tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Erdogan kontra Niemcy

Erdogan odwiedzi Niemcy. Przywitają go honory wojskowe i protesty

zobacz więcej wideo »
Erdogan odwiedzi Niemcy. Przywitają 
go honory wojskowe i protesty
  • Recep Tayyip Erdogan i Angela Merkel Recep Tayyip Erdogan i Angela Merkel
  • Angela Merkel wyraziła zadowolenie z uwolnienia dziennikarzaAngela Merkel wyraziła zadowolenie z uwolnienia dziennikarza
  • Tusk o Turcji: skandaliczne porównania z nazizmemTusk o Turcji: skandaliczne porównania z nazizmem
  • Turecko-holenderskie starcie Turecko-holenderskie starcie
  • Turecki politolog: to dyplomatyczny skandalTurecki politolog: to dyplomatyczny skandal
Foto: OMER MESSINGER / PAP/EPA | Video: Reuters Archive Stosunki między Turcją i Niemcami były ostatnio napięte

Zaczynająca się w czwartek państwowa wizyta tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Niemczech budzi tam spore kontrowersje. Planowane są liczne protesty, a część polityków zapowiada jej bojkot. Mimo to Erdogan zostanie przyjęty z wojskowymi honorami.

Dwudniowa wizyta prezydenta Turcji w Niemczech to "wielkie zbliżenie między państwami" - ocenia jednak dpa.

Sporne kwestie

Relacje między Berlinem a Ankarą pozostawały napięte od czasu udaremnionego zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku. Oprócz kwestii obywateli niemieckich, aresztowanych nad Bosforem, stolice te dzieliła między innymi polityka wobec Kurdów. Erdogan oskarżał Niemcy o "nazistowskie działania", gdy władze tego państwa zabroniły politycznych wieców na terenie RFN przed ubiegłorocznym tureckim referendum konstytucyjnym.

Od początku roku dwa kraje, będące sojusznikami w NATO, utrzymują natomiast, że chcą znormalizować swoje stosunki. W tym celu na początku września szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas odwiedził Ankarę.

Kryzys nad Bosforem

Jak zauważa dpa, ocieplenie relacji spowodowane jest kryzysem walutowym w Turcji, do którego doszło między innymi na skutek dyplomatycznego i handlowego sporu Ankary z Waszyngtonem. Zmusił on Erdogana do poszukiwania ekonomicznego wsparcia państw europejskich.

Również Niemcy są zaniepokojone kryzysem nad Bosforem. Może on m.in. negatywnie wpłynąć na gospodarki państw europejskich, zagrozić umowie Turcji z UE w sprawie uchodźców oraz negatywnie wpłynąć na współpracę w NATO. Z kolei Europejski Bank Centralny z obawą wskazywał na powiązania banków hiszpańskich, włoskich i francuskich z turecką gospodarką.

Będą protestować

Przeciwko przyjazdowi Erdogana, który w zamieszkałych przez około 3 miliony osób o tureckim pochodzeniu Niemczech zostanie przyjęty z wojskowymi honorami, protestować zamierzają środowiska kurdyjskie oraz organizacje pozarządowe. Niektórzy politycy, między innymi Lewicy, FDP oraz Alternatywy dla Niemiec (AfD), zapowiedzieli bojkot wydawanego przez prezydenta Niemiec Franka-Walter Steinmeiera bankietu, na którym podejmować on będzie tureckiego prezydenta.

Po raz ostatni Erdogan odwiedził Niemcy w maju 2014 roku, gdy był premierem. Wygłosił wtedy przemowę na wiecu w Kolonii.

W tym roku również odwiedzi to miasto w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie otworzy największy meczet w Europie. Podczas wizyty w RFN nie dojdzie jednak do jego publicznego wystąpienia.

Źródło: PAP/EPA / OMER MESSINGER Przeciwko przyjazdowi Erdogana planowane są protesty

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Erdogan kontra Niemcy

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »