Delegacja wenezuelskiej opozycji w Watykanie i u wicepremiera Salviniego

Aktualizacja:

Wysłannicy lidera opozycji w Wenezueli Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, złożyli w poniedziałek wizytę w Watykanie. Tego samego dnia spotkali się w Rzymie z ministrami spraw zagranicznych i wewnętrznych Włoch.

W oświadczeniu dla dziennikarzy rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti ogłosił, że delegacja z Wenezueli została przyjęta w Sekretariacie Stanu.

- Ponownie zapewniono o bliskości Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej z narodem wenezuelskim, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią. Ponadto podkreślono głęboką troskę o to, aby pilnie znalezione zostało sprawiedliwe i pokojowe rozwiązanie, aby przezwyciężyć kryzys, przy poszanowaniu praw człowieka i dążeniu do dobra wszystkich mieszkańców kraju, oraz uniknąć przelewu krwi - oświadczył Gisotti.

W delegacji reprezentującej Juana Guaido znaleźli się: przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentu w Wenezueli Francisco Sucre, były burmistrz stolicy Antonio Ledezma oraz przedstawiciel Guaido do spraw pomocy humanitarnej Rodrigo Diamanti.

Papież nie wyklucza mediacji

O pomoc papieża w rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli prosił najpierw Nicolas Maduro. Później w jednym z wywiadów o mediację apelował także Guaido.

W rozmowie z dziennikarzami na początku lutego papież nie wykluczył mediacji Watykanu, jeśli poproszą o to obie strony i gdy zostaną wyczerpane inne możliwości.

"Pozytywna neutralność"

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, były nuncjusz apostolski w Wenezueli, powiedział włoskiej stacji telewizyjnej Tv2000, że stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec kryzysu w Caracas to "pozytywna neutralność".

- To postawa kogoś, kto chce być ponad dwiema stronami, by przezwyciężyć konflikt - dodał.

Rzym "potwierdza twarde stanowisko" wobec Maduro

W poniedziałek wysłannicy Juana Guaido spotkali się w Rzymie także z ministrami spraw zagranicznych i wewnętrznych Włoch.

MSW ogłosiło, że w trakcie spotkania ministra i wicepremiera Matteo Salviniego z delegacją z Wenezueli rozmawiał on przez telefon z Juanem Guaido.

W trakcie tej rozmowy - podano w komunikacie - Salvini "potwierdził twarde stanowisko" wobec prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i "pełne poparcie dla procesu konstytucyjnego w celu jak najszybszego doprowadzenia do wolnych wyborów". Ponadto włoski wicepremier wyraził przekonanie o potrzebie stania na straży "nietykalności Guaido i jego rodziny w tym delikatnym momencie" - poinformowało ministerstwo. W nocie odnotowano, że strona wenezuelska zapewniła o uznaniu dla Salviniego za okazaną przez niego "bliskość i solidarność" oraz troskę o rozwiązanie kryzysu humanitarnego. Jak zauważono, dotyka on również ponad 100 tys. Włochów mieszkających w Wenezueli. Włochy są jednym z niewielu krajów UE, które nie uznały Guaido jako tymczasowego prezydenta, co tłumaczą chęcią zachowania neutralności i nieingerowania w sprawy wewnętrzne Wenezueli.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: