatwo.
Ostatnie spektakle – w tym wyjątkowa inscenizacja pełnej wersji „Dziadów” – pokazują, że powstaje tu wartość nie do zastąpienia, dobro narodowe będące nie pustym hasłem, ale wynikiem głębokiej pracy, talentu i refleksji.
Szanowny panie Marszałku! Bardzo liczę, że pański głos w tej dobrej sprawie okaże się pozytywny i że teatr będzie mógł przez najbliższe lata służyć nam wszystkim.

Pozostaję z szacunkiem,


Agnieszka Holland

list Agnieszki Holland do marszałka województwa dolnośląskiego

Krzysztof Mieszkowski jest dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje