"Fakty" z 17 października

 • Co dalej ze sprawą Banasia? PiS "ma związane ręce"

  Co dalej ze sprawą Banasia? PiS "... 03:42

  Prezes Najwyższej Izby Kontroli wraca z bezpłatnego urlopu i nie zamierza składać dymisji. Sprawa Mariana Banasia staje się dla Prawa i Sprawiedliwości coraz większym kłopotem, bo pytań o jego kamienice, majątek, podatki i gangsterów nikt już nie traktuje jak żartu. Były minister finansów przestaje być "kryształowy", ale wciąż jest "pancerny".
 • Spór o projekt nowelizacji Kodeksu karnego. "Mówią, że edukacja seksualna jest deprawacją"

  Spór o projekt nowelizacji Kodeks... 03:13

  Edukacja seksualna to nie deprawacja - mówi słynna modelka Anja Rubik i staje na czele protestu przeciw zmianom w prawie. Projekt nowelizacji Kodeksu karnego ma chronić dzieci, ale zdaniem manifestujących będzie je chronił przed wiedzą na temat ich ciała, emocji, miłości i seksualności. A z badań wynika jasno - jeśli nie ma edukacji seksualnej w szkołach, to jest pornografia w internecie.
 • Problemy Kaczyńskiego, problemy Schetyny. Powyborczy ból głowy liderów

  Problemy Kaczyńskiego, problemy S... 03:29

  Podobno nie chodzi o stanowiska, bo ważna jest Polska. Złośliwi dodają: "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry". W politycznej kuchni po wyborach jest coraz goręcej. Najgoręcej w dwóch gabinetach - Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny.
 • Kto kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich? Ruszyła giełda nazwisk

  Kto kandydatem opozycji w wyborac... 03:44

  Rozmowy o kandydacie opozycji na prezydenta nieformalnie już się zaczęły. Jako pierwszy głos zabrał Donald Tusk, a wtórował mu Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj mówili o kandydacie, który nie tylko połączy opozycję, ale ma szansę u części wyborców PiS-u.
 • Jest porozumienie w sprawie brexitu. Johnson mówi o "wspaniałej umowie"

  Jest porozumienie w sprawie brexi... 01:40

  Na szczycie w Brukseli Brytyjczycy doszli do porozumienia z Unią Europejską. Umowa w sprawie brexitu ma być uczciwa, wyważona, a nawet wspaniała - mówi Boris Johnson. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówi jednak, że to nie jest szczęśliwy dzień.
 • Wyciekł list Trumpa do Erdogana. "Nie zgrywaj twardziela. Nie bądź głupcem!"

  Wyciekł list Trumpa do Erdogana. ... 02:50

  Niech pan nie będzie głupcem - pisze Donald Trump do Recepa Tayyipa Erdogana. Ta prezydencka korespondencja miała powstrzymać inwazję. W tureckich atakach w Syrii giną dziesiątki kurdyjskich cywilów, setki są ranne, a dziesiątki tysięcy mogą stać się za chwilę nową falą uchodźców. Amerykanie prezydentowi Donaldowi Trumpowi zarzucają, że zdradził Kurdów.
 • Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko w sprawie afery hejterskiej

  Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła... 01:44

  Krajowa Rada Sądownictwa zamyka sprawę afery hejterskiej. Nie widzi ani łamania prawa, ani zasad etyki. Sędziowie Stowarzyszenia "Iustitia" komentują to krótko: obecna KRS jest ślepa, głucha i niema.
 • Jest oskarżony o dziesiątki oszust. Śledczy liczą na kolejne zgłoszenia ofiar

  Jest oskarżony o dziesiątki oszus... 02:27

  Zmieniał imiona, nazwiska i zawody. Uwodził kobiety i okradł kilkadziesiąt Polek na ponad milion złotych. Na jego trop policja wpadła dzięki oszukanej zakonnicy. Funkcjonariusze złapali oskarżonego i opublikowali jego zdjęcia, by inne ofiary mogły się zgłaszać.
 • "Fotografia jest siłą, która porusza". Oto najlepsze zdjęcie dzikiej przyrody w 2019 roku

  "Fotografia jest siłą, która poru... 02:41

  To jest dzieło sztuki i natury. Fotografia Yongqinga Bao została uznana za najlepsze zdjęcie dzikiej przyrody w 2019. W bitwie o ten tytuł wzięło udział 48 tysięcy fotografii ze 100 krajów.

Wybory parlamentarne 2019. Wyniki i komentarze

 • Gowin zarzucił Jakiemu, że mówi "językiem Konfederacji"

  Gowin zarzucił Jakiemu, że mówi "... 01:42

  18.10 | Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą i nie powinniśmy mówić językiem Konfederacji. A taki język pobrzmiewa w wypowiedziach europosła Jakiego - powiedział w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9"
 • Spotkanie władz PO z senatorami Koalicji Obywatelskiej.

  Spotkanie władz PO z senatorami K... 01:07

  18.10| Bogdan Borusewicz mówił, że było to spotkanie "bardziej organizacyjne niż polityczne". Dodał, że kandydat opozycji na marszałka Senatu musi być ustalony z innymi ugrupowaniami koalicyjnymi i z senatorami niezależnymi.
 • Barbara Borys-Damięcka o przewadze opozycji w Senacie i kandydacie na marszałka

  Barbara Borys-Damięcka o przewadz... 01:30

  18.10 | W piątek w południe rozpoczęło się spotkanie kierownictwa PO z nowo wybranymi senatorami Koalicji Obywatelskiej. O lojalność senatorów-elektów pytana była senator Barbara Borys-Damięcka.
 • Rzecznik prezydenta: pierwsze posiedzenie nowego Sejmu 12 listopada

  Rzecznik prezydenta: pierwsze pos... 01:08

  18.10 | Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada - powiedział w piątek rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski. Dodał, że na marszałka seniora Senatu na pewno prezydent powoła Barbarę Borys-Damięcką. Z kolei na marszałka seniora Sejmu zostanie prawdopodobnie powołana Iwona Śledzińska-Katarasińska.
 • Biedroń: będziemy dbali o to, żeby w parlamencie powstał klub całej lewicy

  Biedroń: będziemy dbali o to, żeb... 00:44

  17.10 | Będziemy dbali o to, żeby w parlamencie powstał klub całej lewicy - powiedział w czwartek po posiedzeniu Rady Krajowej i Zarządu Krajowego Wiosny lider partii Robert Biedroń. Dodał, że Wiosna deklaruje chęć budowy szerokiego porozumienia na lewo od PO i PSL.
 • Mniej kobiet w nowej kadencji Sejmu

  Mniej kobiet w nowej kadencji Sejmu 02:54

  17.10 | O tym, że powinny zajmować poselskie ławy, bo sejm powinien być różnorodny, mówi się od dawna. Poselska rzeczywistość w wydaniu kobiecym jest jednak uboższa od ideału, do którego wielu posłów zapewnia, że chciałoby dążyć.
 • Biedroń o przyszłości lewicy w parlamencie

  Biedroń o przyszłości lewicy w pa... 01:41

  17.10 | Będziemy dbali o to, żeby w parlamencie powstał klub całej lewicy - powiedział w czwartek po posiedzeniu Rady Krajowej i Zarządu Krajowego Wiosny lider partii Robert Biedroń. Dodał, że Wiosna deklaruje chęć budowy szerokiego porozumienia na lewo od PO i PSL.
 • Sterczewski: dobrze szukać tych pól do współpracy

  Sterczewski: dobrze szukać tych p... 01:07

  17.10 | - W ostatnich latach ta polityka była dosyć taka agresywna, pełna - moim zdaniem - mowy pogardy czy nienawiści momentami - powiedział w "Tak jest" aktywista społeczny Franciszek Sterczewski, który został posłem z listy KW Koalicja Obywatelska. Jego zdaniem "kwestie transportu czy dbałości o środowisko, to są takie kwestie, które mogą łączyć ludzi niezależnie, czy ktoś jest bardziej lewicowy czy bardziej prawicowy". - Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie się różnimy, a dobrze szukać tych pól do współpracy - dodał.
 • Kowalski o motywacji do startu w wyborach

  Kowalski o motywacji do startu w ... 00:33

  17.10 | - Chcę być w województwie opolskim kontynuatorem myśli, czy działania Patryka Jakiego, który był bardzo skutecznym parlamentarzystą dla regionu - powiedział w "Tak jest" Janusz Kowalski, sejmowy debiutant wybrany z listy KW Prawo i Sprawiedliwość.
 • Sterczewski o motywacji do startu w wyborach

  Sterczewski o motywacji do startu... 01:01

  17.10 | Jeśli chcemy tę politykę zmienić i spowodować, żeby ona była bliżej ludzi i bardziej obywatelska, to trzeba się zaangażować - powiedział w "Tak jest" aktywista społeczny Franciszek Sterczewski, który został posłem z listy Koalicji Obywatelskiej.
 • Karczewski: wszystko na to wskazuje, że ja będę kandydatem na marszałka Senatu

  Karczewski: wszystko na to wskazu... 00:39

  17.10 | Żaden z nowo wybranych senatorów nie da się przekupić i nie przejdzie na stronę Prawa i Sprawiedliwości - mówią przedstawiciele opozycyjnych wobec PiS ugrupowań, które wprowadziły swoich kandydatów do Senatu nowej kadencji. Zapewniają też, że konsultacje w sprawie wyboru nowego marszałka wyższej izby parlamentu po stronie opozycyjnej trwają.
 • Kto złożył propozycję Grodzkiemu? "Tę osobę widać na korytarzach senackich"

  Kto złożył propozycję Grodzkiemu?... 01:00

  17.10 | Senat w czwartek w południe wznowi ostatnie posiedzenie w IX kadencji, tymczasem trwa gorąca dyskusja o kandydata na marszałka ze strony opozycji oraz próby przeciągania w Prawie i Sprawiedliwości opozycyjnych senatorów na swoją stronę. Głosy w opozycji zgodnie twierdzą: przejść nie będzie. - Mamy bardzo mocną drużynę, której jesteśmy pewni i mogą sobie opowiadać różne bajki, ale nikt się nie skusi - powiedział rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski dodaje do tego krótkie twierdzenie: Nikt się nie da przekupić.
rozwiń

Wieczór wyborczy w TVN24

 • W PiS ostrożna radość, w KO rozczarowanie, w PSL ulga. Tak wyglądał wieczór wyborczy

  W PiS ostrożna radość, w KO rozcz... 03:42

  PiS walczyło o władzę, Koalicja Obywatelska walczyła o zwycięstwo, Lewica walczyła o powrót na scenę, PSL walczył o życie, a Konfederacja o to, by zaistnieć. Pierwsze reakcje na wynik wyborów obserwowaliśmy w sztabach bardzo uważnie. Jak wyglądał wieczór wyborczy?
 • Sondażowe wyniki wyborów late poll

  Sondażowe wyniki wyborów late poll 01:48

  14.10 | Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,6 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, SLD - 12,4 procent, PSL - 9,1 procent, Konfederacja - 6,4 procent - wskazują sondażowe wyniki late poll z godz. 1.40 w nocy, przygotowane przez IPSOS. Frekwencja w wyborach wyniosła 61,1 procent.
 • Flis: Byłoby niezwykłą anomalią, gdyby partia z poparciem 43,5 procent i pięciu konkurentach zdobyła samodzielną większość

  Flis: Byłoby niezwykłą anomalią, ... 01:10

  13.10 | Flis: Byłoby niezwykłą anomalią, gdyby partia z poparciem 43,5 procent i pięciu konkurentach zdobyła samodzielną większość. Wedle moich wyliczeń należy się spodziewać 227 mandatów.
 • Stankiewicz: wszyscy wygrali. Te wybory mają jednego przegranego, Koalicję Obywatelską.

  Stankiewicz: wszyscy wygrali. Te ... 01:09

  13.10 | Stankiewicz: Wszyscy wygrali. Te wybory mają jednego przegranego, Koalicję Obywatelską. Rozczarowanie prezesa (Kaczyńskiego) mierzymy miarą jego oczekiwań
 • Grochal: Kaczyński zawsze dbał, aby nikt mu na prawej flance nie zagrażał

  Grochal: Kaczyński zawsze dbał, a... 01:10

  13.10 | Grochal: Kaczyński zawsze dbał, aby nikt mu na prawej flance nie zagrażał. Dzisiaj jego czarny sen się spełnia, (do Sejmu) wchodzi partia skrajnie prawicowa, która w sprawach gospodarczych będzie bardzo mocno atakowała Prawo i Sprawiedliwość. - Kalkulacje PiS wynosiły 250 mandatów. Jednak PiS, bardzo dużo inwestując w te kampanię, utrzymało dzisiejszy stan posiadania. Oni mają dziś 240 mandatów, a według prognoz dostają 239. Jeśli do Sejmu wejdzie Konfederacja, to sytuacja Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie się pogorszy.
 • Warzecha: nie wiadomo, czy wynik PiS to taki świetny wynik.

  Warzecha: nie wiadomo, czy wynik ... 00:50

  13.10 | Warzecha: Nie wiadomo, czy wynik PiS to taki świetny wynik. Moim zdaniem to wynik poniżej oczekiwań i niektórych sondaży. Musimy bardzo ostrożnie podchodzić do wyników exit poll.
 • Halicki: jesteśmy bardzo różni, ale łączy nas poszanowanie prawa, niegwałcenie konstytucji

  Halicki: jesteśmy bardzo różni, a... 00:36

  13.10 | Halicki: Jeżeli jesteśmy tak bardzo różni, ale łączy nas poszanowanie prawa, niegwałcenie konstytucji. Będąc tak różnymi, wyborcy mają możliwość wybierania między nami. Na pewno nie ma zgody na PiS.
 • Krzysztof Bosak: Konfederacji nie pomagała dysproporcja finansowa

  Krzysztof Bosak: Konfederacji nie... 01:16

  13.10 | Krzysztof Bosak zaznaczył, że Konfederacja nie była często zapraszana jako gość do stacji telewizyjnych. - Jeżeli przekroczymy próg, to będzie to ogromna zasługa naszych sympatyków - powiedział.
 • PKW o możliwym terminie ogłoszenia wyników wyborów

  PKW o możliwym terminie ogłoszeni... 00:50

  13.10 | Ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek - powiedział w niedzielę zastępca przewodniczącego PKW sędzia Sylwester Marciniak
 • Kukiz w "Kawie na ławę": wszystko może się zdarzyć

  Kukiz w "Kawie na ławę": wszystko... 01:18

  13.10 | Kukiz: Wszystko może się zdarzyć. Nie jestem całkowicie zadowolony, dlatego że z tych wstępnych badać wynika, że jedna partia będzie miała samodzielną władzę.
 • Czarzasty: wiele się nie zmieni, Ipsos zawsze o kilka punktów (procentowych) się pomyli

  Czarzasty: wiele się nie zmieni, ... 01:29

  13.10 | Czarzasty: wiele się nie zmieni, Ipsos zawsze o kilka punktów (procentowych) się pomyli. Jeden z liderów Lewicy pogratulował wszystkim, którzy dostali się - według sondażu - do Sejmu. - Patrzę na to z dystansem, bo jestem trochę zmęczony - mówił o wyniku swojego ugrupowania.
 • Halicki: kluczowym pytaniem jest pytanie o większość

  Halicki: kluczowym pytaniem jest ... 00:44

  13.10 | Halicki: kluczowym pytaniem jest pytanie o większość
rozwiń

Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 rok. Komentarze

 • Brudziński o Noblu dla Tokarczuk: bardzo wielka rzecz i olbrzymia radość dla wszystkich Polaków

  Brudziński o Noblu dla Tokarczuk:... 01:10

  10.10 | Brudziński o Noblu dla Tokarczuk: bardzo wielka rzecz i olbrzymia radość dla wszystkich Polaków
 • Zdrojewski o literackim Noblu dla Tokarczuk: nie jest to wydarzenie dnia, a co najmniej roku

  Zdrojewski o literackim Noblu dla... 01:12

  10.10 | Zdrojewski o literackim Noblu dla Tokarczuk: nie jest to wydarzenie dnia, a co najmniej roku
 • Wrocławski pisarz o nieznanym opowiadaniu Olgi Tokarczuk

  Wrocławski pisarz o nieznanym opo... 00:42

  10.10 | Jacek Bierut opowiada o tym jak wszedł w posiadanie nieznanego szerzej opowiadania Olgi Tokarczuk.
 • Dunin: poruszała takie tematy, które jeszcze uchodziły za niewygodne

  Dunin: poruszała takie tematy, kt... 00:33

  10.10 | - Chciałabym powiedzieć Oldze, że po prostu wszyscy, wszyscy bardzo się cieszymy i że kiedy przyjdzie ten moment, kiedy będzie miała chwilę czasu, to przekażę jej wyrazy mojej, ale nie tylko mojej, ogromnej radości - powiedziała na antenie TVN24 pisarka Kinga Dunin. - Myślę, że nagroda jest za to, że jest świetną pisarką, że jest pisarką nowoczesną. To znaczy pisarką polifonicznej formy, nieoczywistej, która znajduje język lepszy często niż linearna narracja dla oddania rytmu naszego świata - dodała.
 • Chwin: trzymaliśmy za ciebie kciuki

  Chwin: trzymaliśmy za ciebie kciuki 01:09

  10.10 | Powieściopisarz i krytyk literacki Stefan Chwin zwrócił się do laureatki mówiąc: "Olgo, najserdeczniejsze życzenia! Trzymaliśmy za ciebie kciuki i bardzo się cieszymy, że się tak stało. Bardzo to piękne dla nas, że się to udało".
 • Sowula: uchwycono sedno jej twórczości

  Sowula: uchwycono sedno jej twórc... 01:06

  10.10 | Krytyk literacki Grzegorz Sowula powiedział, że Nobla dla Tokarczuk odbiera jako "nowe otwarcie Komitetu (Noblowskiego - red.)".
 • "Czeka ją parę ciężkich, ale bardzo satysfakcjonujących miesięcy"

  "Czeka ją parę ciężkich, ale bard... 01:55

  10.10 | Twórczość Olgi Tokarczuk już jest czytana na całym świecie, a teraz będzie czytana jeszcze mocniej, jeszcze bardziej - powiedziała Justyna Sobolewska z "Polityki", komentując decyzję o przyznaniu Tokarczuk literackiego Nobla. - Czeka ją parę ciężkich, ale bardzo satysfakcjonujących miesięcy - dodał Michał Rusinek, pisarz, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej.
 • Szczuka: potrafi skupić się na czymś maleńkim i tam zobaczyć cały kosmos

  Szczuka: potrafi skupić się na cz... 01:30

  10.10 |- Nagroda Nobla jest czymś więcej niż jedną z nagród literackich na świecie. Jest uhonorowaniem idei, które literatura powinna nieść. W dzisiejszym świecie te idee są atakowane, osłabiane, a jednocześnie wiadomo, że trzeba się bardzo troszczyć o świat, o przyrodę, o ludzi, o zwierzęta, o rozmaite tożsamości kulturowe, o odmienność, o różnorodność, o ginące gatunki - powiedziała krytyczka literacka Kazimiera Szczuka.
 • Łobodziński: Tokarczuk doceniona została za świadomość czasu

  Łobodziński: Tokarczuk doceniona ... 01:56

  10.10 | Filip Łobodziński, jeden z prowadzących "Xięgarni" TVN24 ocenił, że Tokarczuk otrzymała nagrodę za "świadomość czasu - zarówno powieści, jak i czasu ludzkiego; tego czasu, który jest jednocześnie subiektywny i obiektywny". - Czasu jako takiego wielkiego oceanu, w którym jesteśmy zanurzeni - dodał.
 • Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Justyna Sobolewska komentuje

  Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.... 00:33

  10.10 | Twórczość Olgi Tokarczuk już jest czytana na całym świecie, a teraz będzie czytana jeszcze mocniej, jeszcze bardziej - powiedziała Justyna Sobolewska z "Polityki", komentując decyzję o przyznaniu Tokarczuk literackiego Nobla. - Czeka ją parę ciężkich, ale bardzo satysfakcjonujących miesięcy - dodał Michał Rusinek, pisarz, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej.

Nagrody Nobla 2019

 • Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

  Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali la... 00:51

  11.10 | Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego między swoim krajem i sąsiednią Erytreą - ogłosił w piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski.
 • Olga Tokarczuk z literackim Noblem

  Olga Tokarczuk z literackim Noblem 00:32

  10.10 | Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Wliczając Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidisz, Tokarczuk jest szóstym polskim laureatem literackiego Nobla.
 • Austriacki pisarz laureatem literackiej Nagrody Nobla

  Austriacki pisarz laureatem liter... 00:39

  10.10 | Vlora Citaku, ambasador Kosowa przy ONZ, wyraziła w czwartek niezadowolenie z powodu przyznania literackiej nagrody Nobla austriackiemu pisarzowi Peterowi Handkemu. Przedstawiciele serbskich władz nazywają z kolei pisarza "wielkim przyjacielem" Serbów.
 • "Zupełnie zaskoczona odebrałam telefon na autostradzie"

  "Zupełnie zaskoczona odebrałam te... 02:31

  10.10 | Jestem dumna, że moje książki mimo, że są lokalne, to jednak mogą być czytane, uniwersalne, mogą być ważne dla ludzi na świecie. To jest coś niesamowitego - powiedziała w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Olga Tokarczuk. W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że polska pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.
 • Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana za badania nad bateriami litowo-jonowymi

  Nagroda Nobla w dziedzinie chemii... 00:57

  Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rewolucję, z której korzystamy wszyscy. Chodzi o baterie litowo-jonowe, które zasilają nasze telefony, komputery i samochody elektryczne. To właśnie dzięki tej baterii możemy być mobilni. Laureatami Nobla zostali trzej naukowcy John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino.
 • Nagroda Nobla z chemii przyznana za baterie

  Nagroda Nobla z chemii przyznana ... 00:34

  09.10 | Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rok 2019 otrzymali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za "rozwój baterii litowo-jonowych" - ogłosił Komitet Noblowski w Sztokholmie.
 • Badali strukturę wszechświata i egzoplanety. Nobel z fizyki przyznany

  Badali strukturę wszechświata i e... 00:41

  Polak miał ogromne szanse na Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, jednak w tym roku wyróżnienie dostali Kanadyjczyk i dwóch Szwajcarów za kosmiczne odkrycia, które pozwoliły zrozumieć historię i budowę wszechświata.
 • Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów medycznego Nobla

  Komitet Noblowski ogłosił nazwisk... 02:43

  Komitet w Sztokholmie zaczyna noblowski tydzień i ogłasza trzech pierwszych zwycięzców. W jaki sposób komórki czują i jak adaptują się do zmian dostępności tlenu? Oto jest pytanie. I jest już na nie odpowiedź. Szczególnie ważna dla chorych na raka i anemię.
 • "Zmienili nasze wyobrażenie o kosmosie". Noble z Fizyki przyznane

  "Zmienili nasze wyobrażenie o kos... 02:18

  Kanadyjczyk James Peebles i jego dwaj koledzy ze Szwajcarii - Michel Mayor i Didier Queloz otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Ich odkrycia dotyczące ewolucji kosmosu mają nam pomóc zrozumieć historię i konstrukcję wszechświata.
 • Nobel z fizyki przyznany. "Zmienili nasze wyobrażenia o kosmosie"

  Nobel z fizyki przyznany. "Zmieni... 00:36

  08.10 | Nagrodę Nobla za rok 2019 w dziedzinie fizyki otrzymają: James Peebles oraz Michel Mayor i Didier Queloz. Tegoroczni laureaci "zmienili nasze wyobrażenia o kosmosie" - ogłosił Komitet Noblowski.
 • Nobel z medycyny przyznany

  Nobel z medycyny przyznany 00:37

  07.10 | William G. Kaelin Jr, sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Ich odkrycie utorowało drogę dla nowych strategii leczenia anemii, nowotworów i innych chorób - wyjaśniono.

Turecka ofensywa w Syrii

 • Zawieszenie broni w Syrii. Agencje donoszą, że cały czas padają strzały

  Zawieszenie broni w Syrii. Agencj... 03:13

  120 godzin spokoju w Syrii i zawieszenie broni - to ustalenia misji dyplomatycznej wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Turcji. Negocjacje z prezydentem Erdoganem trwały ponad cztery godziny. Miliony istnień ludzkich będą uratowane - pisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Waszyngton zniesie nałożone na Ankarę sankcje, gdy rozejm wejdzie w życie. Mimo zawartego porozumienia agencje donoszą, że padają strzały.
 • Donald Trump o zawieszeniu broni w Syrii

  Donald Trump o zawieszeniu broni ... 00:24

  18.10 | Prezydent USA Donald Trump pochwalił decyzję o zawieszeniu broni na północny Syrii. - Chcę podziękować i pogratulować prezydentowi Erdoganowi. To mój przyjaciel. Cieszę się, że nie mieliśmy tu problemu (…). Myślę, że to zawieszenie broni będzie trwałe. Prezydent Erdogan jest bardzo mądry, chce też bezpieczeństwa własnych obywateli - mówił prezydent USA.
 • Turcja zawiesza ofensywę w Syrii

  Turcja zawiesza ofensywę w Syrii 03:14

  17.10 | Spotkanie prezydenta Turcji z wiceprezydentem USA przyniosło zamierzony przez Amerykanów efekt. Pytanie, na jak długo i co dalej? Sylwia Piestrzyńska.
 • Wiceprezydent USA: Turcja zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii

  Wiceprezydent USA: Turcja zgodził... 03:18

  17.10 | Wiceprezydent USA Mike Pence spotkał się w czwartek w Ankarze z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jak poinformowała strona amerykańska, Turcja zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii na pięć dni. "Miliony istnień ludzkich będą uratowane!" - napisał na Twitterze prezydent Donald Trump.
 • Kontrole w Tel Abjad, mieście graniczącym z Turcją

  Kontrole w Tel Abjad, mieście gra... 01:05

  16.10 | Dowództwo amerykańskiej armii w Syrii poinformowało w środę, że jej wojska na dobre opuściły kontrolowane przez Kurdów miasta Ar-Rakka i As-Saura na północy kraju. Wcześniej do Ar-Rakki wkroczyły wojska syryjskie, wspomagane przez siły rosyjskie.
 • Turecka ofensywa wymierzona jest w Kurdów na północny Syrii

  Turecka ofensywa wymierzona jest ... 01:43

  16.10 | Turcja rozpoczęła 9 października w Syrii zbrojną ofensywę, której zadeklarowanym celem jest wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam "strefy bezpieczeństwa".
 • Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

  Przybywa ofiar tureckiej ofensywy... 03:30

  Liczba ofiar tureckiej ofensywy rośnie w dramatycznym tempie. Mówi się już o wielu zabitych i rannych. Kurdowie alarmują, że współpracująca z Turcją armia syryjskiej opozycji ma na sumieniu zbrodnie wojenne. Kurdowie zwrócili się o pomoc do rządowej armii syryjskiej, z którą jeszcze niedawno walczyli, i do Rosji. Amerykańscy żołnierze wycofali się z północnej Syrii na rozkaz Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
 • "Stany Zjednoczone nie dały Turcji 'zielonego światła'"

  "Stany Zjednoczone nie dały Turcj... 00:35

  15.10 | Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence.
 • Amerykańscy żołnierze zostaną w Syrii

  Amerykańscy żołnierze zostaną w S... 01:24

  15.10 | Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że w Syrii pozostanie ok. 1000 amerykańskich żołnierzy, którzy mieli wkrótce powrócić do swojego kraju. Ich zadaniem ma być kontrolowanie sytuacji w związku z turecką inwazją i reakcja na ewentualne odradzanie się Państwa Islamskiego.
 • Turcja od blisko tygodnia prowadzi ofensywę przeciw Kurdom w północnej Syrii

  Turcja od blisko tygodnia prowadz... 01:00

  15.10 | Turcja od środy prowadzi inwazję wojskową w północno-wschodniej Syrii. Atak jest wymierzony w siły kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii; SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.
 • Działania tureckiej armii w Syrii

  Działania tureckiej armii w Syrii 01:53

  15.10 | Czechy uważają, że turecka operacja militarna na północy Syrii jest nie do przyjęcia. Minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamaczek poinformował w poniedziałek na Twitterze o zawieszeniu licencji na eksport czeskiego uzbrojenia do Turcji.
 • Syryjska armia odpiera atak Turcji

  Syryjska armia odpiera atak Turcji 01:00

  15.10 | Syryjska armia, która ma wesprzeć Kurdów w walce z turecką inwazją, wkroczyła w poniedziałek do miasta Manbidż na północy Syrii - podały oficjalne syryjskie media oraz AFP, która powołuje się na przedstawiciela władz miasta. Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy telefonicznej wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence.
rozwiń

Demonstracje w Hongkongu

 • Kolejne wystąpienie Lam przerwane. Posłowie przynieśli białe kwiaty

  Kolejne wystąpienie Lam przerwane... 01:30

  17.10 | W czwartek posłowie opozycji demokratycznej ponownie zakłócili wystąpienie szefowej władz Hongkongu Carrie Lam w lokalnym parlamencie. Wykrzykiwali hasła domagając się dymisji Lam w związku z trwającymi w mieście protestami.
 • Bili młotkami w głowę i grozili nożami. Atak na działacza demokratycznego w Hongkongu

  Bili młotkami w głowę i grozili n... 00:52

  17.10 | W środę wieczorem doszło w Hongkongu do brutalnego ataku na przywódcę prodemokratycznego Obywatelskiego Frontu Praw Człowieka (CHRF) Jimmy’ego Shama. Został on napadnięty przez grupę niezidentyfikowanych sprawców, którzy bili go młotkami w głowę – podał CHRF. Władze i opozycja w Hongkongu potępiły atak.
 • Szefowa władz Hongkongu nie przemówiła w parlamencie

  Szefowa władz Hongkongu nie przem... 01:36

  16.10 | "Pięć postulatów, ani jednego mniej", okrzykami znanymi z trwających od tygodni demonstracji, przywitana została w parlamencie szefowa władz Hongkongu Carrie Lam. Posłowie opozycji demokratycznej, wyrażający poparcie dla trwających w regionie protestów, uniemożliwili jej wygłoszenie sprawozdania na temat planu polityki na przyszły rok.
 • Protesty w Hongkongu

  Protesty w Hongkongu 01:14

  15.10 | Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wykluczyła we wtorek ustępstwa wobec uczestników trwających w regionie prodemokratycznych protestów. Władze powinny natomiast rozważyć wszelkie możliwe sposoby powstrzymania narastającej przemocy – dodała.
 • Znów niespokojnie w Hongkongu

  Znów niespokojnie w Hongkongu 00:38

  07.10 | Hongkońska policja wystrzeliła w poniedziałek granaty z gazem łzawiącym, by rozpędzić kilkuset demonstrantów, którzy stawiali barykady i blokowali ruch uliczny w pobliżu stacji metra Prince Edward na półwyspie Koulun - podała agencja Reutera. Tego dnia władze Hongkongu postawiły dwóm pierwszym osobom zarzuty złamania wprowadzonego w sobotę zakazu zakrywania twarzy podczas demonstracji.
 • W Hongkongu kolejne protesty, nie kursuje metro, zamknięto wiele sklepów

  W Hongkongu kolejne protesty, nie... 00:43

  05.10 | Hongkońskie metro pozostaje w sobotę nieczynne, a wiele sklepów zamknięto w związku z gwałtownymi protestami z poprzedniego wieczoru. Demonstranci niszczyli witryny, podpalali oddziały banków i stacje metra, a policja postrzeliła 14-latka ostrą amunicją.
 • Wzrost napięć w Hongkongu. Protesty brutalnie tłumione przez policję

  Wzrost napięć w Hongkongu. Protes... 02:02

  4.10 | Czternastolatek został postrzelony w udo ostrą amunicją podczas piątkowych starć w Hongkongu – podały miejscowe media. Policja potwierdziła, że jeden z funkcjonariuszy oddał strzał, gdy atakowali go demonstranci, ale nie wspomniała przy tym o rannym nastolatku.
 • Demonstrują przeciwko zakazowi zakrywania twarzy

  Demonstrują przeciwko zakazowi za... 01:18

  04.10 | Tysiące osób protestują w piątek w wielu częściach Hongkongu przeciwko ogłoszonemu przez władze zakazowi zakrywania twarzy. Według opozycji ogranicza on swobodę demonstracji i może być zaledwie wstępem do dalszej zmiany przepisów z pominięciem parlamentu. Zakaz podoba się Pekinowi.
 • Policja w Hongkongu z szerszymi uprawnieniami do użycia broni

