tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Włochy wezwały ambasadora Francji. Przez uwagi Macrona

Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało na rozmowę ambasadora Francji po wypowiedziach prezydenta Emmanuela Macrona, który skrytykował stanowisko Rzymu w sprawie statku z migrantami Aquarius.

Do kryzysu francusko-włoskiego doszło przed zapowiedzianą na piątek wizytą nowego premiera Giuseppe Contego w Paryżu i jego spotkaniem z Emmanuelem Macronem. Według włoskich mediów Conte rozważa możliwość odwołania tej podróży.

Włosko-francuski spór

Macron miał ostro skrytykować we wtorek władze Włoch, zarzucając im "cynizm" i "nieodpowiedzialność", za jakie uznał niewpuszczenie do włoskiego portu statku organizacji pozarządowej z ponad 600 migrantami na pokładzie. Odmówiła także Malta. Jednostkę postanowiła w końcu przyjąć Hiszpania. Eskortowana przez włoskie statki płynie do Walencji.

Prezydent Macron - co relacjonował mediom jego rzecznik - miał powiedział między innymi, że decyzja Włoch o zamknięciu portów stanowi złamanie prawa. Miał oświadczyć, że gdyby statek znajdował się najbliżej wybrzeży Francji, mógłby przybić do brzegu, ponieważ tego wymaga "poszanowanie prawa międzynarodowego".

Rzecznik partii prezydenckiej La Republique en Marche (LREM) Gabriel Attal oświadczył potem, że "niedobrze mu się robi" na myśl o podejściu włoskiego rządu do sytuacji migrantów ze statku Aquarius.

W reakcji na te wypowiedzi rząd w Rzymie w wydanym we wtorek oświadczeniu podkreślił: "Włochy nie będą przyjmować pouczeń w duchu hipokryzji od państw, które w sprawie imigracji wolały zawsze odwrócić głowę w drugą stronę". Dodał następnie, że Francja prowadzi "znacznie bardziej surową i cyniczną politykę w kwestii udzielania gościny".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Twierdząc, że wygra
w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

- Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

Polskie Linie Lotnicze LOT wezwały związki zawodowe działające w spółce do zaniechania zaplanowanego przez nich na czwartek strajku. Jak powiedział dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki akcja byłaby nielegalna. Związkowcy nie zamierzają odpuścić. - Przepraszamy podróżnych i liczymy na zrozumienie - napisali. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Dotychczasowy socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, który nie uzyskał od parlamentu wotum zaufania, otrzymał w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu. Wcześniej temu zadaniu nie podołali konserwatyści. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozmawiasz ze zwierzętami? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetu w Chicago już wiedzą, dlaczego mówimy do swoich pupili. Tak zachowują się tylko nieliczni. Zobacz TOTERAZ.

11-letni Afgańczyk sprzedaje pieczywo na przedmieściach Kabulu (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »