tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Niemcy robią wszystko, by nie zaostrzać stosunków z Polską"

zobacz więcej wideo »
"Niemcy robią wszystko, by nie zaostrzać stosunków z Polską"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Bartłomiej Sienkiewicz w "Faktach po Faktach"

Jeśli pojawiały się jakiekolwiek problemy dotyczące znaku zapytania nad reformą sądownictwa w Polsce, to Niemcy starały się trzymać od tego sporu jak najdalej. Co więcej, chowały się w pewnym sensie za Unię Europejską - mówił w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW. - Kanclerz Niemiec zrobiła dokładnie to samo, co Niemcy robią od dwóch lat, czyli umyła ręce - dodał, komentując wizytę Angeli Merkel w Warszawie.

Po poniedziałkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim kanclerz Niemiec Angela Merkel była pytana przez dziennikarzy o dialog Polski z Komisją Europejską w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Odpowiedziała, że z zadowoleniem przyjęłaby stwierdzenie Komisji, iż rozmowy z Polską były pomyślne.

"Niemcy starały się trzymać od sporu jak najdalej"

Do tej wypowiedzi odniósł się w "Faktach po Faktach" były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Pani kanclerz dała do zrozumienia, że to jest sprawa między Unią Europejską a Polską, a nie między Niemcami a Polską - powiedział.

Według niego, "jest to realizacja pewnej doktryny, którą Niemcy przyjęły w stosunkach z rządem polskim".

- Jeśli pojawiały się jakiekolwiek problemy dotyczące znaku zapytania nad całą reformą sądownictwa, to Niemcy starały się trzymać od sporu jak najdalej. Co więcej, chowały się w pewnym sensie za Unię Europejską - ocenił były szef MSW.

- Niemców w tym konflikcie nie było. Kanclerz Niemiec zrobiła dokładnie to samo, co Niemcy robią od dwóch lat, czyli umyła ręce, powiedziała, że to jest dialog między Unią a Polską - mówił.

"Niemcy robią wszystko, aby nie zaostrzać stosunków z Polską"

Zdaniem Sienkiewicza, "wpływy niemieckie w Unii są na tyle duże, że Niemcom wygodnie jest schować się za Unię".

- Dlaczego tak robią? Ponieważ polska gospodarka jest częścią gospodarki Niemiec, a niemiecka gospodarka ma olbrzymi wpływ na polską gospodarkę. Jesteśmy niezwykle silnie zrośnięci ekonomicznie - stwierdził.

- Niemcy robią wszystko - ta wizyta też jest tego dowodem - aby nie zaostrzać stosunków z Polską. Nie stawiać wszystkiego na jedną kartę, nie wchodzić w zwarcie tam, gdzie polski rząd szuka zwarcia - mówił.  Wspomniał w tym kontekście o kwestii reparacji wojennych.

Oglądaj
"Niemcy robią wszystko, by nie zaostrzać stosunków z Polską"
Wideo: tvn24 "Niemcy robią wszystko, by nie zaostrzać stosunków z Polską"

 

"Niemcom bardzo zależy, żeby Polska była w tym tandemie"

Jak ocenił Sienkiewicz, po objęciu przez Merkel po raz czwarty stanowiska kanclerza "będzie się decydował kierunek zmian wewnątrzunijnych". - Wszyscy czują, że idzie wewnętrzna zmiana - zaznaczył.

- Tandem prezydent Francji - kanclerz Niemiec będzie narzucał pewien ton i tempo tej zmiany - ocenił, dodając że Niemcom bardzo zależy na tym, żeby Polska była w tej grupie.

- Wszystkim zależy, żeby Polska była w środku, tylko my staramy się coraz bardziej być na zewnątrz tej zmiany politycznej w Europie - stwierdził.

Podkreślał, że - według niego - Niemcom zależy, "żeby mieć dobre stosunki z sąsiadem".

- Ta pragmatyczność niemiecka to nie jest słabość i byłoby dobrze, żeby obecnie rządzący w Warszawie zrozumieli, że ta polityka też ma swój limit - powiedział.

- Mam nadzieję, że polski rząd nie spowoduje takich kłopotów dla Polski w dłuższym okresie czasu, w których ta cierpliwość się skończy i nasze miejsce zacznie być coraz bardziej na uboczu najważniejszych procesów w Unii Europejskiej. To jest, prawdę mówiąc, największa obawa - podsumował.

"Rytuał, który czyni z demokracji wydmuszkę"

Bartłomiej Sienkiewicz komentował także w "Faktach po Faktach" niedzielne wybory prezydenckie w Rosji. Centralna Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że po przeliczeniu 99,8 procent głosów Władimir Putin uzyskał 76,67 procent.

Zdaniem byłego szefa MSW, "nikt na poważnie nie traktuje rosyjskich wyborów jako aktu demokratycznego". - Mamy do czynienia z pewnym plebiscytem władzy, fałszowanym na różne sposoby, rytuałem, który czyni z demokracji wydmuszkę - ocenił.

"Rosja posuwa się do coraz bardziej agresywnych poczynań"

- Tematem jest tak naprawdę to, co się stało w Salisbury. To pokazuje nie tylko nieobliczalność Rosji, ale także coś, co jest szczególnie niepokojące: Rosja posuwa się do coraz bardziej agresywnych poczynań - powiedział.

- Co będzie dalej? Jeśli przez lata rosyjskie samoloty naruszały przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii i nie spotykało się to z żadną spójną reakcją, jeśli nie jest to pierwsze zabójstwo, jakiego prawdopodobnie strona rosyjska dokonała na terenie Zjednoczonego Królestwa. I nic się z tego powodu nie stało. To widać wyraźnie jak w powiększeniu, co się dzieje, jeśli pewna ułuda interesów i biznesu zaczyna wpływać na politykę państw - komentował.

Sienkiewicz dodał, że "jeśli nie będzie jednorodnej i bolesnej odpowiedzi państw Unii Europejskiej i NATO", to obawia się, że w Londynie będzie więcej takich sytuacji.

4 marca w Salisbury Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym po kontakcie - jak ustalili brytyjscy śledczy - z produkowanym w Rosji środkiem paralityczno-drgawkowym typu nowiczok. Brytyjskie władze zarzuciły Rosji udział w tym ataku.

Skripal został w 2006 roku skazany w Rosji na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów schwytanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.

Oglądaj
Sienkiewicz w sprawie Skripala: Rosja się posuwa do coraz bardziej agresywnych poczynań
Wideo: tvn24 Sienkiewicz w sprawie Skripala: Rosja się posuwa do coraz bardziej agresywnych poczynań

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Helikopter walczący z ogniem zrzuca wodę nad płonącymi lasami w Ljusdal, Szwecja. (Fot. Maja Suslin/PAP/EPA) czytaj dalej »