tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Amnestia dla ponad ośmiu tysięcy skazanych

Amnestia dla ponad ośmiu tysięcy skazanych
Foto: EPA/LYNN BO BO/PAP | Video: Reuters Birmańczycy świętowali Nowy Rok

Amnestię dla ponad ośmiu tysięcy więźniów ogłosił nowy prezydent Win Myint z okazji birmańskiego Nowego Roku. Wśród osób, którym darowano kary, jest 36 więźniów politycznych, ale większość - ponad sześć tysięcy - to skazani za przestępstwa narkotykowe.

To największa amnestia w Birmie od 2016 roku, gdy do władzy  doszła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi i jej partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD).

Win Myint, jeden z zaufanych współpracowników wieloletniej dysydentki, sprawuje urząd prezydencki od marca. W rządzie, tak jak poprzednio, zasiadają także przedstawiciele wpływowego w Birmie wojska.

Według organizacji AAPP, broniącej praw skazańców, pod koniec marca w birmańskich więzieniach siedziało ok. 250 osób skazanych z przyczyn politycznych, w tym dwaj reporterzy agencji Reutersa, badający zarzuty czystek etnicznych dokonywanych według ONZ przez birmańskie wojsko na muzułmańskiej mniejszości Rohindża w stanie Rakhine (dawniej Arakan).

Od końca sierpnia ub.r. z Birmy do Bangladeszu uciekło przed prześladowaniami około 700 tys. Rohindżów. Tzw. operację czyszczenia rozpoczęto po tym, gdy rebelianci z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohindżów (ARSA) zaatakowali 25 sierpnia 2017 r. 30 posterunków policji oraz bazę wojskową.

Chociaż wielu Rohindżów żyje w Birmie od pokoleń, nie mają obywatelstwa i przez stanowiących większość buddystów są uważani za nielegalnych imigrantów przybyłych z Bangladeszu. Żyją w ubóstwie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy i edukacji.

Źródło: EPA/HEIN HTET/PAP To największa amnestia ogłoszona w Birmie od 2016 roku, gdy do władzy w kraju doszła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi i jej partia

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Pierwszy w pełni przeszczepiony penis

Lekarze mają nadzieję, że nowa tkanka nie zostanie odrzucona i narząd będzie działał w pełni sprawnie. Zobacz TOTERAZ

Tomik dofinansowany przez Urząd Miasta, w nim wiersze o... urzędnikach

Miejscowe władze w Swarzędzu wsparły wydanie tomiku wierszy lokalnej poetki. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Luka w przepisach, które mają chronić turystów

Luka w przepisach, które mają chronić turystów

1 lipca w życie wchodzi ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Przepisy, które mają w założeniu lepiej chronić interesy podróżnych na wypadek bankructw biur podróży, w ogóle nie biorą pod uwagę organizatorów jednodniowych wycieczek. Jeśli takie biuro podróży upadnie, jego klienci zostaną na lodzie. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Macron po rozmowie z Trumpem. Możliwe "nowe elementy" umowy z Iranem

Macron po rozmowie z Trumpem. Możliwe "nowe elementy" umowy z Iranem

Iran będzie miał większe problemy niż kiedykolwiek, jeżeli zdecyduje się wznowić swój program nuklearny - stwierdził Donald Trump, przyjmując we wtorek w Waszyngtonie Emmanuela Macrona. Prezydent Francji przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych i rozmawia z amerykańskim prezydentem między innymi o irańskim programie atomowym i kwestii utrzymania w mocy umowy podpisanej z Teheranem przez światowe mocarstwa w 2015 roku. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zamek Carcassonne pomalowany przez francuskiego artystę Felice Variniego (fot. Armando Babani/EPA/PAP) czytaj dalej »