tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Dotarła pierwsza od miesięcy pomoc dla Wschodniej Guty

Złożony z dziewięciu ciężarówek konwój z pomocą humanitarną dla ponad siedmiu tysięcy osób dotarł w środę do Wschodniej Guty, położonej pod Damaszkiem rebelianckiej enklawy obleganej przez syryjskie siły rządowe - podały ONZ i syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc.

To pierwszy od końca listopada konwój z pomocą, jaki dotarł do Wschodniej Guty. Poprzedziły go prowadzone od miesięcy starania ONZ o uzyskanie zgody syryjskich władz na dopuszczenie konwoju i zawieszenie broni.

Wśród dostarczonej pomocy jest ok. 1,8 tony artykułów medycznych zapewnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w tym: antybiotyki, dializatory, insulina i leki ratujące życie, zestawy pierwszej pomocy, zestawy do leczenia zapalenia płuc oraz łóżka szpitalne - poinformowała przedstawicielka WHO w Syrii Elizabeth Hoff. Zapasy te pozwolą przeprowadzić 10 tys. zabiegów leczniczych - dodała.

Hoff podkreśliła, że nie wiadomo nic w sprawie 700 pacjentów oczekujących na ewakuację medyczną ze Wschodniej Guty. WHO od miesięcy zabiega o ich transport u syryjskich władz.

Krwawe naloty

Ubiegły tydzień był we Wschodniej Gucie najkrwawszy od 2015 roku. W tym czasie w wyniku bombardowań zginęło tam prawie 230 osób - poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wschodnia Guta jest oblegana przez syryjskie wojska rządowe od 2013 roku i znajduje się pod ostrzałem, choć w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Syryjskie siły rządowe wraz z sojusznikami odcięły również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu żywność i leki.

Dla rebeliantów Wschodnia Guta to obszar o znaczeniu strategicznym. W ostatnich tygodniach reżim Asada oskarżany jest o przeprowadzenie w tym rejonie ataków chemicznych; Damaszek temu zaprzecza.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się 
w czasie ze sprawą KNF"

Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się
w czasie ze sprawą KNF"

Wstrzymania prac nad nowelizacją niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku, domagali się w środę posłowie Nowoczesnej. Według nich, konieczne jest zbadanie procesu legislacyjnego w kontekście sprawy KNF. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

"Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

Trump powinien był wykazać się "zwykłą przyzwoitością", gdy zaatakował w serii tweetów Francję i prezydenta Emmanuela Macrona w dniu trzeciej rocznicy zamachów w Paryżu - ocenił rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

David Saint-Jacques, Oleg Kononenko i Anne McClain podczas egzaminu w rosyjskim Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina. (Maxim Shipenkov PAP/EPA) czytaj dalej »