Wielbłądy wycofane z konkursu piękności z powodu wstrzyknięcia botoksu


Jurorzy "konkursu piękności" wielbłądów zdyskwalifikowali 12 dromaderów po tym, gdy okazało się, że zwierzętom wstrzyknięto botoks. Zawody są częścią Festiwalu Wielbłądów w Rijadzie.

Podczas trwającego przez cały miesiąc Festiwalu Wielbłądów w stolicy Arabii Saudyjskiej odbywają się konkursy piękności dla dromaderów. Zeszłotygodniowe zawody zakończyły się wycofaniem z rywalizacji 12 zwierząt. Jury oceniające wygląd warg, policzków, głów i kopyt stwierdziło, że wielbłądom wstrzyknięto botoks.

Zgodnie z regulaminem konkursu, w zawodach nie mogą uczestniczyć zwierzęta, które są m.in. ogolone i ufarbowane. "Niedozwolone są zmiany naturalnej postaci wielbłąda" - napisano w dokumencie.

Botoks wstrzykiwano m.in. w wargi oraz szczęki wielbłądów w celu powiększenia ich pysków - powiedział dziennikowi "The National" Ali Al Mazrouei, przedstawiciel jednej z rodzin zajmujących się hodowlą tych pustynnych zwierząt.

Festiwal Wielbłądów w Arabii SaudyjskiejReuters TV

- Wielbłąd jest symbolem Arabii Saudyjskiej – mówi szef jury konkursowego, Fawzan al-Madi. – Dbaliśmy o nie, bo były nam potrzebne, teraz dbamy o nie, bo dostarczają nam rozrywki.

Festiwal Wielbłądów

Wielbłądy jednogarbne zostały udomowione na Półwyspie Arabskim około sześciu tysięcy lat temu. Od tamtej pory służyły człowiekowi jako zwierzęta juczne, źródło mięsa, mleka, wełny i skóry.

Festiwal Wielbłądów w Arabii SaudyjskiejReuters TV

Festiwal Wielbłądów niosący imię króla Abdullaha bin Abdulaziza zmarłego w 2015 roku odbywa się na przedmieściach Rijadu, stolicy państwa. W czasie 28-dniowej imprezy można brać udział w pokazach i wyścigach, w których łączna pula nagród wynosi 57 milionów dolarów.

Można też odwiedzić zoo z różnymi gatunkami wielbłądów, muzeum piaskowych figur wielbłądzich i sklepy z wielbłądzimi pamiątkami.

Organizatorzy zapowiadają, że mają w planach "festiwal o zasięgu globalnym, pionierskie forum dla wszystkich klas, miejsce rozrywki, zdobywania wiedzy i rywalizacji”.

Autor: jog/adso / Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV