tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Polacy wśród najczęściej zgłaszanych ofiar handlu ludźmi

zobacz więcej wideo »
Polacy wśród najczęściej zgłaszanych ofiar handlu ludźmi
 • 24.10.2017 | Prawie 2,5 tysiąca ofiar współczesnego niewolnictwa w Wielkiej Brytanii. "To się odbywa na skalę przemysłową"24.10.2017 | Prawie 2,5 tysiąca ofiar współczesnego niewolnictwa w Wielkiej...
 • Trzech Polaków skazanych w Leeds za handel ludźmiTrzech Polaków skazanych w Leeds za handel ludźmi
 • Niewolnictwo, handel ludźmi – jeden z największych problemów… XXI wiekuNiewolnictwo, handel ludźmi – jeden z największych problemów… XXI wieku
 • Policja uruchomiła infolinię dla osób, które są świadkami lub padły ofiarą handlu ludźmiPolicja uruchomiła infolinię dla osób, które są świadkami lub padły ofiarą handlu...
Foto: Shutterstock | Video: Justyna Zuber / Fakty z zagranicy TVN24 BiS, Sky News Polacy stanowią drugą co do wielkości grupę potencjalnych ofiar po Rumunach (materiał archiwalny "Faktów z Zagranicy")

Brytyjska organizacja Unseen opublikowała raport podsumowujący rok działania ogólnokrajowej infolinii Modern Slavery Helpline, na którą można zgłaszać podejrzenia dotyczące handlu ludźmi. Wśród ofiar tego procederu Polacy są drugą najczęściej zgłaszaną narodowością, po Rumunach.

W 2017 roku - w pierwszym roku działalności Modern Slavery Helpline - zgłoszono ponad 4,8 tysiąca podejrzanych przypadków dotyczących osób z 94 państw. Większość, bo 3,5 tysiąca, dotyczyła wyzysku w miejscu pracy, w szczególności w myjniach samochodowych, branży budowlanej, salonach piękności, rolnictwie i fabrykach, a kolejne 700 - wykorzystania seksualnego i zniewolenia w celu służby domowej.

W ponad 1,4 tysiąca przypadków sprawy zostały przekazane do rozpatrzenia przez policję i organy ścigania.

Statystyki wykazały, że 10 procent zgłoszeń pochodzi bezpośrednio od ofiar, a 44 procent - od osób, które mają z nimi bezpośredni kontakt.

Bariera językowa i ulotki po polsku

Według opublikowanego w poniedziałek raportu, wśród wszystkich zgłoszeń aż 233 dotyczą Polaków. To druga co do wielkości grupa potencjalnych ofiar - po Rumunach (756), a przed Anglikami (212), Tajlandczykami (211) i Bułgarami (98). Obywatele Polski znaleźli się na czele zestawienia, jeśli chodzi o zgłoszenia dotyczące terytorium Walii (40), wyprzedzając Rumunów (17) i Filipińczyków (16).

Unseen ostrzegło, że bariera językowa - czyli słaba znajomość języka angielskiego - często stanowi problem dla polskich ofiar handlu ludźmi. Przygotowano więc polskojęzyczne ulotki mające zwiększyć świadomość problemu wśród ponad milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii.

Organizacja potwierdziła również, że regularnie pracuje z wydziałem konsularnym ambasady RP w Londynie, by wesprzeć Polaków, którzy padli ofiarami handlu ludźmi i chcą wrócić do kraju.

- Szersza współpraca i przygotowanie usług skierowanych na wsparcie ofiar są kluczowe dla zakończenia zjawiska współczesnego niewolnictwa. Wraz z partnerami pracujemy nad tym, aby najlepiej odpowiedzieć na potrzeby zgłaszane nam przez osoby dzwoniące - przez świadczenie pomocy na terenie Wielkiej Brytanii, do której mają prawo, i wsparcie w powrocie do kraju pochodzenia - oświadczyła Rachel Harper z Modern Slavery Helpline.

Według statystyk, w 2016 roku, w ramach państwowego systemu zgłaszania przypadków niewolnictwa znanego jak NRM (National Referral Mechanism), zidentyfikowano 163 polskie ofiary niewolnictwa, z czego aż 148 osób padło ofiarą wyzysku w pracy. To najwyższy wynik od 2012 roku, dla którego dostępne są najstarsze dane, i siódme miejsce wśród grup narodowościowych najczęściej doświadczających tego zjawiska.

"Warto przyjrzeć się wcześniejszej historii zatrudnienia"

Jak wynika jednak z ustaleń organizacji, dużej grupie osób poważnie wyzyskiwanych w miejscu pracy udaje się wydostać z takiej sytuacji - zazwyczaj bez śladu w oficjalnych statystykach - by rozpocząć nowe życie na emigracji lub wrócić do Polski. Inni tkwią w niej nawet latami.

Wiceszefowa Narodowej Agencji do spraw Zwalczania Przestępczości (NCA) Caroline Young przyznała w październiku 2017 roku, że oficjalne dane "to jedynie czubek góry lodowej". - Prawdopodobnie jest bardzo dużo osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zgłosić [na policję - przyp. red.] - oceniła.

Zapytana o radę dla polskich imigrantów, odparła:

- Warto przyjrzeć się wcześniejszej historii zatrudnienia w danej firmie lub porozmawiać z kimś, kto tam pracował. Jeśli oferowane jest nam mieszkanie, warto sprawdzić, czy naprawdę istnieje. Jeśli opłacane są koszty podróży, należy upewnić się, że nie wiąże się z tym zobowiązanie wobec pracodawcy.

W marcu tego roku brytyjska ambasada w Warszawie rozpoczęła specjalną kampanię mającą ostrzec Polaków rozważających emigrację do Wielkiej Brytanii przed ryzykiem handlu ludźmi. Od ubiegłego roku przy polskim oddziale Armii Zbawienia funkcjonuje wspierany przez brytyjski rząd Punkt Weryfikacji Ofert Pracy, który pomaga w ustaleniu wiarygodności pracodawców przed wyjazdem z kraju.

Specjalna infolinia z pomocą

Osoby, które same padły ofiarą handlu ludźmi lub podejrzewają, że problem ten dotyczy znanych im ludzi, mogą zadzwonić w Wielkiej Brytanii na specjalną infolinię (numer 0 8000 121 700), która oferuje wsparcie także w języku polskim.

Wśród organizacji świadczących wsparcie dla ofiar handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa jest także East European Resource Centre (EERC) mieszczące się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w zachodnim Londynie.

Zgodnie z brytyjskim prawem, po ustaleniu, że dana osoba mogła paść ofiarą handlu ludźmi, może ona liczyć na tymczasowe zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne i pomoc w znalezieniu pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Prezydent: decyzja europejskiego trybunału nastąpiła tuż przed wyborami. To znamienne

Prezydent: decyzja europejskiego trybunału nastąpiła tuż przed wyborami. To znamienne

Znamienne dla mnie było to, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym nastąpiło prawie w momencie ogłoszenia ciszy wyborczej, przed wyborami samorządowymi w Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda. Trybunał nakazał Polsce zawieszenie przepisów nowej ustawy o SN. czytaj dalej »

Erdogan: saudyjscy urzędnicy zaplanowali zabójstwo Chaszodżdżiego

Urzędnicy z Arabii Saudyjskiej zawczasu zaplanowali zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając we wtorek w parlamencie w Ankarze. Dziennikarz 2 października zginął w saudyjskim konsulacie w Stambule. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Podczas imprezy zawaliła się podłoga

Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Amerykańskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin "głęboko zaniepokojony"

Amerykańskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin "głęboko zaniepokojony"

Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w poniedziałek Cieśniną Tajwańską – potwierdziły władze w Waszyngtonie i Tajpej. Zaniepokojenie drugim takim rejsem w tym roku wyraziło we wtorek MSZ Chin, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »