tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowy rząd PiS

Waszczykowski zaniepokojony słowami komisarza UE. "Tworzą fałszywy obraz Polski"

Waszczykowski zaniepokojony słowami komisarza UE. "Tworzą fałszywy obraz Polski"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Witold Waszczykowski był gościem "Jeden na jeden"

Wyrażam zaniepokojenie słowami komisarza. Nie tak się prowadzi politykę. Powinien mieć więcej informacji, znać kontekst - mówił w „Jeden na jeden” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się słów do komisarza UE Guenthera Oettingera, który opowiedział się za objęciem Polski nadzorem z powodu zmian w mediach publicznych. Szef MSZ precyzował też swoje słowa z wywiadu dla agencji Reutera dotyczące praw socjalnych Polaków w Wielkiej Brytanii.

W opublikowanym wywiadzie dla agencji Reuters minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że Polska jest otwarta na rozmowy z Wielką Brytanią ws. ograniczenia praw migrantów z Unii Europejskiej na Wyspach. Ale w zamian za pomoc Londynu w kwestii zwiększenia obecności NATO w Europie Środkowej. Szef MSZ zaznaczył jednak, że nie zgodzi się na dyskryminację Polaków.

- Wywiad, ponieważ był bardzo długi, był skracany i streszczany. To poszło jak głuchy telefon - ktoś zaczął skracać moje wypowiedzi, a nawet zmieniać ich interpretacje. Myśmy dawno powiedzieli, że nie zgadzamy się na żadne zmiany swobód traktatowych. Jedną z tych swobód jest swobodny przepływ ludzi na terenie Unii Europejskiej. Polacy mieszkający na terenie Wielkiej Brytanii ponieważ są obywatelami UE nie mogą być dyskryminowani - powiedział Waszczykowski.

Oglądaj
Waszczykowski: wywiad dla Reutera był bardzo długi, ktoś zaczął go skracać i źle interpretować
Wideo: tvn24 Waszczykowski: wywiad dla Reutera był bardzo długi, ktoś zaczął go skracać i źle interpretować

Zaznaczył, że gdyby Wielka Brytania uznała, że chce ograniczyć swobody obywatelskie wszystkim swoim mieszkańcom, to Polska nie ma na to wpływu. Co innego, gdyby dotyczyło to tylko imigrantów. - Jesteśmy przeciwnikami segregacji obywateli UE, czy to czasowej, czy to odnoszącej się do obszarów skąd pochodzą mieszkańcy. Tu stanowczo mówimy, że protestujemy - mówił szef polskiego MSZ.

W wywiadzie Waszczykowski mówił, że "w Polsce bardzo trudno byłoby zaakceptować jakąkolwiek dyskryminację, chyba, że Wielka Brytania pomogłaby w realizacji polskich ambicji w czasie szczytu NATO w Warszawie". Minister spraw zagranicznych przyznał w "Jeden na jeden", że takie słowa w wywiadzie padły, ale są nadinterpretowane. - To jest sugestia. Nie ma tam wyrażonego takiego warunku jaki jest cytowany w niektórych mediach - mówił.

Waszczykowski o bazach NATO

- Coraz więcej naszych sojuszników przychyla się do tego, że mechanizm wzmacniania wschodnich rubieży NATO powinien być wzmocniony stałą obecnością wojsk Paktu - mówił rozmówca Bogdana Rymanowskiego.

- Unika się terminu bazy, bo to niektórym przypomina okres zimnej wojny i zachowanie konfrontacyjne, ale jest coraz więcej przesłanek, że ta obecność zostanie zagwarantowana - powiedział Waszczykowski.

Zdaniem ministra jest szansa, że zostanie to ustalone podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. - Szczyt lipcowy nie może być jedynie szczytem podsumowującym to, co zostało przyjęte w Walii, ten szczyt musi pójść dalej i musi rozpocząć proces tworzenia obecności sojuszniczej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej - zaznaczył.

Szef MSZ odrzuca zarzuty unijnego komisarza

Z kolei w rozmowie z niemieckim "Bildem" Waszczykowski odrzucił zarzuty Komisji Europejskiej co do zmian w mediach publicznych. Przewiduje ona wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji krytykował m.n. unijny komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger. Opowiedział się on za objęciem Polski nadzorem z powodu zmian w mediach publicznych. Do tych słów odniósł się polski minister w "Jeden na jeden".

- Wyrażam zaniepokojenie wystąpieniami tego czy innego komisarza, którzy nie znając sytuacji w kraju, nie mając dostępu do dokumentacji już gdzieś na łamach jakiś mediów wyrażają zaniepokojenie. Nie tak się prowadzi politykę - powiedział Waszczykowski.

Waszczykowski: komisarz nie zna kontekstu

W opinii szefa dyplomacji komisarz Oettinger nie zna całej sytuacji i kontekstu przyjmowanego prawa. - Wtedy miałby możliwość uruchomienia normalnych kanałów kontaktów dyplomatycznych z polskim rządem i wyjaśniać (sprawę - red.). Wystąpienia w jakiejś gazecie nie służą wyjaśnieniu relacji między Komisją a Polską - ocenił.

- Na razie jeszcze żadnego szefa w mediach nie zwolniono, niektórzy sami odeszli, więc na jakiej podstawie komisarz wyprzedza i wyraża zaniepokojenie? Jeszcze nie podjęto żadnej decyzji. Przejmuję się słowami komisarzy, bo to tworzy fałszywy obraz Polski, wrażenie że toczy się wielka piętnująca Polskę debata - stwierdził minister spraw zagranicznych.

- Nie kreujmy jakiegoś wielkiego zaniepokojenia tym, co się dzieje w Polsce. Są grupy polityków w Polsce, którzy chcą takie wrażenie wywołać. Rząd Polski, polski Sejm prostuje pewne patologie, które od lat narastały w Polsce i przyczyniały się do psucia życia politycznego w naszym kraju - mówił w TVN24.

W Parlamencie Europejskim o Polsce

Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za objęciem Polski nadzorem. Na 19 stycznia planowana jest też debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce dotycząca m.in. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Plany Parlamentu Europejskiego w "Kontrwywiadzie" RMF FM komentował także Grzegorz Schetyna (PO). Przekonywał on, że debata jest konsekwencją rządów PiS i podejmowanych przez tę partię decyzji.

- Debata i tak była zdecydowana tak naprawdę (według wcześniejszych zapowiedzi mogła się odbyć w grudniu - red.), chodziło o jej przesunięcie. Ja mówiłem wtedy o styczniu, żeby wszystkie strony, a przede wszystkim polscy eurodeputowani, byli przygotowani do argumentów i do opisania sytuacji w Polsce (...) My jako polscy eurodeputowani, mówię tu o eurodeputowanych PO, musimy być gotowi do tego żeby opisać tę sytuację w Polsce. Nie ma przypadku, że i Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada Europy przez Komisję Wenecką, wszystkie te najważniejsze ciała w Europie będą zajmować się sprawami Polski - dodał.

Polityk ocenił, że "sytuacja i opinia o Polsce nie jest dobra". Jego zdaniem teraz decyzje są po stronie PiS. - PiS musi zmienić swoją politykę, nie prowadzić tego procesu łamania demokracji, niezależności i przyzwoitości w Polsce - podkreślił Schetyna.

Pytany, jakie stanowisko podczas debaty mieliby przedstawić eurodeputowani PO, Schetyna zaznaczył, że "głos największej partii opozycyjnej musi być słyszany". - Będziemy mówić prawdę, tzn. o czym mówią wszyscy, opinia publiczna, o czym mówią wolne jeszcze media, będziemy opisywać i będziemy porównywać do tej sytuacji w Polsce jaka była przez ostatnie 25 lat. Było zupełnie inaczej, inaczej traktowano opozycję i jej głos, inaczej traktowano media, inaczej traktowano polityczną niezależność. Dzisiaj jest nowa sytuacja i rząd PiS musi na nią odpowiadać - dodał.

Komentarz do słów o rowerzystach i wegetarianach

W rozmowie z niemiecką gazetą "Bild" szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski mówił także, że "poprzedni rząd realizował tam (w mediach publicznych - red.) określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku - nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii". - To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami - mówił szef dyplomacji.

Także te słowa Waszczykowski wyjaśniał w "Jeden na jeden". - "Bild" to gazeta lżejsza i tam się mówi językiem lżejszym i można żartować. Pewne grupy polityczne próbowały przez wiele lat zindoktrynować Polaków. Wybory dwa miesiące temu pokazały, że Polacy nie są przekonani do tych wartości - komentował swoje słowa Waszczykowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Nowy rząd PiS

Komentarze (156)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bl0to
Bl0to

Ten wyszczykowski czy jak mu tam nie wie nawet co mówi, więc proszę go nie wpuszczać do mediów i nigdzie, absolutnie nie pokazywać poza wiejską.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Reth
   Reth

   Wywiad na żenującym poziomie, facet pomału odjeżdża do wujka Alzheimera..

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Jaszna

     Sadzac po tym co napisaly do tej pory brytyjskie media o Polsce i nowym rzadzie, wierze, ze wielu dziennikarzy z Wysp nie moze sie nadziwic, ze we wspolczesnej Europie dochodzi do sytuacji, w ktorej rzad kraju nalezacego do UE kwestionuje zasade niezaleznosci mediow. Sporo wstydu najadlam sie gdy moi znajomi Brytyjczycy pytali mnie o sprawe interwencji rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       brunerj23

       A uważasz że media nie są nie zależne !? Na 100% są sterowane przez wrogie nam siły-żdziwię się jeżeli ta wypowiedz się ukaże !

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         saneka

         czy Waszczykowski już wie że w kolejce stoi Fatyga ?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Cyfrowy Baron
           Cyfrowy Baron

           Pan Waszczykowski właśnie mi wyjaśnił, że nie mówił tego wszystkiego co mówił. To swoisty paradoks, ale już się stopniowo przyzwyczajam, gdyż cały PiS jest jakimś paradoksem.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             brunerj23

             Może i paradoksem,ale nie aż takim jak PO z komorowskim i tuskiem,którzy w żywe oczy okłamywali naród.Którzy chcieli sprzedać polskie lasy i rozdać pieniadze żydom,którzy podpisali ustawę Lizbońska,którzy poparli i podpisali się pod ustawa 1066 (TARGOWICA) pozwalajaca germanom na zbrojne działania na terenie naszego kraju i w zniewoleniu rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Remczad
               Remczad

               Już Pan Bartoszewski, znakomity Polak i patriota, stwierdził, że gdy politykę zagraniczną prowadzą dyplomatołki, przynosi on odwrotny skutek od spodziewanego. Miast podnosić rangę Polski w Europie i na świecie, obniżają ją do poziomu Białorusi.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Kompromitacja
                 Kompromitacja

                 skoro było tak dobrze to dlaczego PEŁO zostało odsuniete od władzy przez tych co glosowali

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    3
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   pawel0076
                   • Remczad:
                   • Już Pan Bartoszewski, znakomity Polak i patriota, stwierdził, że gdy politykę zagraniczną prowadzą dyplomatołki, przynosi on odwrotny skutek od spodziewanego. Miast podnosić rangę Polski w Europie i na świecie, obniżają ją do poziomu Białorusi.
                   • rozwiń

                   czlowieku tu nie chodzi o PO , tu chodzi o ludzi ktorzy ciezko pracuja , ich szansa na prace moze byc im zabrana , zrozum to .
                   mnie jest wszystko jedno czy kaczynski , tusk albo miller bedzie rzadzil , wazne jest zebym mial mozliwosc jakiejsc godnej pracy , ja nie chce do mopsu chodzic bo wiem ze moge sie utrzymac i pracowac i poprzez podatki ktore rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     karolina_nowak

                     Szanowni Panstwo bardzo krytykuja Pis, rzad ktory jest u wladzy 2 miesiace. Ja mieszkam w Anglii prosze mi wiezyc ze na temat Polski i polskich politykach sie nie mowi. Natomisat dziwi Anglikow ze od 2004 roku wyjechalo z Polski do Angli tak wielu Polakow . Polacy korzy to przyjechali twierdza ze to 'zrobil' Tusk (czyli PO)

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        4
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       pawel0076
                       • karolina_nowak:
                       • Szanowni Panstwo bardzo krytykuja Pis, rzad ktory jest u wladzy 2 miesiace. Ja mieszkam w Anglii prosze mi wiezyc ze na temat Polski i polskich politykach sie nie mowi. Natomisat dziwi Anglikow ze od 2004 roku wyjechalo z Polski do Angli tak wielu Polakow . Polacy korzy to przyjechali twierdza ze to 'zrobil' Tusk (czyli PO)
                       • rozwiń

                       przepraszam za bledy

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Kompromitacja
                         Kompromitacja

                         w OSTANICH 2 MIESIĄCACH SŁYCHĄC TYLKO JĘCZENIE PRZEGRANYCH Król europy tusk przestał mieć wpływy w Kraju

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           pawel0076
                           • karolina_nowak:
                           • Szanowni Panstwo bardzo krytykuja Pis, rzad ktory jest u wladzy 2 miesiace. Ja mieszkam w Anglii prosze mi wiezyc ze na temat Polski i polskich politykach sie nie mowi. Natomisat dziwi Anglikow ze od 2004 roku wyjechalo z Polski do Angli tak wielu Polakow . Polacy korzy to przyjechali twierdza ze to 'zrobil' Tusk (czyli PO)
                           • rozwiń

                           Powim tak ja z tuskiem i innymi nie mam nich do czynieni , i nie jecze bo jak bym jeczal to bym siedzial na socjalnym (opiece) jak duzo innych .
                           ja wyrazam swoja opinie na wlasnym przykladzie ,mowiac ze dla mnie unia stworzyla warunki ktore moge akceptowac i jakos egzystowac , bo jak na razie to Polska nie jest tak silna gospodarczo azeby my wszyscy rozwiń

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             1
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Jaszna

                             Droga Pani Karolino, ja rowniez mieszkam w Zjednoczonym Krolestwie i kilka artykulow w Guardianie, Independent i na stronach BBC przeczytalam. Dotyczyly one sprawy TK oraz kwestii niezaleznosci mediow i wolnosci slowa.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               1
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Blibliblasio
                               Blibliblasio
                               • karolina_nowak:
                               • Szanowni Panstwo bardzo krytykuja Pis, rzad ktory jest u wladzy 2 miesiace. Ja mieszkam w Anglii prosze mi wiezyc ze na temat Polski i polskich politykach sie nie mowi. Natomisat dziwi Anglikow ze od 2004 roku wyjechalo z Polski do Angli tak wielu Polakow . Polacy korzy to przyjechali twierdza ze to 'zrobil' Tusk (czyli PO)
                               • rozwiń

                               Pawel,
                               PIS nie dokonał jeszcze żadnych zmian w obszarze, o którym wspominasz, nie mógł więc zdążyć pogorszyć Twojej sytuacji. Z Unii na razie nie wychodzimy a Unia sama zmienia swoje wewnętrzne ustalenia, nie my je inicjujemy. Jak mimimum płacy dla przewoźników itp.

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 solo1

                                 a czy pani cokolwiek czyta?

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   0
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    0
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   nero21

                                   "Tworzą fałszywy obraz Polski" Bo skoro Pan Prezydent ma aż 9% poparcia obywateli a prezes 5% to w rzeczy samej jest coś fałszywego w tym obrazie Waszczykowskiego

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     0
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      1
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     Zdzichu123

                                     Patrzcie państwo jak prawda może zadziwić !

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       1
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        1
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       nero21

                                       tam po prostu nie znają się na dowcipach pisu i nazywają rzeczy po imieniu.

                                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                         1
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                          0
                                         • zgłoś naruszenie
                                         zamknij
                                         MarianJK
                                         MarianJK

                                         Panie Waszczykowski niech Pan powie mi po co w Polsce mają być bazy amerykanów? tylko nie przyjmę do wiadomości że mają chronić nas przed Rosjanami !!! kogo mają chronić przed Polakami?

                                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                           1
                                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                            1
                                           • zgłoś naruszenie
                                           zamknij
                                           Więcej komentarzy - rozwiń
                                           Zasady forum
                                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                           Pozostałe informacje

                                           Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

                                           Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                                           INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                                           USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

                                           USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

                                           Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

                                           INFORMACJE SPORTOWE »

                                           Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

                                           Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

                                           Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »