tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Chwała Panu". Wiceminister o większej władzy Ziobry

zobacz więcej wideo »
"Chwała Panu". Wiceminister o większej władzy Ziobry
Video: tvn24 Michał Wójcik był gościem "Faktów po Faktach"

- Dyskusja na temat konsultacji jest dosyć śmieszna, dlatego, że każda organizacja ma prawo wypowiedzieć się w trakcie procesu legislacyjnego. Tak naprawdę każdy będzie miał prawo zająć stanowisko w tej sprawie. To jest naprawdę nadmuchany problem - powiedział Michał Wójcik. Wiceminister sprawiedliwości odpierał w "Faktach po Faktach" wątpliwości związane z reformą Sądu Najwyższego, którą chce przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Na pytanie, czy projekt zmian w Sądzie Najwyższym był konsultowany z prezydentem Andrzejem Dudą, wiceminister odpowiedział: "Ja nie mam takiej wiedzy. To jest projekt poselski, powstawał wśród posłów".

W ocenie Wójcika, nowe rozwiązania "nie kłócą się" z prerogatywami prezydenta. Według niego, wprowadzenie ustawy o SN zbliży Polskę do zachodnich standardów.

"Dyskusja na temat konsultacji jest dosyć śmieszna"

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do zarzutów, że projekt ustawy tak naprawdę powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości, a został zgłoszony jako poselski po to, by uniknąć konsultacji.

- Dyskusja na temat konsultacji jest dosyć śmieszna, dlatego, że każda organizacja ma prawo wypowiedzieć się w trakcie procesu legislacyjnego - powiedział. - Państwo próbujecie niezależnie od wszystkiego wyolbrzymiać wszystko. Tak naprawdę każdy będzie miał prawo zająć stanowisko w tej sprawie. To jest naprawdę nadmuchany problem - stwierdził.

Na pytanie, z kim do tej pory projekt był konsultowany, odpowiedział:

- Ale on będzie konsultowany, dlatego że jeżeli wpływa jako inicjatywa poselska, to jeżeli wpłynie do komisji, to wówczas komisja zdecyduje na przykład, czy będzie sprawdzany od strony publicznej, czyli o zaproszeniu na wysłuchanie różnych organizacji, różnych podmiotów.

"To nie jest żadne wysłuchanie"

Wójcik odniósł się również do poniedziałkowych wydarzeń w Sejmie. Platforma Obywatelska zorganizowała spotkanie z udziałem sędziów i prawników w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Wzięli w nim udział między innymi I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, były prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski. Na sali byli też posłowie opozycji - PO, Nowoczesnej i PSL.

- To, co dzisiaj było, to nie jest żadne wysłuchanie i my doskonale o tym wiemy. To jest jakieś spotkanie części parlamentarzystów z przedstawicielami części instytucji - skomentował Wójcik.

- Poprawki są możliwe, to jest oczywiste. Natomiast one muszą być zasadne - powiedział wiceminister, w nawiązaniu do licznych wątpliwości wyrażanych przez wiele środowisk, w tym sędziowskie. -  Rozpoczął się proces legislacyjny, dlatego trochę się dziwię, że państwo eksponujecie temat konsultacji. W Sejmie normalny proces legislacyjny będzie trwał i każda zasadna poprawka będzie wzięta pod uwagę, czy rzeczywiście powinna się znaleźć, czy nie - argumentował.

- Ja procedowałem jako przedstawiciel wnioskodawców przed kilkunastoma miesiącami ustawę Prawo o prokuraturze, pamiętam, jaki krzyk się wtedy podniósł: dlaczego łączymy stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, a dzisiaj życie dopisało scenariusz: Amber Gold, dzika reprywatyzacja. Chwała Panu, że dzisiaj prokurator generalny jest ministrem sprawiedliwości. Jest to Zbigniew Ziobro.

"My szybko działamy"

Na pytanie, dlaczego PiS-owi zależy tak bardzo na jak najszybszym przyjęciu ustawy, i czy projekt nie powinien być staranniej przygotowywany, stwierdził: - Myślę, że ten projekt został starannie przygotowany. Miałem okazję przyjrzeć się tym przepisom i wydaje mi się, że to jest dobre.

Pytany, skąd ten pośpiech w procedowaniu, powiedział: - My przeprowadzamy różne regulacje, ważne, dobre dla społeczeństwa. To nie jest pierwsza nasza ustawa. - My szybko działamy - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
KafkaiOrwell
KafkaiOrwell

Rozwijając myśl Giertycha :Dlaczego odważni są wśród ludu (Wałęsa !!!), a nie wśród elit inteligencji? Czy wykształciuchy nie umieją skakać przez płot? Sędzia Biernat z TK zrejterował, podobnie zamierza prezes SN.Ględzić publicznie potrafią, ciągle czekają na drugiego Wałęsę, robotnika...Giertych w TVN powiedział oczywistą rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   Masz problemy z oddychaniem? To małe urządzenie może ci pomóc

   Zminimalizowana wersja maski tlenowej ma szansę ułatwić życie wielu chorym. ZOBACZ TOTERAZ

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Putin chce zostać "imperatorem na całe życie"

   Putin chce zostać "imperatorem na całe życie"

   Jeden z głównych opozycjonistów rosyjskich Aleksiej Nawalny w wywiadzie dla agencji AFP nazwał nadchodzące wybory prezydenckie w Rosji fikcją mającą na celu ponowne wybranie na prezydenta Władimira Putina, który chce zostać "imperatorem na całe życie". zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Zimowe zawody pływackie na Białorusi (fot. Tatiana Zenkowicz/EPA/PAP) czytaj dalej »