tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wojtunik zadał pytanie Kamińskiemu. "To nie była odpowiedź, to było wiadro pomyj"

zobacz więcej wideo »
Wojtunik zadał pytanie Kamińskiemu. 
"To nie była odpowiedź, to było wiadro pomyj"
 • Spotkanie wyborców z Kamińskim, Wojtunik zadał pytanie. "To było wiadro pomyj"Spotkanie wyborców z Kamińskim, Wojtunik zadał pytanie. "To było wiadro pomyj"
 • Wojtunik na spotkaniu z wyborcami zapytał Kamińskiego o nagrodęWojtunik na spotkaniu z wyborcami zapytał Kamińskiego o nagrodę
 • Kamiński odpowiada Wojtunikowi: wracaj, pan, do BrukseliKamiński odpowiada Wojtunikowi: wracaj, pan, do Brukseli
 • Wojtunik: sposób realizacji sprawy Gawłowskiego uważam za skandalicznyWojtunik: sposób realizacji sprawy Gawłowskiego uważam za skandaliczny
 • Wojtunik o motywie politycznym sprawy Stanisława GawłowskiegoWojtunik o motywie politycznym sprawy Stanisława Gawłowskiego
 • Były szef CBA: zniszczono sześć lat pracy polegającej na odpolitycznieniu Centralnego Biura ŚledczegoByły szef CBA: zniszczono sześć lat pracy polegającej na odpolitycznieniu...
Foto: Leszek Szymański / PAP | Video: tvn24 Paweł Wojtunik w niedzielę przyszedł na spotkanie wyborcze z Mariuszem Kamińskim

W czasie niedzielnego spaceru po Białobrzegach wszedł na spotkanie otwarte z wiceprezesem PiS, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i zadał pytanie o nagrody w rządzie. Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl opowiedział o reakcji Kamińskiego. - To nie była odpowiedź, to było wiadro pomyj i generalnie sprowadzało się do tego, że jestem niegodny - powiedział.

W niedzielę w kilkunastu miastach w Polsce odbyły się spotkania z wyborcami polityków Prawa i Sprawiedliwości, między innymi z premierem Mateuszem Morawieckim, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

W niedzielę po południu z mieszkańcami Białobrzegów (w województwie mazowieckim) spotkał się wiceprezes PiS, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Na spotkaniu pojawił się były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik.

"Wiadro pomyj"

Wojtunik w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl powiedział, że razem z żoną pochodzą z Białobrzegów i w niedzielę usłyszeli z ambony kościelnej komunikat o organizowanym po południu spotkaniu z Kamińskim w tym mieście. Jak mówił, w czasie popołudniowego spaceru "poszli tam z czystej ciekawości".

- Nie zamierzałem zadawać tam żadnych pytań, natomiast na spotkaniu były poruszane miałkie problemy finansowe dotyczące takich codziennych problemów ludzi i uznałem, że zadam pytanie, czy pan minister Kamiński poinformował o fakcie otrzymywania premii, czy zauważył w ogóle cokolwiek niestosownego i podjął jakieś działania - relacjonował.

Jak dodał, on sam zareagowałby, gdyby zobaczył "jakieś przelewy" na koncie.

Pytany, co Kamiński mu odpowiedział, stwierdził, że "nie jest w stanie tego powtórzyć". - To nie była odpowiedź, to było wiadro pomyj i generalnie sprowadzało się do tego, że jestem niegodny, żeby w ogóle na ten temat [mówić - przyp. red.], że nie mam prawa zadawać pytań, choć deklaracja na spotkaniu była taka, że jest to spotkanie otwarte dla wszystkich obywateli i minister odpowie na każde pytanie - powiedział.

- Doświadczyłem tego, jak politycy mogą budować nienawiść i napięcie - podkreślił Wojtunik w tvn24.pl.

Spotkanie z wyborcami, pada pytanie od Wojtunika

W niedzielę w czasie zadawania pytania przez Wojtunika kilkukrotnie wysiadało nagłośnienie.

Wojtunik, zabierając głos w czasie spotkania, stwierdził, że "ludzie żyją nadal problemem premii". - Chciałem zadać pytanie: czy pan minister informował pana prezesa [Jarosława - przyp. red.] Kaczyńskiego o tym, że otrzymuje premię, ponieważ pan prezes Kaczyński twierdzi, że o tym nie wiedział - powiedział. Pytał także, czy Kamiński "zgadza się z zaleceniem zwrotu premii" i prosił o ujawnienie kwoty wysokości otrzymanej nagrody.

Oglądaj
Wojtunik na spotkaniu z wyborcami zapytał Kamińskiego o nagrodę
Wideo: tvn24 Wojtunik na spotkaniu z wyborcami zapytał Kamińskiego o nagrodę

Kamiński odpowiada Wojtunikowi: wiem, jak pan walczył z korupcją

Koordynator służb specjalnych w odpowiedzi na pytanie nie poruszył tematu nagród dla ministrów. - Znamy się dosyć dobrze i wiem, co pan robił, jak pan walczył z korupcją w naszym kraju - odparł, zwracając się do Wojtunika.

Kamiński, który kilkukrotnie w czasie odpowiedzi został nagrodzony brawami, zarzucił Wojtunikowi, że "żyje z pieniędzy brukselskich". Nawiązał w ten sposób do tego, że Wojtunik od 2016 roku jest doradcą premiera Mołdawii do spraw antykorupcyjnych z ramienia Unii Europejskiej.

- To pytanie strasznie długo tutaj nie padło, rozumiem, że to było tutaj podstawą - powiedział Kamiński, komentując pytanie byłego szefa CBA.

"Pan nie ma moralnego prawa pouczać mnie"

Kamiński stwierdził także, że w 2009 roku, kiedy ówczesny premier Donald Tusk "wyrzucił" go ze stanowiska szefa CBA "za sposób, w jaki walczył w korupcją", to zastąpił go Wojtunik . - Dla mnie było to oczywiste, że jest to odwet z wykrycie i ujawnienie afery hazardowej - podkreślił. Stwierdził także, wskazując na Wojtunika, że "tan pan, który ma tutaj czelność zadawać tak pytania w imieniu lokalnej społeczności", choć - jak stwierdził - "wpadł tutaj z Brukseli", "chciał, abym milczał".

Przekonywał, że mimo zwolnienia w 2009 roku co miesiąc otrzymywał pensję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którą - jak stwierdził - za każdym razem odsyłał. Miał także otrzymać list podpisany przez Wojtunika, w którym ten "zabraniał mu jakiejkolwiek wypowiedzi publicznej" na temat CBA.

Kamiński mówił także, że otrzymał od Biura przelew na 130 tysięcy złotych rocznej pensji. Tego samego dnia - jak powiedział - "odesłał wszystko na Caritas" na pomoc dla powodzian, a w kolejnym roku zapłacił od tej kwoty kilka tysięcy złotych podatku.

- Pan nie ma moralnego prawa pouczać mnie, ani kogokolwiek, co to są pieniądze publiczne - podkreślał Kamiński i pytał, zwracając się do byłego szefa CBA: - Pan, panie Wojtunik, ma pan czelność patrzeć mi w oczy, kiedy pan wysyłał zawiadomienia do prokuratury na mnie i funkcjonariuszy za to, że ścigaliśmy ukryty majątek byłego prezydenta [Aleksandra - red.] Kwaśniewskiego?

- Wracaj, pan, do Brukseli. Tam są pieniądze dla pana - powiedział.

Oglądaj
Kamiński odpowiada Wojtunikowi: wracaj, pan, do Brukseli
Wideo: tvn24 Kamiński odpowiada Wojtunikowi: wracaj, pan, do Brukseli

"Podstawa do sporządzenia raportu na ręce premiera"

Były szef CBA Paweł Wojtunik, pytany w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl o przyznanie przez byłą premier Beatę Szydło kilkudziesięciotysięcznych premii ministrom i samej sobie, powiedział, że sprawę można "rozpatrywać w kategorii niecelowych wydatków" lub "niegospodarności" i na pewno "w kategoriach obchodzenia prawa".

Powiedział, że gdyby on był aktualnym szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i dowiedziałby się o premiach, to sprawa premii "stanowiłaby podstawę do sporządzenia raportu analitycznego na ręce premiera i poinformowania go o zagrożeniach z tego wynikających, choćby zagrożeniach korupcyjnych".

"Do dzisiaj mają do mnie pretensje"

Wojtunik powiedział, że problem z "historycznie olbrzymimi premiami" zastał w 2009 roku, kiedy objął kierownictwo nad Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Wyjaśnił, że chodzi o okres, kiedy szefem CBA był Mariusz Kamiński, który "rozdawał" premie w wysokości 20-30 tysięcy za sprawy, które potem - jak ocenił gość dogrywki "Jeden na jeden" - były "powodem do problemów".

Wojtunik, który - jak twierdzi - zaprowadził w CBA "surową politykę premiową", powiedział, że agenci wciąż mają mu ją za złe. - Do dzisiaj mają do mnie pretensje. Mówią: "wiesz co, teraz pracy jest mniej (...), robota lżejsza, a znowu mam dużo pieniędzy, tak jak było poprzednio" - wyjaśniał.

"Umacnianie układu kumoterskiego"

Przyznał też, że funkcjonariusze powinni przyzwoicie zarabiać, ale sprzeciwił się przyznawaniu nagród. - Natomiast budowanie na podstawie premii, umacnianie układu kumoterskiego pomiędzy tym, kogo nazywamy patronem a klientem, i wiązanie w ten sposób ludzi? Premia przyznawana bezpodstawnie buduje niewłaściwe relacje - powiedział.

Wojtunik stwierdził, że szef CBA powinien mieć kontakty z politykami, ale "powinny one być właściwe" i "polegać na pewnym dystansie".

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK DOGRYWKI "JEDEN NA JEDEN"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (8)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
komuchspinelli_gmail_com
komuchspinelli_gmail_com

Kamiński jest the best

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   bolotek

   Odpowiedz Kamińskiego miażdżąca

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      4
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     dawidov

     Co za odpowiedz mozna sie spodziwac od skazanego.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       7
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Miś Koala

       Brawo Panie Kamiński...100% poparcia

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         5
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          11
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         bolek20
         bolek20

         Żaden polityk aktualnie nie jest godzien, więc w czym problem?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           jakby śmieszne

           no i właśnie to jest ten problem, nie inny

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jano_22

             Kamiński czuje się bezkarny bo liczy kolejny raz na Dudę..??

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               10
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                5
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               bolotek

               Troska pana Wojtunika o problemy finansowe zwykłych ludzi ?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 7
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  5
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Zasady forum
                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                 Pozostałe informacje

                 Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                 TVN Meteo

                 INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                 "Wall Street Journal": Asad dał okazję. USA i Europa powinny odciąć irańskie środki dla reżimu

                 "Wall Street Journal": Asad dał okazję. USA i Europa powinny odciąć irańskie środki dla reżimu

                 Strategia rozwiązania konfliktu w Syrii przy pozostawieniu irańskiego finansowania dla reżimu Baszara el-Asada jest skazana na porażkę. USA i Europa powinny nałożyć sankcje na Teheran - czytamy w komentarzu opublikowanym w czwartek w prestiżowym "The Wall Street Journal". zobacz więcej »

                 INFORMACJE SPORTOWE »

                 Skleja rany w 60 sekund

                 Dzięki swojej elastycznej naturze, klej może posłużyć do leczenia ran w wielu miejscach i narządach, które są nieustannie w ruchu. Zobacz TOTERAZ

                 Mężczyzna wchodzący do nowej siedziby NATO w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »