tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent w Atenach: nasze demokracje i rządy nie spełniają podstawowej funkcji

zobacz więcej wideo »
Prezydent w Atenach: nasze demokracje i rządy nie spełniają podstawowej funkcji
 • Andrzej Duda odznaczony orderem w GrecjiAndrzej Duda odznaczony orderem w Grecji
 • "Unia musi pozostać otwarta, jeśli chce się rozwijać""Unia musi pozostać otwarta, jeśli chce się rozwijać"
 • Polska vs. Unia Europejska. Wyjaśniamy procedury i konsekwencjePolska vs. Unia Europejska. Wyjaśniamy procedury i konsekwencje
 • Giertych o reparacjach: to jest przygotowanie na konflikt z Unią EuropejskąGiertych o reparacjach: to jest przygotowanie na konflikt z...
 • "Unia Europejska to przede wszystkim unia wolności""Unia Europejska to przede wszystkim unia wolności"
 • "Unia Europejska będzie miała więcej niż 27 członków""Unia Europejska będzie miała więcej niż 27 członków"
 • 22.09.2017 | "Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią, Orban tylko jeden"22.09.2017 | "Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią,...
 • Bieńkowska: Unia Europejska jest silniejsza niż trzy lata temuBieńkowska: Unia Europejska jest silniejsza niż trzy lata temu
 • Belka: Unia Europejska to nasze błogosławieństwoBelka: Unia Europejska to nasze błogosławieństwo
Foto: PAP | Video: tvn24 Andrzej Duda został również odznaczony orderem

Tworzenie podziałów w Unii Europejskiej osłabi ją - powiedział w Atenach prezydent Andrzej Duda. Według niego rozwiązaniem wartym rozważenia jest włączenie parlamentów narodowych do debaty nad przyszłością Unii Europejskiej.

W ramach oficjalnej wizyty w Grecji prezydent Duda rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem, premierem Aleksisem Ciprasem oraz przewodniczącym greckiego parlamentu Nikolaosem Wucisem.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda mówił o przyszłości Unii Europejskiej. Przekonywał, że powodzenie europejskiego projektu wymaga upodmiotowienia głosu obywateli w debacie na ten temat.

- Rozwiązaniem w moim przekonaniu wartym co najmniej poważnej dyskusji jest pomysł mocniejszego włączenia do tej debaty parlamentów narodowych, które stanowią polityczną reprezentację społeczeństwa i mają jego silną legitymizację z racji wyłonionego w wyborach wielopartyjnego pluralizmu - podkreślił.

"Nie spełniają podstawowej funkcji"

Duda zaznaczył, że "Europa to przede wszystkim jej obywatele, nie instytucje, ale zwykli ludzie".
- Niestety dzisiaj wielu obywateli nie ma poczucia sprawczości w polityce. Zbyt często ich głos jest dezawuowany ze względów ideologicznych i wykluczany z debaty publicznej pod zarzutem populizmu - mówił prezydent.

- W konsekwencji takiego podejścia nasze demokracje oraz rządy nie spełniają swojej podstawowej funkcji - realizacji zadań, które są ważne dla obywateli - dodał.

Prezydent zapewniał też, że Polska konsekwentnie broni prawa wszystkich państw członkowskich do równego traktowania w procesie decydowania o przyszłości Europy. Jak podkreślił, nie ma wątpliwości, że "zgoda na tworzenie wewnętrznych hierarchii i podziałów w Unii doprowadzi ostatecznie do jej osłabienia".

- Co więcej, wbrew pomysłodawcom, różnicowanie członków Unii nie rozwiązuje żadnego problemu - przekonywał.

Według niego dzieje się tak, ponieważ "owe projekty są motywowane egoizmem krajowym, nie zaś wspólnotową solidarnością". - Gdyby było inaczej, już dawno odrzucono by na przykład projekt zagrażający bezpieczeństwu energetycznemu części państw członkowskich. Nie na tym polega przecież lojalna współpraca, o której mówią europejskie traktaty - podkreślił Duda.

Obrona czterech jedności

Prezydent Polski wyraził przeświadczenie, że "zjednoczona Europa tylko wtedy będzie silna, jeśli zdoła obronić cztery jedności: instytucji europejskich, prawa wspólnotowego, europejskiego rynku i budżetu w zakresie wspólnej polityki".

Podkreślił, że Polska jako wolne i demokratyczne państwo chce budować świat, w którym będą przestrzegane wolność narodów i równość państw.

- Nie mam wątpliwości, że solidarna współpraca oraz poszanowanie i egzekwowanie prawa międzynarodowego dają wspólnocie wolnych narodów skuteczną siłę do przeciwstawienia się polityce agresji, która burzy międzynarodowy ład i bezpieczeństwo - zaznaczył.

"Wolność synonimem pokoju. Zniewolenie źródłem wojny"

Duda mówił też o niestałym członkostwie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które Polska na dwa lata obejmie od przyszłego roku. - Zaangażowanie Polski na rzecz budowania bezpieczeństwa międzynarodowego oraz wspólnoty wolnych państw to najważniejsze z priorytetów naszych działań, które będziemy chcieli podjąć podczas członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział.

- Idziemy do Rady Bezpieczeństwa z przekonaniem, że prawo międzynarodowe jest jedynym skutecznym mechanizmem utrzymania pokojowych relacji między narodami" - podkreślił prezydent.

Według niego poszanowanie prawa międzynarodowego jest podstawą "stabilnego, przewidywalnego i pokojowego ułożenia stosunków między państwami".

- W tym przypadku wolność jest synonimem pokoju. Zniewolenie jest zaś źródłem wojny - podsumował.

Bohater polsko-grecki

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Grecji Prokopis Pawlopulos wzięli udział w otwarciu wystawy poświęconej polskiemu i greckiemu bohaterowi z czasów drugiej wojny światowej, Jerzemu Iwanowowi-Szajnowiczowi. Bohater wystawy, urodzony w Warszawie w czasie II wojny światowej prowadził działalność wywiadowczą i był zaangażowany w grecki ruch oporu.

Prezydent Duda mówił, że bohaterskie czyny Iwanowa-Szajnowicza musiała motywować miłość do ojczyzny połączona z umiłowaniem wolności.

- Dziś, niemal 75 lat od swojej śmierci, Jerzy Iwanow-Szajnowicz pozostaje symbolem męstwa oraz walki o wolność oraz niezależność, a także najwyższej ceny, jaką niekiedy przychodzi za nie zapłacić - powiedział.

Kwestia reparacji wojennych

- Jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z władzami Grecji była kwestia reparacji i odszkodowań wojennych od Niemiec - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Ustalono, że w niedługim czasie możliwa jest współpraca parlamentarna w tym zakresie.

Prezydent podjął temat reparacji i odszkodowań wojennych od Niemiec w czasie rozmowy we wrześniu z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem-Steinmeierem na Malcie, na marginesie spotkania państw Grupy Arraiolos. Prezydenci doszli wówczas do wniosku - jak informowała Kancelaria Prezydenta - że kwestia ta wymaga spokojnej debaty.

Pod koniec września z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół do spraw oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Zasadne / bezzasadne

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Pod koniec października Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Mularczyka i grupy posłów PiS, wszczął postępowanie dotyczące zgodności z konstytucją przepisów, które uniemożliwiają składanie pozwów przeciwko obcym państwom odpowiedzialnym między innymi za zbrodnie wojenne.

Oglądaj
11.09.2017 | Biuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują reparacje od Niemiec
Wideo: Maciej Knapik/Fakty TVN 11.09.2017 | Biuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują reparacje od Niemiec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Pistolet

"Zbyt często ich głos jest dezawuowany ze względów ideologicznych i wykluczany z debaty publicznej pod zarzutem populizmu - mówił prezydent (http://www.tvn24.pl)" - święta racja ale to jest spojrzenie ze strony realiów Polski. W innych państwach europejskich nie ma w tej chwili dyktatury partii władzy - jest inna kultura polityczna i rządy rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   saneka

   Kiedy więc PDA dostosuje swoje słowa do konstytucyjnej praworządności i przyjmie ślubowanie od trzech poprawnie wybranych sędziów TK ?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Angry bull
     Angry bull

     To ilu wtedy sędziów będzie liczył TK?,18?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, gdzie jest smog

       Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

       Będzie padać? Sprawdziliśmy, jak i gdzie prognozuje się pogodę

       Odwiedziliśmy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zobacz TOTERAZ.

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Solidny Gortat, popis rezerwowego. Trzy dogrywki w Filadelfii

       Solidny Gortat, popis rezerwowego. Trzy dogrywki w Filadelfii

       W tym sezonie znakiem rozpoznawczym koszykarzy Washington Wizards jest osiągnięcie sporej przewagi, a następnie jej trwonienie. Nie inaczej było minionej nocy we własnej hali w starciu z Los Angeles Clippers. Ostatecznie to jednak Marcin Gortat i spółka cieszyli się z wygranej 100:91. Aż trzy dogrywki potrzebne były do rozstrzygnięcia meczu Philadelphii 76ers - Oklahoma City Thunder. zobacz więcej »

       Jeden z protestujących w Nablus Palestyńczyków, Zachodni Brzeg Jordanu (ALAA BADARNEH/PAP/EPA) czytaj dalej »