tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Włochy mają nowego premiera

Po 88 dniach impasu Włosi będą mieli rząd

zobacz więcej wideo »
Po 88 dniach impasu Włosi będą mieli rząd
 • Na czele włoskiego rządu stanął Giuseppe ConteNa czele włoskiego rządu stanął Giuseppe Conte
 • Włoski rząd z wotum zaufania Włoski rząd z wotum zaufania
 • Włoski rząd został zaprzysiężonyWłoski rząd został zaprzysiężony
 • Lider Ruchu Pięciu Gwiazd i desygnowany na premiera Włoch u prezydentaLider Ruchu Pięciu Gwiazd i desygnowany na premiera Włoch u...
 • Nowy kandydat na premiera WłochNowy kandydat na premiera Włoch
 • Włochy mają nowego premieraWłochy mają nowego premiera
Foto: ANGELO CARCON / PAP/EPA | Video: Reuters Na czele włoskiego rządu stanął Giuseppe Conte. Na nagraniu: nowy premier w drodze do Pałacu Prezydenckiego

Po 88 dniach impasu politycznego we Włoszech powstał rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, na którego czele stanie Giuseppe Conte. Prezydent Sergio Mattarella desygnował go w czwartek na premiera i otrzymał od niego od razu listę ministrów.

Wicepremierami zostaną liderzy obu ugrupowań: Luigi Di Maio z Ruchu i Matteo Salvini z Ligi. Di Maio będzie zarazem ministrem rozwoju gospodarczego, pracy i polityki socjalnej, a Salvini - szefem MSW.

Ministrem spraw zagranicznych zostanie Enzo Moavero Milanesi, który był ministrem ds. europejskich w rządzie Mario Montiego.

Ministrem finansów będzie profesor ekonomii z rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata, Giovanni Tria, a ministrem do spraw europejskich 81-letni profesor Paolo Savona. To kontrowersje wokół jego kandydatury doprowadziły do fiaska pierwszej misji powołania rządu Ruchu i Ligi kilka dni wcześniej. Prezydent nie zgodził się na mianowanie go ministrem finansów, ponieważ krytykuje euro i UE.

Powołany zostanie też minister do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych. Będzie nim Lorenzo Fontana.

"Zakończyła się skomplikowana droga"

Giuseppe Conte oświadczył w Pałacu Prezydenckim: "Będziemy pracować intensywnie, by zrealizować cele polityczne zapowiedziane w kontrakcie". Tak nawiązał do obszernego programu rządowego opracowanego przez oba ugrupowania.

- Będziemy pracować z determinacją, by poprawić jakość życia wszystkich Włochów - zapowiedział.

Po tym, gdy Conte przedstawił skład swego rządu, do dziennikarzy wyszedł na chwilę prezydent Sergio Mattarella, który powiedział: - Zakończyła się skomplikowana droga.

"Historyczny dzień" , "niebezpieczny program"

Wieczorem na stronie internetowej Ruchu Pięciu Gwiazd napisano: "Dzisiaj jest historyczny dzień". Zamieszczony został też apel do działaczy i sympatyków ruchu o przybycie na manifestację z okazji utworzenia rządu, która odbędzie się w sobotę, w Święto Republiki w Rzymie.

Lider rządzącej dotąd centrolewicowej Partii Demokratycznej Maurizio Martina oświadczył zaś: - Populistyczny i prawicowy rząd, który powstał, ma program niebezpieczny dla kraju.

- Ich działania to mieszanka ekstremizmu, antyeuropeizmu i niesprawiedliwości - dodał Martina i zapowiedział, że jego partia będzie stanowić "pełną determinacji" opozycję.

Dwukrotna nominacja

Giuseppe Conte jest pierwszym w historii Republiki premierem, który otrzymał dwa razy nominację w ciągu kilku dni. Między złożeniem przez niego rezygnacji z powołania rządu a ponownym otrzymaniem nominacji minęło 97 godzin.

Jest to, jak się podkreśla, wyjątkowo zaskakujący zwrot akcji. Włochy pogrążone były w kryzysie politycznym od wyborów z 4 marca.

Miał być rząd techniczny

Giuseppe Conte w niedzielę zrezygnował z misji stworzenia rządu Ruchu i Ligi po tym, jak szef państwa nie zgodził się na powołanie przeciwnika euro, 81-letniego profesora Paolo Savony na stanowisko ministra finansów. Zapowiedź tej nominacji, forsowanej przez Ligę, wywołała dużą nerwowość na rynkach finansowych.

Po fiasku misji Contego prezydent Mattarella postanowił powołać tymczasowy rząd techniczny, który miał pracować do przyspieszonych wyborów, zapowiadanych na najbliższe miesiące. Zadanie stworzenia całkowicie neutralnego politycznie rządu szef państwa powierzył ekonomiście Carlo Cottarellemu.

Mattarella został skrytykowany przez liderów obu ugrupowań za to, że uniemożliwił powołanie gabinetu zgodnego z wolą większości włoskich wyborców.

Pewne było też to, że rząd Cottarellego nie otrzyma wotum zaufania w parlamencie i musiałby natychmiast podać się do dymisji.

W tej coraz trudniejszej sytuacji, określonej jako poważny kryzys rządowy, instytucjonalny i finansowy, przy rosnących turbulencjach na rynkach, Luigi Di Maio z Ruchu zaproponował Matteo Salviniemu z Ligi, aby podjęli drugą próbę powołania rządu, którego program został już opracowany. W czwartek obaj liderzy zawarli porozumienie w sprawie rządu z Giuseppe Conte na czele.

Na wiadomość o tym Cottarelli udał się do prezydenta i złożył rezygnację z tworzenia gabinetu technicznego. W krótkim oświadczeniu dla mediów podkreślił, że dzięki powołaniu rządu politycznego uniknie się rozpisania ponownych wyborów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Włochy mają nowego premiera

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw, Europy i całego wolnego świata"

Polskę i Wielką Brytanię wiele łączy w podejściu do bezpieczeństwa - powiedział w czwartek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Razem z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem gościli w Warszawie brytyjskich ministrów. zobacz więcej »

Polska może zostać wykluczona
z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Delegacja europejskich sędziów z wizytą w Polsce. Są zaniepokojeni i przyjechali z listą pytań. Polska może zostać wyrzucona z ważnej europejskiej instytucji. ("Fakty" TVN) zobacz więcej »

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Unia Europejska przyjęła dyrektywę o pracownikach delegowanych

Unia Europejska przyjęła dyrektywę o pracownikach delegowanych

Ministrowie państw Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy społeczne w czwartek ostatecznie zatwierdzili w Luksemburgu dyrektywę o pracownikach delegowanych. Regulacje mają wejść w życie w połowie 2020 roku. Nowe przepisy nie podobają się Polsce i Węgrom. czytaj dalej »

Nowoczesna proteza piersi nadzieją dla chorych

Jedyna w swoim rodzaju proteza, która zaprojektowana jest na podstawie zdrowej piersi - to projekt, który otrzymał pierwszą nagrodę na Łódź Design Festival. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Dziewczynka siedząca przed zamkniętym sklepem w Sanliurfie, Turcja (Erdem Sahin/PAP/EPA) czytaj dalej »