tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Włoski wiceminister: nie chcemy sojuszu z Grupą Wyszehradzką

Włoski rząd nie chce zawrzeć sojuszu z Grupą Wyszehradzką - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Manlio Di Stefano w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera". Jego zdaniem kraje V4 nie działają na rzecz "zjednoczonej i solidarnej" Europy.

W rozmowie z włoską gazetą Di Stefano, który wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd, stwierdził, że również jego koalicjant, czyli prawicowa Liga, "nigdy nie deklarowała, że chce sojuszu z Grupą Wyszehradzką". Jak dodał wiceminister, nie ma żadnego nowego stanowiska rządu w tej sprawie.

Dwie różne wizje Europy

- Nasz premier (Giuseppe) Conte porusza się w zupełnie innym nurcie, czyli tradycyjnych sojuszy europejskich, ale pracując nad tym, by zmienić to, co w Unii Europejskiej nie działa - wyjaśnił Di Stefano.

Wyraził opinię, że nie ma żadnej "zgody" z czterema krajami Europy Środkowej, bo - jak ocenił - ich wizja polityczna "bardzo różni się od naszej".

- My wierzymy, pracujemy, angażujemy się na rzecz zjednoczonej i solidarnej Europy, by funkcjonowała i wzrastała razem. Oni nie robią tego samego - ocenił włoski polityk.

"Nie wybiera się tego, co się chce"

Zdaniem wiceministra Włochy uzyskują "ważne rezultaty" w kwestiach migracji. Jak zauważył, wskazuje na to realizowana zasada dzielenia się obowiązkami przyjmowania migrantów.

Odnosząc się do sprzeciwu rządu w Pradze wobec przyjęcia części migrantów z grupy 450 przybyłych na wody koło Sycylii, Di Stefano powiedział: - Premier Czech Andrej Babisz, który otrzymał tak jak wszyscy inni premierzy z UE list Conte z prośbą o współpracę, być może nie zrozumiał jeszcze, co to znaczy należeć do Unii.

- Nie wybiera się tego, co się chce. Są prawa, z których wszyscy korzystają, jak właśnie kraje Grupy Wyszehradzkiej, które otrzymują więcej wypłat niż wpłacają. Są też obowiązki, które wszyscy muszą szanować - oświadczył wiceszef MSZ Włoch.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Porzuciła dziecko pod cudzym domem i uciekła

Ojciec dziecka mieszka w domu obok, a kobieta odjechała w nieznane. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Założyciel prorosyjskiego portalu skazany w Finlandii na więzienie

Założyciel prorosyjskiego portalu skazany w Finlandii na więzienie

Sąd w Finlandii skazał założyciela prawicowego prorosyjskiego portalu MV Lehti, Ilję Janitskina, na 22 miesiące więzienia za zniesławienie i zaniedbania w związku z kampanią nienawiści wobec dziennikarki śledczej piszącej o rosyjskiej propagandzie. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Adoptowała psa ze schroniska. Ten codziennie czeka na nią w oknie

Courtney Gerhardt uważa, że adoptowanie psa było jej najlepszą decyzją w życiu. Zobacz TOTERAZ.

Księżna Meghan podczas wizyty w Melbourne, Australia (Fot. JULIAN SMITH/PAP/EPA) czytaj dalej »