tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

26 lat wyzysku. 11 osób z jednej rodziny skazanych za niewolnictwo

26 lat wyzysku. 11 osób z jednej rodziny skazanych za niewolnictwo
Foto: PAP/EPA | Video: Google Earth Skazanych zostało 11 członków rodziny Rooney z Lincoln w Anglii

Brytyjski sąd skazał w piątek 11-osobową rodzinę Rooneyów za stosowanie współczesnego niewolnictwa. Z aktu oskarżenia wynika, że przez co najmniej 26 lat wyzyskiwali ludzi, płacąc im symboliczne pieniądze lub wcale. Dzięki temu żyli w luksusie.

Proces toczył się przed sądem w Nottingham. 11 członków rodziny Rooney zostało uznanych za winnych szeregu przestępstw, między innymi zmuszania do pracy, wyzysku i defraudacji.

Dokładny wymiar kary zostanie wymierzony przez sąd we wrześniu.

Rooneyowie "wiedli luksusowe życie na koszt swoich ofiar"

Prokurator Janine Smith napisała w oświadczeniu, że skazani "wiedli luksusowe życie na koszt swoich ofiar, zmuszając je do życia w strachu, niedoli i ubóstwie". "Dla nich wyzysk, przemoc i zdzierstwo było sposobem na życie" - napisała prokurator.

Brytyjski dziennik "Telegraph" pisze, że Rooneyowie spędzali wakacje na Barbadosie, korzystali z usług chirurga plastycznego, a nawet sponsorowali szkółkę piłkarską Manchesteru United.

Rodzina wykorzystywała najsłabszych: bezdomnych, niepełnosprawnych, których szukała w schroniskach dla bezdomnych i na ulicach, i wabiła obietnicą pracy, jedzenia i mieszkania. W rzeczywistości ludzie tacy lądowali na przedmieściach miasta Lincoln w Anglii w odrapanych, zniszczonych przyczepach kempingowych bez ogrzewania, bieżącej wody i toalety. Jeden z mężczyzn żył w takich warunkach od 26 lat.

O śmierci innego nie poinformowano nawet rodziny, która skontaktowała się z policją po tym, jak dowiedziała się, że przegapiła pogrzeb.

Głodni, bici, zastraszani

"Pracodawcy" dawali ludziom alkohol i narkotyki, które potem kazano im odpracowywać. Prokuratura dotarła do 18 ofiar rodziny Rooneyów, którym wmówiono, że zalegają z pieniędzmi i dlatego muszą pracować w nieludzkich warunkach. Ofiary zajmowały się pracami remontowymi i układaniem kostki brukowej na podjazdach. Często były głodne, bite, zastraszane. Grożono im, kiedy chciały odejść z "pracy".

Ludzie pracowali dla Rooneyów bez specjalnego sprzętu i wyposażenia, odmawiano im dostępu do pomocy medycznej nawet w przypadku poważnych obrażeń. Niektórzy zeznali, że kiedy uciekli, to Ronneyowie i tak ich namierzali i sprowadzali z powrotem.

Współczesne niewolnictwo

Brytyjska Krajowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) w czwartek oświadczyła, że współczesne niewolnictwo i handel ludźmi są bardziej powszechne, niż sądzono. Stwierdzono, że takie formy istnieją w każdym większym miasteczku i miastach w Wielkiej Brytanii.

W 2015 roku Wielka Brytania zaostrzyła prawo dotyczące niewolniczej pracy, wprowadzając wyrok dożywocia oraz zmuszając firmy do ujawniania, czy robią wszystko na etapach produkcji, by unikać niewolniczej pracy.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) podała, że 21 milionów ludzi na świecie jest zmuszanych do pracy, w tym dzieci. Wykorzystywanie pracowników przynosi takim firmom 150 miliardów dolarów rocznie zysków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Nieoczekiwana zmiana u sterów motoryzacyjnego giganta. Były prezes w ciężkim stanie

Nieoczekiwana zmiana u sterów motoryzacyjnego giganta. Były prezes w ciężkim stanie

Nowy szef koncernu Fiat Chrysler Automobiles, 54-letni Brytyjczyk Mike Manley już pracuje w Turynie - podały włoskie media. Zastąpił on Sergio Marchionne, który w ciężkim stanie przebywa w szpitalu w Zurichu. Na Półwyspie Apenińskim trwa debata o przyszłości koncernu. zobacz więcej »

Blizna jak pesel. Tak powstają portrety pamięciowe i progresywne

Jak stworzyć portret osoby, która zaginęła kilkanaście lat temu? Jakie elementy twarzy zmieniają się z wiekiem? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Maduro wyda setki milionów na szpitale. W tle protesty pielęgniarek

Maduro wyda setki milionów na szpitale. W tle protesty pielęgniarek

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zatwierdził w sobotę inwestycje o wartości około 293 milionów euro (344 miliony dolarów) z przeznaczeniem na polepszenie systemu opieki zdrowotnej. Środki te zostaną przekazane prawie 300 publicznym szpitalom. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Parasol, któremu wiatr niestraszny

Idealny gadżet na letnie plażowanie. Zobacz TOTERAZ.

Jedno z najnowocześniejszych oceanariów świata w Cape Town, RPA (fot. Nic Bothma/EPA/PAP). czytaj dalej »