  Policja w Hongkongu z szerszymi u... 00:49

  3.10 | Policja w Hongkongu zmniejszyła ograniczenia dotyczące użycia broni przez funkcjonariuszy przed wtorkowymi starciami, w których postrzeliła nastoletniego demonstranta – podała w czwartek agencja Reutera. Władze rozważają też wprowadzenie zakazu noszenia masek.
 • "Krzyczał by nie strzelali, ale policja strzeliła". Dziennikarka nie widzi na jedno oko

  "Krzyczał by nie strzelali, ale p... 00:58

  03.10 | Indonezyjska dziennikarka Veby Indah, która relacjonowała protesty w Hongkongu została postrzelona przez policję. - Straciła nieodwracalnie zdolność widzenia w prawym oku – podała w środę stacja RTHK, powołując się na prawnika reporterki.
 • Mieszkańcy Hongkongu protestują po postrzeleniu demonstranta

  Mieszkańcy Hongkongu protestują p... 00:40

  2.10 | W Hongkongu setki uczniów wyraziły w środę wsparcie dla 18-letniego uczestnika antyrządowego protestu, postrzelonego we wtorek przez policję w czasie starć ulicznych. Szef policji określił ten dzień jako "jeden z najbrutalniejszych w historii" miasta.
 • Gwałtowne starcia w Tsuen Wan. Policjant strzela z rewolweru do atakującego go demonstranta

  Gwałtowne starcia w Tsuen Wan. Po... 00:26

  01.10 | Hongkońscy aktywiści opublikowali nagranie, na którym widać, jak podczas gwałtownego starcia w Tsuen Wan na hongkońskich Nowych Terytoriach policjant z bliskiej odległości strzela z rewolweru do atakującego go demonstranta.
rozwiń

Co z brexitem?

 • "Nie możemy poprzeć tej umowy"

  "Nie możemy poprzeć tej umowy" 03:17

  Piłka jest teraz po brytyjskiej stronie boiska - mówi Donald Tusk, ale Brytyjczycy nie chcą grać na zasadach, jakie w Unii ustalił im własny premier. Boris Johnson jest pewien, że umowa brexitowa dostanie poparcie w Izbie Gmin, ale innego zdania są politycy Partii Pracy, Szkoci, i Irlandczycy z północy. W sobotę odbędzie się głosowanie w parlamencie nad nowym porozumieniem.
 • "To wszystko trwa zbyt długo". Brytyjczycy zmęczeni brexitem

  "To wszystko trwa zbyt długo". Br... 03:00

  Jest porozumienie w sprawie brexitu. Ma pozwolić uniknąć chaosu w związku z Irlandią Północną oraz Irlandią. Nie będzie twardej granicy, ale pojawią się cła. Ich szczegóły będą jeszcze drobiazgowo ustalone. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją brexitu z umową czy bez, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć.
 • "Unia Europejska i Wielka Brytania powinny jak najszybciej zawrzeć umowę o wolnym handlu"

  "Unia Europejska i Wielka Brytani... 00:40

  17.10 | Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że po brexicie UE i Wielka Brytania powinny jak najszybciej zawrzeć umowę o wolnym handlu.
 • Unia Europejska i Wielka Brytania z nowym porozumieniem w sprawie brexitu

  Unia Europejska i Wielka Brytania... 03:24

  17.10 | Choć wydawało się to niemożliwe, Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo znów przystąpiły do negocjacji i tym razem osiągnięto kompromis w sprawie brexitu. Nowe porozumienie ma pozwolić uniknąć chaosu. Teraz wszystko w rękach premiera Johnsona, przed którym stoi trudne zadanie przekonania do nowej umowy posłów w krajowym parlamencie.
 • Johnson: to dobre porozumienie dla każdej części Wielkiej Brytanii

  Johnson: to dobre porozumienie dl... 00:25

  17.10 | Brytyjski premier Boris Johnson powtórzył w czwartek wieczorem w Brukseli, że jest pewien zaaprobowania przez Izbę Gmin porozumienia o warunkach wyjścia z Unii Europejskiej, które zostało osiągnięte na szczycie UE.
 • Kluczową zmianą w porównaniu do wersji wcześniejszej jest to, że premier Boris Johnson zgodził się na kontrolę celną na punktach wjazdowych do Irlandii Północnej. Kompromis ten pozwoli uniknąć kontroli granicznych pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną i zapewni integralność jednolitego rynku.

  Kluczową zmianą w porównaniu do ... 01:25

  17.10 | W czwartek przed południem brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli kompromis w najbardziej spornej kwestii - granicy między Irlandią Północną a Irlandią, po czym na szczycie w Brukseli przywódcy UE wyrazili zgodę na formalne zawarcie porozumienia.
 • Michel Barnier o porozumieniu ws. brexitu: odnieśliśmy sukces

  Michel Barnier o porozumieniu ws.... 01:42

  17.10 | Unijna "27" dała zielone światło dla umowy w sprawie brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.
 • Premier Irlandii o porozumieniu ws. brexitu

  Premier Irlandii o porozumieniu w... 01:56

  17.10 | Unijna "27" dała zielone światło dla umowy w sprawie brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.
 • Donald Tusk: porozumienie zostało pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską

  Donald Tusk: porozumienie zostało... 02:00

  17.10 | Unijna "27" dała zielone światło dla umowy w sprawie brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.
 • Premier Morawiecki o porozumieniu ws. brexitu: gdzie jest rozmowa, tam jest też umowa

  Premier Morawiecki o porozumieniu... 01:12

  17.10 | Premier Morawiecki o porozumieniu ws. brexitu: gdzie jest rozmowa tam jest też umowa. Do końca nie było jasne, czy przed unijnym szczytem uda się uzgodnić treść porozumienia w sprawie warunków brexitu. Niedługo przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował jednak, że negocjacje zakończyły się sukcesem. Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.
 • Donald Tusk o porozumieniu w sprawie brexitu

  Donald Tusk o porozumieniu w spra... 02:12

  17.10 | Do końca nie było jasne, czy przed unijnym szczytem uda się uzgodnić treść porozumienia w sprawie warunków brexitu. Niedługo przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował jednak, że negocjacje zakończyły się sukcesem. Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.
 • Boris Johnson podczas wizyty w Luksemburgu

  Boris Johnson podczas wizyty w Lu... 00:39

  17.10 | W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. W środę wieczorem Wielka Brytania i Unia Europejska nie osiągnęły porozumienia w sprawie warunków brexitu, ale zdaniem brytyjskiej minister kultury Nicky Morgan jest "duża szansa zawarcia umowy".
rozwiń

Demokraci chcą impeachmentu Trumpa

 • Sondland zeznał przed komisjami Kongresu

  Sondland zeznał przed komisjami K... 00:57

  17.10 | Ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland zeznał w czwartek przed komisjami Kongresu, że prezydent Donald Trump narzucił dyplomatom zajmującym się Ukrainą swego prywatnego prawnika Rudy'ego Giulianiego i naciskał na wszczęcie śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna.
 • Fiona Hill zeznawała przed Kongresem

  Fiona Hill zeznawała przed Kongresem 00:56

  15.10 | Osobisty adwokat prezydenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani prowadził na Ukrainie swoją własną politykę, a doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego nazwał go "ręcznym granatem, który wszystko rozwali". Takie rewelacje przynosi amerykańska prasa, informując o kolejnej odsłonie afery, która wybuchła po upublicznieniu rozmowy prezydenta USA z prezydentem Ukrainy.
 • Była ambasador USA na Ukrainie zeznawała w sprawie Trumpa

  Była ambasador USA na Ukrainie ze... 00:36

  11.10 | Marie Yovanovitch zeznawała przed komisjami Izby Reprezentantów. "Washington Post" podał, że była ambasador USA na Ukrainie powiedziała, że prezydent Donald Trump wywierał presję na Departament Stanu, aby odwołał ją ze stanowiska w Kijowie.
 • Aresztowano dwóch biznesmenów powiązanych z Giulianim i aferą ukraińską

  Aresztowano dwóch biznesmenów pow... 00:26

  10.10 | W czwartek aresztowano biznesmenów Lwa Parnasa i Igora Frumana - mężczyźni powiązani są z prawnikiem prezydenta USA Donalda Trumpa, Rudy'm Giulianim i aferą ukraińską. Biznesmeni oskarżani są o dostarczanie z zagranicy pieniędzy dla kandydatów politycznych w USA.
 • Wołodymyr Zełenski nie chce ingerować w wybory w USA

  Wołodymyr Zełenski nie chce inger... 00:48

  10.10 | Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartek, że nie ma zamiaru ingerować w wybory w USA. Prezydent Ukrainy znalazł się w środku afery, która może zakończyć się odsunięciem od władzy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
 • Biden: Donald Trump zrobi wszystko, by zostać ponownie wybranym

  Biden: Donald Trump zrobi wszystk... 00:41

  10.10 | Joe Biden, który ubiega się o nominację demokratów w wyborach prezydenckich w 2020 roku, wezwał w środę do impeachmentu Donalda Trumpa. - Prezydenta trzeba odsunąć od władzy, by zachować konstytucję, demokrację i fundamentalną uczciwość - powiedział były wiceprezydent USA.
 • Joe Biden wezwał do impeachmentu Donalda Trumpa

  Joe Biden wezwał do impeachmentu ... 00:33

  9.10 | Joe Biden, który ubiega się o nominację demokratów w wyborach prezydenckich w 2020 roku, wezwał w środę do impeachmentu Donalda Trumpa. - Prezydenta trzeba odsunąć od władzy, by zachować konstytucję, demokrację i fundamentalną uczciwość - powiedział były wiceprezydent USA.
 • Biały Dom nie będzie współpracował ws. impeachmentu

  Biały Dom nie będzie współpracowa... 00:40

  09.10 | Biały Dom odmawia wszelkiej współpracy w dochodzeniu w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ - jak uważa Biały Dom - postępowanie to nie ma podstaw prawnych i jest motywowane politycznie.
 • "Ukraina i Chiny powinny przeprowadzić śledztwo w sprawie Bidenów"

  "Ukraina i Chiny powinny przeprow... 00:33

  3.10 | Donald Trump oznajmił w czwartek dziennikarzom, że chce, aby władze Ukrainy i Chin przeprowadziły śledztwo w sprawie Joe Bidena i jego syna Huntera. Prezydent USA powiedział, że nie rozmawiał o tym jeszcze z prezydentem Xi Jinpingiem, ale "z pewnością może o tym pomyśleć".
 • Trump: mam prawo stanąć twarzą w twarz ze swoim oskarżycielem

  Trump: mam prawo stanąć twarzą w ... 03:16

  - Jak każdy Amerykanin, mam prawo stanąć twarzą w twarz ze swoim oskarżycielem - stwierdził Donald Trump. Tym "oskarżycielem" jest autor skargi na prezydenta, pracownik amerykańskiej administracji, który stwierdził, że prezydent USA miał wywierać nielegalne naciski na prezydenta Ukrainy. Biały Dom opublikował transkrypcję rozmowy obu prezydentów. Donaldowi Trumpowi zależało na zbadaniu legalności działań na Ukrainie Huntera Bidean, syna Joe Bidena, jednego z demokratycznych kandydatów na prezydenta. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
 • Trump sugeruje areszt za zdradę dla szefa komisji wywiadu

  Trump sugeruje areszt za zdradę d... 02:24

  30.09 | Prezydent USA Donald Trump zasugerował w poniedziałek możliwość aresztowania za zdradę szefa komisji wywiadu Izby Reprezentantów, demokraty Adama Schiffa. Kieruje on śledztwem mogącym doprowadzić do impeachmentu Trumpa.
 • Wedle amerykańskich mediów Kurt Volker zrezygnował z funkcji specjalnego wysłannika USA do spraw Ukrainy

  Wedle amerykańskich mediów Kurt V... 00:58

  28.09 | Wedle amerykańskich mediów Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy, podał się w piątek do dymisji. Rezygnacja ma związek z kontrowersjami wokół lipcowej rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego.
rozwiń

Obraz świata

 • Ostatni szczyt Tuska i Juncera? "Najprawdopodobniej"

  Ostatni szczyt Tuska i Juncera? "... 01:14

  18.10 | - To, że ja nie mam łez w oczach to nie znaczy, że ci którzy mnie żegnali się nie popłakali, a było kilku takich. Odczułem taką osobistą satysfakcję, że jestem twardziel ciągle i nie poddaje się wzruszeniom zbyt łatwo - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jeśli nie pojawi się potrzeba nadzwyczajnego posiedzenia, to szczyt w Brukseli, który skończy się w piątek, będzie ostatnim, który prowadził były polski premier. Od grudnia pałeczkę od niego przejmuje Belg Charles Michel.
 • Antyrządowe protesty w Libanie

  Antyrządowe protesty w Libanie 01:14

  18.10 | W Libanie trwają gwałtowne, antyrządowe protesty. Na ulice w całym kraju wyszły tysiące ludzi. Manifestanci domagają się odsunięcia od władzy dotychczasowej elity politycznej, która - jak twierdzą - ograbiła kraj, doprowadzając libańską gospodarkę na skraj załamania.
 • Japoński śmigłowcowiec wyrusza w rejs po Morzu Południowochińskim (wideo archiwalne)

  Japoński śmigłowcowiec wyrusza w ... 01:43

  18.10 | Rząd Japonii poinformował w piątek, że rozważa wysłanie okrętów swych Sił Samoobrony na Bliski Wschód. Miałyby one działać niezależnie od dowodzonej przez USA koalicji, która ma operować w rejonie cieśniny Ormuz. - Japonia będzie podejmować własne wysiłki - zaznaczył rzecznik rządu w Tokio.
 • Studenci wdarli się na teren rezydencji ambasadora USA w Seulu

  Studenci wdarli się na teren rezy... 00:36

  18.10 | Dziewiętnastu południowokoreańskich demonstrantów zostało zatrzymanych w piątek, po tym jak nielegalnie wdarli się na teren rezydencji ambasadora USA w Seulu - przekazała agencja Reutera powołując się na policję.
 • Morawiecki: Unia obiecała krajom Bałkanów Zachodnich rozszerzenie

  Morawiecki: Unia obiecała krajom ... 01:27

  18.10 | - Takie krótkowzroczne zamykanie drzwi przed tymi przecież niewielkimi państwami, ale jakże ważnymi ze strategicznego punktu widzenia, jest błędem - powiedział w piątek w Brukseli uczestniczący w unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do czwartkowego weta francuskiej delegacji, która wstrzymała unijny plan dotyczący otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.
 • Napad na lotnisko w okolicach Sao Paulo

  Napad na lotnisko w okolicach Sao... 00:35

  18.10 | Brazylijscy policjanci zastrzelili w czwartek trzech uzbrojonych przestępców, którzy włamali się wcześniej do terminalu cargo lotniska w mieście Campinas na południu Brazylii. Mężczyźni w czasie napadu postrzelili ochroniarzy, a następnie starali się zbiec ze zrabowanymi pieniędzmi, podpalając ciężarówki na autostradzie - podały lokalne władze.
 • Macron nie dał się przekonać do otwarcia negocjacji dla Macedonii Północnej i Albanii

  Macron nie dał się przekonać do o... 01:49

  18.10 | Mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli przywódcom krajów Unii Europejskiej nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej.
 • Starcia gangów narkotykowych z policją w Meksyku

  Starcia gangów narkotykowych z po... 01:22

  18.10 | W mieście Culiacan, stolicy położonego na północnym zachodzie Meksyku stanu Sinaloa, uchodzącego za "twierdzę" narkotykowego barona Joaquina "El Chapo" Guzmana, doszło w czwartek wieczorem do regularnej bitwy między policją i członkami kartelu Sinaloa.
 • Rick Perry podczas wystąpienia na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

  Rick Perry podczas wystąpienia na... 00:44

  18.10 | Prezydent Donald Trump ogłosił w czwartek odejście sekretarza do spraw energetyki Jamesa Richarda "Ricka" Perry'ego informując, że znalazł już jego następcę. Nie podał przyczyn dymisji, którą obserwatorzy wiążą z tak zwaną aferą ukraińską.
 • Donald Tusk odniósł się do propozycji obniżenia wydatków w Unii Europejskiej

  Donald Tusk odniósł się do propoz... 00:30

  18.10 | Propozycja fińskiej prezydencji w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada obniżenie całkowitej kwoty wydatków, ale wiele państw jest temu przeciwnych, a w piątek na szczycie nie zapadną żadne rozstrzygające decyzje - podkreślił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
 • Brazylijscy tubylcy na prywatnej audiencji u papieża Franciszka

  Brazylijscy tubylcy na prywatnej ... 00:42

  17.10 | Niszczenie środowiska naturalnego, złe obchodzenie się z przyrodą i brak szacunku do niej powinno zostać formalnie uznane przez Kościół za grzech - taką propozycję zgłoszono na trwającym w Watykanie synodzie biskupów na temat Amazonii.
 • Parlament rozważa ograniczenie wyjazdów dla byłych pracowników FSB

  Parlament rozważa ograniczenie wy... 00:30

  17.10 | Byli pracownicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa na okres do pięciu lat od odejścia ze służby będą mieli ograniczone wyjazdy za granicę. Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła w czwartek projekt ustawy.
rozwiń

Wideo dnia

 • Mdlejąc, uderzył kobietę. Upadła na tory, gdy nadjeżdżał pociąg

  Mdlejąc, uderzył kobietę. Upadła ... 00:33

  18.10 | O mały włos od tragedii w metrze w Buenos Aires. Kobieta została wypchnięta z peronu na tory, gdy na stację wjeżdżał pociąg. Do tragedii nie doszło dzięki natychmiastowej reakcji pozostałych pasażerów. W porę dali sygnał maszyniście, by zatrzymał pociąg. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu.
 • "Musisz się wydostać! Zbliża się pociąg!"

  "Musisz się wydostać! Zbliża się ... 00:44

  17.10 | Policjant z amerykańskiego stanu Utah został okrzyknięty bohaterem po tym jak uratował kierowcę, który nieprzytomny utknął w aucie na torach. Funkcjonariusz Ruben Correa podczas patrolu zauważył samochód stojący na torach i ruszył na ratunek. W pojeździe znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Na nagraniu widać jak Correa podbiega do samochodu i krzyczy do kierowcy "musisz się wydostać, zbliża się pociąg!". Policjant wyciągnął go dwie sekundy przed tym, jak auto staranował nadjeżdżający pociąg.
 • Niezwykły gość w szkole. "Usłyszałem krzyk jednej z matek: tu jest ryś!"

  Niezwykły gość w szkole. "Usłysza... 00:47

  17.10 | Ryś poszedł do szkoły, a nawet zajął gabinet dyrektora - i to na całą godzinę. Takie niecodzienne zdarzenie odnotowano w USA, w miejscowości Eugene w stanie Oregon. Na szczęście ani rysiowi, ani dyrektorowi, ani uczniom, ani żadnemu z nauczycieli nic złego się nie stało. Straż ochrony przyrody przewiozła drapieżnika w bezludne rejony i tam wypuściła go na wolność.
 • Kolos przecisnął się przez Kanał Koryncki

  Kolos przecisnął się przez Kanał ... 00:48

  17.10 | Spektakularne nagranie z Grecji z wyjątkowo ciasnej morskiej przeprawy przez Kanał Koryncki. Przepłynął tamtędy największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów.
 • Wpadła pod koła taksówki, potem przejechał ją SUV

  Wpadła pod koła taksówki, potem p... 00:31

  14.10 | Dramatyczne nagranie z Chin. Na jednej z dróg we wschodniej części kraju taksówka potrąciła kobietę. Chwilę później przejechał po niej SUV. Na pomoc rzucili się kierowcy i przechodnie. Ranną kobietę udało się wydostać spod auta, trafiła do szpitala.
 • Akcja ratowników na Grandeur Peak. Ratownicy znosili psa na noszach

  Akcja ratowników na Grandeur Peak... 00:58

  16.10 | Potężny pies rasy mastif angielski o imieniu Floyd wspinał się ze swoim właścicielem szlakiem Grandeur Peak, niedaleko amerykańskiego miasta Salt Lake City. Kiedy zaczęli schodzić, ważące 86 kilogramów zwierzę było zbyt wyczerpane, żeby iść dalej. Około godziny 18.30 zespół poszukiwawczo-ratowniczy szeryfa z hrabstwa Salt Lake otrzymał informację, że na szlaku wiodącym na szczyt Grandeur Peak utknął mężczyzna z psem. Trzyletni mastif angielski zaparł się i nie chciał iść dalej, był całkowicie wyczerpany. Sytuacja stawała się coraz trudniejsza - zapadał wieczór, robiło się coraz chłodniej. Ekipa ratunkowa ruszyła więc na pomoc.
 • Wielkie wejście Williama i Kate. Przyjechali na przyjęcie rikszą

  Wielkie wejście Williama i Kate. ... 00:43

  16.10 | Książę William i księżna Kate rozpoczęli swoją pięciodniową podróż po Pakistanie. We wtorek odbyło się przyjęcie zorganizowane przez wysokiego komisarza Wielkiej Brytanii w Pakistanie, Thomasa Drew. Para książęca przybyła na miejsce w oryginalny sposób. Wykorzystali rikszę czyli pojazd używany w lokalnym transporcie miejskim.
 • Piątkową noc w Chinach rozświetlił tajemniczy obiekt

  Piątkową noc w Chinach rozświetli... 01:09

  15.10 | Kula ognia przecięła niebo nieopodal miasta Songuyan w północno-wschodniej części Chin. Świetlne zjawisko zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu miejskiego. Widziane było także przez mieszkańców regionu. Trwają próby odnalezienia jego fragmentów.
 • Ekolodzy uratowali dwa orangutany

  Ekolodzy uratowali dwa orangutany 01:16

  15.10 | Od początku roku ogień trawi lasy w prowincji Kalimantan na wyspie Borneo. Przed niszczycielskim żywiołem uciekały w ostatnich dniach dwa orangutany - 20-letnia matka, nazwana Mama Sifa, i jej ośmiomiesięczne dziecko - Sifa. Zwierzęta, wychudzone i odwodnione, szwendały się w okolicach wioski Tempurukan. Odnaleźli je pracownicy organizacji ratującej zwierzęta International Animal Rescue. Po krótkim leczeniu Mamę Sifę i Sifę wypuszczono na wolność, do lasu Ketapang.
 • Około stu pająków przyszło na świat w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych

  Około stu pająków przyszło na świ... 00:33

  15.10 | Przerażające dla niektórych nagranie udostępnili na Facebooku pracownicy australijskiego ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Widać na nim, jak malutkie pająki "wypływają" z białego woreczka, czyli kokona jajowego. To ptaszniki australijskie (Atrax robustus). Ptaszniki przyszły na świat 8 października. Choć te malutkie pajączki mogą wyglądać niepozornie, potrafią być bardzo niebezpieczne. Ich jad składa się z przynajmniej 40 różnych toksyn białkowych, ale tylko jedna jest tak niebezpieczna dla życia człowieka, że może go zabić w ciągu zaledwie 15 minut.
 • Włamał się do domu i zasnął w łazience

  Włamał się do domu i zasnął w łaz... 00:36

  13.10 | Do niecodziennego włamania doszło w piątek niedaleko Cleveland w hrabstwie Ashland. Sprawcą była koza. Rogaty intruz uderzył kilka razy w szklane drzwi w jednym z domów, zbił je i wszedł do środka. Kiedy 18-letni Logan Keathely wrócił do domu ze szkoły, najpierw zobaczył na podjeździe niespokojnego owczarka niemieckiego. Wszedł do domu przez stłuczone drzwi i znalazł w łazience śpiącego rogatego intruza.
 • "Szybcy i wściekli 9". Rajd zabawkowym samochodem i zderzenie z kotem

  "Szybcy i wściekli 9". Rajd zabaw... 00:54

  13.10 | Nietypowy rajd zabawkowym samochodem wykonała ośmioletnia Daphne z Tijuany w Meksyku. W internecie pojawiło się nagranie, pokazujące jak dziewczynka pędzi plastikowym autem i wpada wprost na kota. Zwierzę wyszło ze zdarzenia bez większych obrażeń i znalazło u dziewczynki dom. Filmik, którego jest bohaterką, wywołał w sieci serię żartobliwych obrazków, między innymi z podpisem "Szybcy i wściekli 9".
rozwiń

Kontakt 24

rozwiń

Meteo

 • Warunki biometeo w sobotę

  Warunki biometeo w sobotę 00:58

  18.10 | W sobotę warunki biometeo w większości kraju będą neutralne.
 • Warunki drogowe w sobotę

  Warunki drogowe w sobotę 00:22

  18.10 | W sobotę warunki drogowe w większości kraju będą dobre.
 • Prognoza pogody na sobotę

  Prognoza pogody na sobotę 01:35

  18.10 | W sobotę termometry pokażą maksymalnie 21 stopni Celsjusza.
 • Prognoza pogody na piątek

  Prognoza pogody na piątek 01:35

  17.10 | W piątek termometry pokażą maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.
 • Warunki drogowe w piątek

  Warunki drogowe w piątek 00:18

  17.10 | W piątek w większości kraju pogoda będzie sprzymierzeńcem kierowców.
 • Warunki biometeo w piątek

  Warunki biometeo w piątek 00:56

  17.10 | W piątek warunki biometeo będą zróżnicowane.
 • Arktyka topnieje. NASA pokazała dramatyczne zdjęcia

  Arktyka topnieje. NASA pokazała d... 02:57

  Spojrzenie na Ziemię z perspektywy kosmosu. Widok mrozi tak bardzo, jak bardzo topnieje Arktyka. NASA pokazała, jak dramatycznie skurczyła się pokrywa lodowa w ciągu ostatnich 35 lat.
 • Idzie zimno. Na wschodzie mogą wystąpić opadu deszczu ze śniegiem

  Idzie zimno. Na wschodzie mogą wy... 00:48

  W weekend czekają nas przymrozki, bo do Polski napływa arktyczne powietrze. Na wschodzie można spodziewać się opadów śniegu z deszczem.
 • "Woda się ugotowała razem z rybami". Trzy tony śniętych ryb trafiły do utylizacji

  "Woda się ugotowała razem z rybam... 02:56

  Ekologiczny pogrom w Jeziorze Koskowickim pod Legnicą. Do utylizacji trafiły blisko trzy tony śniętych ryb. Nie przetrwały ani dwumetrowe sumy, ani małe płotki. Zabił je brak tlenu.
 • Jak ustrzec się przed burzą w górach? Obserwować niebo i sprawdzać prognozy

  Jak ustrzec się przed burzą w gór... 02:43

  Burze w górach mogą być nagłe i potężne. Rano może nic ich nie zapowiadać. W czwartek do południa nad Tatrami było błękitne niebo i piękne słońce. Dlatego warto reagować na każdą ciemną chmurę i sprawdzać prognozę pogody na bieżąco w smartfonie. Jeśli nadchodzi burza, to należy natychmiast zejść z góry.
 • "Dzika przyroda ginie coraz szybciej". Jak chronić zagrożone gatunki?

  "Dzika przyroda ginie coraz szybc... 03:34

  To kolejny dowód na to, jak śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt morskich jest plastik. Przyczyną śmierci osłabionej samicy diugonia przybrzeżnego, którą znaleziono u wybrzeży Tajlandii, był nagromadzony w jelitach surowiec. Troskliwa opieka, którą ją otoczono, nie pomogła. Z najnowszego raportu przygotowanego pod auspicjami ONZ wynika, że wyginięciem zagrożony jest nawet milion gatunków roślin i zwierząt. Zagraża im nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale też kłusownictwo i czarny rynek handlu zwierzętami.
 • Trąba powietrzna w Małopolsce. Wiele budynków zniszczonych

  Trąba powietrzna w Małopolsce. Wi... 00:46

  Gwałtowna trąba powietrzna przeszła przez wieś Jodłówka-Wałki w Małopolsce. Zniszczonych zostało wiele dachów i uszkodzonych kilka budynków, w tym szkoła i remiza straży pożarnej.
rozwiń

Eurosport.pl

 • Brejk maksymalny Toma Forda w decydującej partii z Shaunem Murphym

  Brejk maksymalny Toma Forda w dec... 00:34

  Tom Ford pokonał Shauna Murphy'ego 4-3. W decydującym frejmie Ford pokazał klasę, wbijając brejka maksymalnego, czyli 147 punktów. Transmisje z turnieju English Open w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Finisz 2. etapu Tour of Guangxi dla Daniela McLaya

  Finisz 2. etapu Tour of Guangxi d... 00:48

  Brytyjczyk Daniel McLay (Education First) wygrał drugi etap kończącego cykl World Tour wyścigu kolarskiego Tour of Guangxi w Chinach. Prowadzenie w imprezie objął drugi w piątek Niemiec Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe).
 • Fernando Gaviria najszybszy na pierwszym etapie Tour of Guangxi

  Fernando Gaviria najszybszy na pi... 00:32

  Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) zwyciężył na pierwszym etapie Tour of Guangxi w sprinterskiej końcówce i został liderem wyścigu w Chinach.
 • Faworyt pożegnał się z English Open

  Faworyt pożegnał się z English Open 00:53

  Ronnie O'Sullivan odpadł w 1/8 finału English Open, turnieju rankingowego w snookerze, który odbywa się w Crawley. Pięciokrotnego mistrza świata pokonał Chińczyk Mei Xiwen, zwyciężając 4:3. Transmisje z turnieju w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Polski Cukier Toruń przegrał z Baxi Manresą w 1. kolejce Ligi Mistrzów

  Polski Cukier Toruń przegrał z Ba... 01:17

  Polski Cukier Toruń walczył do samego końca, ale ostatecznie przegrał na wyjeździe z Baxi Manresą 81:85 w 1. kolejce Ligi Mistrzów. Zobacz ostatnie akcje tego meczu. Koszykarska Liga Mistrzów na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Triumf Asseco Arki Gdynia w 3. kolejce Pucharu Europy

  Triumf Asseco Arki Gdynia w 3. ko... 01:35

  Asseco Arka Gdynia pokonała na wyjeździe Buducnost Podgoricę 62:59 w trzeciej kolejce Pucharu Europy. Zobacz ostatnie akcje tego spotkania. Puchar Europy w koszykówce na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Polki z rekordem w wyścigu na dochodzenie, ale bez szans na medale

  Polki z rekordem w wyścigu na doc... 01:14

  Reprezentantki Polski poprawiły rekord kraju w wyścigu na dochodzenie podczas mistrzostw Europy. Mimo tego ten wynik nie pozwolił jej na awans do rywalizacji o medale. Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • 8. miejsce Polski w wyścigu na dochodzenie w mistrzostwach Europy

  8. miejsce Polski w wyścigu na do... 01:19

  W swoim starcie w pierwszej rundzie wyścigu na dochodzenie Polacy przegrali z Francją, co nie dało im awansu do finałów. W kwalifikacjach biało-czerwoni poprawili rekord kraju. Mistrzostwa Europy na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Prokopyszyn z brązowym medalem, Viviani mistrzem Europy w wyścigu eliminacyjnym

  Prokopyszyn z brązowym medalem, V... 01:42

  Kapitalna postawa Filipa Prokopyszyna w wyścigu eliminacyjnym w mistrzostwach Europy. 18-latek wywalczył brązowy medal. Pierwsze miejsce wywalczył Elia Viviani, a drugie Bryan Coquard. Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Polki 5. w sprincie drużynowym w mistrzostwach Europy

  Polki 5. w sprincie drużynowym w ... 00:57

  Reprezentantki Polski Marlena Karwacka i Urszula Łoś nie powalczą o medale mistrzostw Europy w sprincie drużynowym. Biało-czerwone przegrały z Rosjankami i ostatecznie zajęły 5. miejsce. Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • 6. miejsce Polaków w sprincie drużynowym w mistrzostwach Europy

  6. miejsce Polaków w sprincie dru... 01:05

  Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel i Mateusz Rudyk przegrali z reprezentantami Niemiec w sprincie drużynowym i ostatecznie zajęli 6. miejsce. Zobacz ten wyścig. Mistrzostwa Europy na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • O'Sullivan wyszedł z opresji i awansował do trzeciej rundy English Open

  O'Sullivan wyszedł z opresji i aw... 03:04

  Ronnie O'Sullivan nie miał łatwej przeprawy w drugiej rundzie English Open. Anglik przegrywał 1:3, ale w końcu podkręcił tempo i ostatecznie wygrał 4:3. Zobacz ostatnie wbicia tego spotkania. English Open na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
rozwiń

News in English

rozwiń