tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

NATO zapowiada potężne manewry. 40 tysięcy żołnierzy na północy

zobacz więcej wideo »
NATO zapowiada potężne manewry. 
40 tysięcy żołnierzy na północy
 • NATO: amerykańsko-portugalski szturm z użyciem karabinówNATO: amerykańsko-portugalski szturm z użyciem karabinów
 • Polacy desantują się na litewską plażęPolacy desantują się na litewską plażę
 • Desant Amerykanów na litewską plażęDesant Amerykanów na litewską plażę
 • Ćwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w pomieszczeniachĆwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w pomieszczeniach
 • Ćwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w pomieszczeniachĆwiczenia holenderskich żołnierzy na Litwie - walka w pomieszczeniach
Foto: US Dep. of Defense | Video: nato.int Poprzednie manewry Trident Juncture odbyły się na południu Europy

Ćwiczenia Trident Juncture, które odbędą się w listopadzie w Norwegii, mają pokazać, że NATO potrafi działać w każdych warunkach - powiedział w środę naczelny dowódca NATO ds. transformacji generał Denis Mercier po spotkaniu szefów sztabów sojuszu w Brukseli.

Mercier poinformował, że ćwiczenia przeprowadzone "w Norwegii i wokół Norwegii”, a dowodzone z Neapolu, w których w trudnych, zimowych warunkach weźmie udział ponad 40 tys. żołnierzy z 30 krajów, będą "doskonałym przykładem" tego, jak kraje członkowskie i partnerskie NATO potrafią współpracować.

Pokazać, że NATO może odstraszać wszędzie

Jak zaznaczył, będą to jedne z największych ćwiczeń Sojuszu od lat, większe niż ćwiczenia o tej samej nazwie przeprowadzone w 2015 r W Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.

- Dla NATO jest rzeczą niezwykle ważną, by pokazać, że jest zdolne bronić i odstraszać w każdym rejonie geograficznym swojego terytorium - podkreślił.

Odniósł się tym samym nie wprost do rozpowszechnionego przekonania, że wielonarodowe oddziały NATO nie są w stanie działać na północnej flance równie skutecznie jak np. zahartowane w zimowych warunkach jednostki rosyjskie.

Mercier poinformował, że na manewry zostaną zaproszeni zewnętrzni obserwatorzy, a same ćwiczenia zostaną przeprowadzone z pełnym poszanowaniem międzynarodowych zasad.

Podczas manewrów mają zostać wypróbowane nowe metody współdziałania i nowe procedury, w tym procedury wynikające z nowej, zreformowanej struktury dowodzenia Sojuszu.

Nowa struktura dowodzenia

Współuczestniczący w konferencji dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti poinformował, że obecnie struktura jest trakcie tworzenia, nie ujawnił jednak szczegółów, przypominając, że o jej ostatecznym kształcie i lokalizacji nowych centrów dowodzenia kraje sojusznicze poinformują podczas szczytu w lipcu tego roku.

O stworzeniu nowej struktury dowodzenia ministrowie obrony państw NATO zdecydowali w lutym br. Przewiduje ona utworzenie dowództwa atlantyckiego odpowiedzialnego za ochronę szlaków komunikacyjnych między USA a Europą oraz dowództwa połączonych sił dla wsparcia logistycznego, które ma usprawnić przemieszczanie wojsk po terytorium Europy. Polska wyraziła wówczas zainteresowanie przyjęciem innego dowództwa - armijnego, które również może powstać w ramach reformy struktury dowodzenia NATO.

Znaczna część środowego spotkania szefów sztabów sojuszu była poświęcona walce z terroryzmem, o czym na konferencji poinformował dziennikarzy kończący wkrótce swoją kadencję szef Komitetu Wojskowego NATO generał Petr Pavel.

Podkreślił on, że pomimo głośnych tragicznych zdarzeń, takich jak ostatnie zamachy bombowe, sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie znacznie się polepsza, czego dowodem jest fakt, że siły rządowe już drugi rok z rzędu są w pozycji dominującej wobec oddziałów talibów. Dlatego też – jak zaznaczył – NATO będzie kontynuować swoją misję szkolenia służb bezpieczeństwa w tym kraju, przyczyniając się do jego wewnętrznej stabilizacji.

Pavel poinformował, że w części spotkania poświęconej terroryzmowi i sytuacji w Afganistanie i Iraku wzięli też udział przedstawicie krajów partnerskich NATO - Australii, Finlandii, Gruzji, Jordanii oraz Szwecji.

Część rozmów dotyczyła współpracy NATO i Unii Europejskiej w ramach usprawnienia operacji przemieszczania i przerzutu wojsk i sprzętu w Europie oraz wzmocnienia wojskowej obecności sojuszu na morzach – w tej sesji wzięli udział zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller i przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej generał Michail Kostarakos.

Spotkania szefów sztabów państw NATO odbywają się dwa razy do roku w Brukseli i raz w roku w jednym z krajów sojuszniczych. Na co dzień wspólne prace prowadzone są pomiędzy stałymi przedstawicielstwami wojskowymi w kwaterze głównej w Brukseli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Twierdząc, że wygra
w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

- Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

Polskie Linie Lotnicze LOT wezwały związki zawodowe działające w spółce do zaniechania zaplanowanego przez nich na czwartek strajku. Jak powiedział dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki akcja byłaby nielegalna. Związkowcy nie zamierzają odpuścić. - Przepraszamy podróżnych i liczymy na zrozumienie - napisali. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Dotychczasowy socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, który nie uzyskał od parlamentu wotum zaufania, otrzymał w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu. Wcześniej temu zadaniu nie podołali konserwatyści. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozmawiasz ze zwierzętami? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetu w Chicago już wiedzą, dlaczego mówimy do swoich pupili. Tak zachowują się tylko nieliczni. Zobacz TOTERAZ.

11-letni Afgańczyk sprzedaje pieczywo na przedmieściach Kabulu (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »