Wirus zika dotarł do Danii. Wywołuje małogłowie u niemowląt

Aktualizacja:

Mieszkaniec Danii, który niedawno podróżował za granicę, został zarażony wirusem zika - donoszą duńskie media. Przenoszony przez komary wirus wywołuje groźne dla życia choroby, jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Obecność zika stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, głównie w Ameryce Środkowej i Południowej.

Pacjentem jest dwudziestokilkuletni mężczyzna, który wrócił z podróży do Meksyku i Brazylii. Skarżył się na wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni - trafił do szpitala w Aarhus. - Jest w dobrym stanie, wraca do zdrowia i wkrótce zostanie wypuszczony ze szpitala - mówi lekarz, prof. Lars Ostergaard. Dodaje, że nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa w Danii.

Zika nie powinien bowiem stanowić zagrożenia w zimniejszych krajach. Nie są one wystarczająco ciepłe, by rozmnażały się w nich przenoszące wirusa komary z gatunku Aedes aegypti.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów, którzy przebywali w Ameryce Południowej; chodzi o trzech Brytyjczyków i 10 Holendrów. Przedstawiciele służby zdrowia przewidują, że w Europie najpewniej będzie coraz więcej takich przypadków, biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży.

Przenoszony przez komary

Zika wykryto w latach 40. w Afryce, ale teraz rozprzestrzenia się on głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Wirus jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Wirus zika może być przenoszony przez krew, ale był też obecny w spermie. Według ekspertów potrzeba jednak dodatkowych dowodów, by potwierdzić, że jest on przenoszony drogą płciową.

U większości ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, ale u niektórych wywołuje objawy podobne do malarii - gorączkę, wysypkę, bóle mięśni. Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, gdyż przenika przez łożysko i atakuje mózg dziecka, które następnie rodzi z się z wadą tego organu - mikrocefalią (małogłowiem).

Na zika nie ma szczepionki.

Wirus rozprzestrzenia się

Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka. Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt, które miały wady wrodzone. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa zika.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w poniedziałek, że wirus zika prawdopodobnie rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki oprócz Kanady i Chile. WHO zaleca, by kobiety, które zamierzają udawać się w rejony, w których roznoszony jest wirus, skonsultowały się z lekarzem przed podróżą i po powrocie do kraju.

Przedstawiciele władz Kolumbii, Ekwadoru, Salwadoru i Jamajki zalecili ostatnio kobietom, by nie zachodziły w ciążę, dopóki nie uda się ustalić dodatkowych informacji na temat wirusa. Władze USA ostrzegają kobiety w ciąży, by unikały ponad 20 krajów, gdzie wykryto wirusa zika.

Autor: //gak / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: