tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Media: "kaznodzieja nienawiści" wyjdzie na wolność

zobacz więcej wideo »
Media: "kaznodzieja nienawiści" wyjdzie na wolność
  • Anjem Choudary określany jest przez brytyjskie media "kaznodzieją nienawiści" (wideo archiwalne)Anjem Choudary określany jest przez brytyjskie media "kaznodzieją nienawiści"...
  • 07.02.2015 | Imam Choudary: prawo szariatu zostanie wprowadzone także w Polsce07.02.2015 | Imam Choudary: prawo szariatu zostanie wprowadzone także w Polsce
Foto: PAP/EPA | Video: Reuters Archive Anjem Choudary określany jest przez brytyjskie media "kaznodzieją nienawiści" (wideo archiwalne)

Radykalny imam Anjem Choudary opuści w październiku więzienie, w którym odsiaduje wyrok za zachęcanie muzułmanów do walki na rzecz tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformował w środę "The Times". Jak podkreślił brytyjski dziennik, stanie się tak pomimo ostrzeżeń, że nazywany "kaznodzieją nienawiści" imam wciąż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Anjem Choudary, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, zostanie zwolniony z więzienia po odsiedzeniu mniej niż trzech lat z pięcioletniego wyroku zasądzonego w 2016 roku.

"Times" zaznaczył jednak, że wiceminister sprawiedliwości do spraw więziennictwa Rory Stewart przyznał w parlamencie, że Choudary wciąż ma "bardzo szkodliwy, destabilizujący wpływ" na wiele osób. Zapewnił jednak, że policja oraz służby bezpieczeństwa będą czujnie obserwować działania islamisty, aby powstrzymać go przed dalszym nawoływaniem do nienawiści i przemocy.

Śledczy korzystać mają między innymi z lokalizatorów GPS, a na temat działań imama po wyjściu na wolność będą przeprowadzane wywiady środowiskowe.

Stewart podkreślił, że nazywany przez brytyjskie media "kaznodzieją nienawiści" kontrowersyjny imam oraz podobni mu "naprawdę fanatyczni ekstremiści" więzieni na terenie Anglii i Walii wciąż stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa za sprawą swojego "ekstremalnie wypaczonego, niebezpiecznego i przerażającego sposobu patrzenia na świat".

Jednocześnie przyznał, iż w przeszłości śledczy mieli często problem ze zgromadzeniem szczegółowego materiału dowodowego, który pozwoliłby na skazanie islamistów na długoletnie więzienie bez możliwości wcześniejszego wyjścia na wolność.

Mocno powiązany z dżihadystami

Choudary, który jest prawnikiem z wykształcenia, był przywódcą zakazanej w 2010 roku radykalnej grupy o nazwie "Al-Muhajiroun" (Emigranci). Na jego nauczanie powoływało się wielu terrorystów, między innymi jeden z odpowiedzialnych za zamach terrorystyczny na London Bridge w czerwcu 2017 roku, jak i dwaj mężczyźni, którzy w 2013 roku zamordowali żołnierza Lee Rigby'ego.

W przeszłości Choudary nie chciał potępić osób odpowiedzialnych za zamachy bombowe w Londynie w 2005 roku. Z uznaniem wypowiadał się o zamachowcach, którzy przeprowadzili ataki w USA 11 września 2001 roku. Opowiadał się też za przekształceniem Pałacu Buckingham w meczet. Mimo to wcześniej nie był oskarżany o działalność terrorystyczną i wielokrotnie brytyjskie media - na przykład telewizja BBC - zapraszały go do rozmów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Susza pogłębiła problemy rolników. Rekordzista ma do oddania prawie 11 milionów

Susza pogłębiła problemy rolników. Rekordzista ma do oddania prawie 11 milionów

Zadłużenie w sektorze rolniczym sięga 412,5 miliona złotych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Średni dług rolnika wynosi około 49 tysięcy złotych. Na liście dłużników są jednak "rekordziści", których zobowiązania znacznie przekraczają tę kwotę. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Propozycja ze szczytu UE: kraje, które nie przyjmują migrantów, będą płacić

Propozycja ze szczytu UE: kraje, które nie przyjmują migrantów, będą płacić

Rozważana jest możliwość wnoszenia wkładu finansowego przez kraje, które nie przyjmują migrantów - oświadczył premier Włoch Giuseppe Conte po środowym spotkaniu na nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Salzburgu. Jak dodał, niektóre kraje już wyraziły taką gotowość. zobacz więcej »

Brakowało mu pieniędzy na jedzenie. Trafił na dobrego samarytanina

Widząc zmagania z drobniakami, inny mężczyzna postanowił pomóc seniorowi. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