tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szef MSZ o rezolucji Rady Europy: stygmatyzowanie i atakowanie Polski

zobacz więcej wideo »
Szef MSZ o rezolucji Rady Europy: stygmatyzowanie i atakowanie Polski
 • Szef MSZ: importujemy przyjęte w innych krajach rozwiązania Szef MSZ: importujemy przyjęte w innych krajach rozwiązania
 • Skarga na ustawę medialną w Radzie Europy. Propozycja konsultacji z ekspertamiSkarga na ustawę medialną w Radzie Europy. Propozycja...
 • 04.04 | Prezydent zaproszony do wystąpienia w Radzie Europy. Zgodził się04.04 | Prezydent zaproszony do wystąpienia w Radzie Europy....
 • 06.12.2016 | Organizacje pozarządowe, Sąd Najwyższy i Rada Europy krytykują projekt zmian w przepisach o zgromadzeniach06.12.2016 | Organizacje pozarządowe, Sąd Najwyższy i Rada...
 • Autor rezolucji o Polsce: bez sensu czekać, aż złe prawo wejdzie w życieAutor rezolucji o Polsce: bez sensu czekać, aż złe prawo...
Foto: Wikipeda (CC BY-SA 3.0) | Video: tvn24 Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w środę rezolucję

Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce, to "nieuprawniona ingerencja instytucji zewnętrznych" - ocenił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. - Polska jest w pełni demokratycznym i praworządnym krajem - stwierdził z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało przyjętej w środę rezolucji pięć krajów do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa. Autorem wniosku i sprawozdawcą projektu rezolucji był niemiecki poseł Bernd Fabritius, wiceszef komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Oprócz Polski dotyczy także: Bułgarii, Mołdawii, Rumunii i Turcji.

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Antonim Macierewiczem w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w czwartek Witold Waszczykowski podkreślił, że rezolucja ma charakter "stygmatyzowania i atakowania Polski".

"Silny mandat"

- Przypominamy światu i naszym sojusznikom w Europie, że kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości to kwestia, która pozostała jako jedna z ostatnich do zmodernizowania przez ostatnie 25 lat. Polacy od lat domagali się tych reform i jednocześnie dali nam dwa lata temu silny mandat i pozwolenie na zreformowanie tego aspektu życia polityczno-społecznego - powiedział szef MSZ.

Jak stwierdził, "reformując wymiar sprawiedliwości, importujemy przyjęte już w krajach demokratycznych rozwiązania", a "w związku z tym, to co jest dobre na przykład w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, powinno być również dobre i akceptowane w Polsce".

- W związku z tym, że jest takie oczekiwanie społeczeństwa, że mamy na to mandat i importujemy już sprawdzone rozwiązania międzynarodowe, uważamy, że wszelka ingerencja instytucji zewnętrznych jest nieuprawniona, tym bardziej, że ta sfera modernizacji i regulacji życia nie podlega rozwiązaniom europejskim i unijnym, do których rości sobie prawo Komisja Europejska - przekonywał szef MSZ.

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony przebywają w Londynie w ramach spotkania tzw.  kwadrygi, czyli ze swoimi odpowiednikami w rządzie Wielkiej Brytanii.

Wezwanie do podjęcia działań

Rezolucję skomentował także rzecznik rządu Rafał Bochenek, który ocenił, że "Polska jest w pełni demokratycznym i praworządnym krajem".

Wiceszef Parlamentu Europejskiego, europoseł PiS Ryszard Czarnecki powiedział z kolei na antenie Polskiego Radia, że rezolucja to "nie jest głos" Unii Europejskiej, bo - jak wyjaśniał - Rada Europy skupia także państwa, które nie są członkami UE, na przykład Rosję.

- Rada Europy jest czymś innym, niż Parlament Europejski, Komisja Europejska, czy Rada Europejska - zaznaczył.

Zwrócił też uwagę, że "ciekawe" jest, kto ten wniosek zaproponował. Poseł Fabritius - jak wskazał polityk PiS - jest szefem niemieckiego Związku Wypędzonych. Jak podkreślił, jest to osoba, która podnosi "rzekome krzywdy" Niemców, którzy opuścili terytorium Polski.

Problemy z praworządnością

Przyjęty przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy dokument wzywa państwa członkowskie Rady Europy do pełnego wdrożenia zasad państwa prawa.

Skierowano w nim ogólne zalecenia do pięciu krajów. W przypadku Polski wskazuje na problemy z praworządnością dotyczące regulacji w systemie sądowniczym.

Rezolucja "wzywa polskie władze, aby powstrzymały się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa oraz prokuratorów. "Zachęcamy również polskie władze do korzystania z odpowiednich uregulowań Rady Europy, (...) do pełnej współpracy z jej organami oraz do wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej" – napisano w dokumencie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jawotr
jawotr

Jak ktoś napisał: "Polska sama sobie wypowiedziała wojnę... którą przegrała".

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Bl0to
   Bl0to
   • jawotr:
   • Jak ktoś napisał: "Polska sama sobie wypowiedziała wojnę... którą przegrała".
   • rozwiń

   To chyba musiał być Papież, bo to "święte słowa" ;).

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Gwałcił i wykorzystywał małoletnią córkę. Skazany na 10 lat więzienia

     Gwałcił i wykorzystywał małoletnią córkę. Skazany na 10 lat więzienia

     Na 10 lat więzienia skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku 44-letniego mężczyznę oskarżonego o to, że przez wiele lat wykorzystywał seksualnie i gwałcił małoletnią córkę - poinformował rzecznik tego sądu Wiesław Żywolewski. Wyrok nie jest prawomocny. czytaj dalej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Obrady chińskich komunistów. "Wizja ta powinna martwić demokratyczne państwa"

     Obrady chińskich komunistów. "Wizja ta powinna martwić demokratyczne państwa"

     Wizja Chin przedstawiona przez prezydenta Xi Jinpinga na XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) powinna budzić obawy demokratycznych narodów na świecie. Xi chce wzmocnić władzę partii we wszystkich sferach życia - pisze w czwartek "Washington Post". zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Rozsypywali prochy babci. Ta zrobiła im ostatniego psikusa

     Po śmierci matki Liz Hopson wraz ze swoją córką rozsypywały prochy staruszki w szczególnych dla zmarłej miejscach... Zobacz TOTERAZ.

     Były przywódca Chin Jiang Zemin czyta dokument podczas kongresu partii komunistycznej. (Wu Hong/PAP/EPA) czytaj dalej »