"Fakty" z 15 października

 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadenc... 03:14

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. W Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.
 • Przewaga opozycji w Senacie jest niewielka i niepewna. Toczy się zakulisowa gra

  Przewaga opozycji w Senacie jest ... 03:38

  Bitwa o Senat dopiero się rozpoczyna. Opozycja ma w tam większość, ale niewielką. Ponadto są obawy, czy któryś z senatorów opozycji lub niezależnych nie przejdzie do PiS-u. Jeszcze nie ma oficjalnie kandydatów na marszałków. Nieoficjalnie mówi się o Bogdanie Borusiewiczu i o Krzysztofie Brejzie.
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII k... 03:05

  Wybory się odbyły, ale trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.
 • Majątek Mariana Banasia. Kontrola oświadczeń szefa NIK powinna zakończyć się w środę

  Majątek Mariana Banasia. Kontrola... 04:27

  Kontrola oświadczeń majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia powinna się zakończyć w środę. Wtorkowa plotka o jego dymisji jest tym bardziej ciekawa. CBA od pół roku bada kulisy różnych transakcji człowieka, który był ministrem finansów i jest szefem Najwyższej Izby Kontroli.
 • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  Silna pozycja Ziobry i Gowina. "P... 03:16

  W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.
 • "Przysłużyłem się Polsce dobrze". Wyborcy nie poparli Stanisława Piotrowicza

  "Przysłużyłem się Polsce dobrze".... 02:54

  Jest twarzą "walki z sądami". Zmiany w sądownictwie forsował bez dyskusji. Od kolegów z PiS-u dostawał za to gromkie brawa. Wyborcy dobrze go znali i ponownie nie wybrali. W nowym Sejmie zabraknie Stanisława Piotrowicza, przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. - Przysłużyłem się Polsce dobrze - ocenia sam Piotrowicz.
 • Lekarze przeszczepili mu oba płuca i wątrobę. 21-letni Rafał ma szansę na normalne życie

  Lekarze przeszczepili mu oba płuc... 02:39

  21-latek wygrał życie, choć było poważne ryzyko, że operacji nie przeżyje. Rafał Kowalczuk jest pierwszym pacjentem w Polsce, któremu jednocześnie przeszczepiono oba płuca i wątrobę. Od dziecka choruje na mukowiscydozę. Dzięki lekarzom z Zabrza może planować przyszłość.
 • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  77 procent mieszkańców Warszawy p... 02:32

  W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

Wybory parlamentarne 2019. Wyniki i komentarze

 • Sawicki: to, kto będzie premierem wie tylko Kaczyński

  Sawicki: to, kto będzie premierem... 01:47

  16.10 | Sawicki: to, kto będzie premierem wie tylko Kaczyński
 • "Główne zadanie dla Platformy Obywatelskiej to jest zbudować klub parlamentarny".

  "Główne zadanie dla Platformy Oby... 00:27

  16.10| Izabela Leszczyna wskazywała że "główne zadanie dla Platformy Obywatelskiej to jest zbudować klub parlamentarny". - Jesteśmy w tej chwili po wyborach do Sejmu, mamy ponad 130 posłów, reprezentujących różnych wyborców - tych centrowych, ale także prawicowych i lewicowych. Na czele klubu musi stanąć ktoś, kto ma taką charyzmę, że będzie w stanie połączyć te różne osobowości - stwierdziła.
 • Grupiński: jest oczekiwanie na weryfikację przywództwa

  Grupiński: jest oczekiwanie na we... 00:25

  16.10| Jest oczekiwanie na weryfikację przywództwa, Grzegorz Schetyna powinien zastanowić się nad zmianą swego najbliższego otoczenia - ocenił Rafał Grupiński. Schetyna zaznacza, że wybory szefa PO będą na początku 2020 r. i nie będzie zgody na poddanie się "zewnętrznemu szantażowi" w kwestii ich przyspieszenia.
 • Andrzej Sośnierz i Dobromir Sośnierz. Ojciec i syn razem w Sejmie

  Andrzej Sośnierz i Dobromir Sośni... 01:27

  Obaj startowali do Sejmu z tego samego okręgu. Ojciec, lekarz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, poseł od 2005 roku zawsze z dużych ugrupowań partyjnych. I syn, teolog, który w tym samym czasie bezskutecznie startował do Sejmu, Senatu i europarlamentu zawsze z tej samej niszowej partii. Ale teraz to on zdobył prawie cztery razy więcej głosów niż tata. Czy różnią się tylko „stopniem radykalizmu”?
 • Cymański: wzmocniliśmy siłę i myślę, że efektem tego będzie poprawa naszej pozycji

  Cymański: wzmocniliśmy siłę i myś... 01:09

  16.10 | - Naprawdę wzmocniliśmy siłę, i Gowin też, i myślę, że efektem tego będzie poprawa naszej pozycji, a może nawet w układzie rządowym. Ale jak? Trudno powiedzieć - powiedział w rozmowie z TVN24 Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), który dostał się do Sejmu z listy KW PiS. Odniósł się między innymi do tego, że kierowane przez Gowina i Ziobrę partie zwiększyły swój poselski stan posiadania, w ślad za czym rosną ich oczekiwania co do roli w nowym rządzie.
 • Kamiński: to jest niekomfortowa co najmniej sytuacja dla prezesa Kaczyńskiego

  Kamiński: to jest niekomfortowa c... 00:52

  16.10 | To jest jasne, że mając pakiet kontrolny zarówno Jarosław Gowin, jak i Zbigniew Ziobro będą z tego pakietu kontrolnego korzystać - powiedział w rozmowie z TVN24 Michał Kamiński, który uzyskał mandat Senatora startując z KW Polskie Stronnictwo Ludowe. Komentował w ten sposób znaczenie Solidarnej Polski i Porozumienia, jakie zdobyli w rządzie po wyborach parlamentarnych
 • Jan Maria Jackowski: w tej chwili będzie potrzeba więcej dialogu

  Jan Maria Jackowski: w tej chwili... 01:02

  16.10 | - Przypuszczam, że w tej chwili będzie potrzeba więcej dialogu i więcej uzgodnień - przekonywał w rozmowie z TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski, ubiegający się z powodzeniem o reelekcję z KW Prawo i Sprawiedliwość. Komentował w ten sposób znaczenie Solidarnej Polski i Porozumienia, jakie zdobyli w rządzie po wyborach parlamentarnych.
 • Senator Grodzki o propozycji PiS: nie mógłbym spojrzeć sobie w lustro

  Senator Grodzki o propozycji PiS:... 01:18

  16.10 | Senator Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej mówi, że był sondowany przez obóz rządzący, czy zostałby ministrem zdrowia. - 150 tysięcy ludzi zaszczyciło mnie swoim głosem i wysłało mnie do Senatu z pewną misją i w moich kanonach przyzwoitości nie mieści się w ogóle myśl o tym, że mógłbym tych ludzi zdradzić. Nie mógłbym spojrzeć sobie w lustro, tak że nie ma o tym najmniejszej mowy - przekonywał.
 • Propozycja PiS dla senatora Grodzkiego? Patryk Jaki : to na razie jest fake news

  Propozycja PiS dla senatora Grodz... 00:51

  16.10 Senator Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej mówił,że był sondowany przez przedstawiciela obozu rządzącego, czy nie zostałby ministrem zdrowia. Europoseł PiS Patryk Jaki pytany w środę rano w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 o propozycję dla senatora Grodzkiego powiedział, że "nie sądzi, że to jest prawda".
 • Jaki: Nie chcemy wicepremiera dla Ziobry. Nie ma też żądań nowych resortów

  Jaki: Nie chcemy wicepremiera dla... 00:30

  16.10 | Gość "Rozmowy Piaseckiego" odnosił się też do pogłosek, że Solidarna Polska - jedna z koalicyjnych partii rządzącego obozu Zjednoczonej Prawicy - ma naciskać na PiS w sprawie stanowisk w nowym rządzie. Jaki, który jest członkiem SP, pytany, czy jego partia chce stanowiska wicepremiera dla Zbigniewa Ziobry, odparł: - Nie, nie chcemy.
 • Jaki o wynikach wyborów: mam poczucie, że dało się zrobić więcej

  Jaki o wynikach wyborów: mam pocz... 01:36

  16.10 | Patryk Jaki komentował wyniki wyborów parlamentarnych. - Na pewno mam poczucie, że dało się zrobić więcej - przyznał.
 • "Bez nas tej większości by nie było"

  "Bez nas tej większości by nie było" 01:05

  15.10.| Poseł z klubu PiS, który jest członkiem partii Porozumienie Jarosława Gowina, podkreślił, że "im większy wpływ mamy w klubie parlamentarnym PiS liczony liczbą posłów, to tym większy chcielibyśmy mieć wpływ na rzeczywistość". W ten sposób odniósł się do faktu, że partia Porozumienie zdobyła 18 mandatów z list KW PiS.
rozwiń

Wieczór wyborczy w TVN24

 • W PiS ostrożna radość, w KO rozczarowanie, w PSL ulga. Tak wyglądał wieczór wyborczy

  W PiS ostrożna radość, w KO rozcz... 03:42

  PiS walczyło o władzę, Koalicja Obywatelska walczyła o zwycięstwo, Lewica walczyła o powrót na scenę, PSL walczył o życie, a Konfederacja o to, by zaistnieć. Pierwsze reakcje na wynik wyborów obserwowaliśmy w sztabach bardzo uważnie. Jak wyglądał wieczór wyborczy?
 • Sondażowe wyniki wyborów late poll

  Sondażowe wyniki wyborów late poll 01:48

  14.10 | Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,6 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, SLD - 12,4 procent, PSL - 9,1 procent, Konfederacja - 6,4 procent - wskazują sondażowe wyniki late poll z godz. 1.40 w nocy, przygotowane przez IPSOS. Frekwencja w wyborach wyniosła 61,1 procent.
 • Flis: Byłoby niezwykłą anomalią, gdyby partia z poparciem 43,5 procent i pięciu konkurentach zdobyła samodzielną większość

  Flis: Byłoby niezwykłą anomalią, ... 01:10

  13.10 | Flis: Byłoby niezwykłą anomalią, gdyby partia z poparciem 43,5 procent i pięciu konkurentach zdobyła samodzielną większość. Wedle moich wyliczeń należy się spodziewać 227 mandatów.
 • Stankiewicz: wszyscy wygrali. Te wybory mają jednego przegranego, Koalicję Obywatelską.

  Stankiewicz: wszyscy wygrali. Te ... 01:09

  13.10 | Stankiewicz: Wszyscy wygrali. Te wybory mają jednego przegranego, Koalicję Obywatelską. Rozczarowanie prezesa (Kaczyńskiego) mierzymy miarą jego oczekiwań
 • Grochal: Kaczyński zawsze dbał, aby nikt mu na prawej flance nie zagrażał

  Grochal: Kaczyński zawsze dbał, a... 01:10

  13.10 | Grochal: Kaczyński zawsze dbał, aby nikt mu na prawej flance nie zagrażał. Dzisiaj jego czarny sen się spełnia, (do Sejmu) wchodzi partia skrajnie prawicowa, która w sprawach gospodarczych będzie bardzo mocno atakowała Prawo i Sprawiedliwość. - Kalkulacje PiS wynosiły 250 mandatów. Jednak PiS, bardzo dużo inwestując w te kampanię, utrzymało dzisiejszy stan posiadania. Oni mają dziś 240 mandatów, a według prognoz dostają 239. Jeśli do Sejmu wejdzie Konfederacja, to sytuacja Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie się pogorszy.
 • Warzecha: nie wiadomo, czy wynik PiS to taki świetny wynik.

  Warzecha: nie wiadomo, czy wynik ... 00:50

  13.10 | Warzecha: Nie wiadomo, czy wynik PiS to taki świetny wynik. Moim zdaniem to wynik poniżej oczekiwań i niektórych sondaży. Musimy bardzo ostrożnie podchodzić do wyników exit poll.
 • Halicki: jesteśmy bardzo różni, ale łączy nas poszanowanie prawa, niegwałcenie konstytucji

  Halicki: jesteśmy bardzo różni, a... 00:36

  13.10 | Halicki: Jeżeli jesteśmy tak bardzo różni, ale łączy nas poszanowanie prawa, niegwałcenie konstytucji. Będąc tak różnymi, wyborcy mają możliwość wybierania między nami. Na pewno nie ma zgody na PiS.
 • Krzysztof Bosak: Konfederacji nie pomagała dysproporcja finansowa

  Krzysztof Bosak: Konfederacji nie... 01:16

  13.10 | Krzysztof Bosak zaznaczył, że Konfederacja nie była często zapraszana jako gość do stacji telewizyjnych. - Jeżeli przekroczymy próg, to będzie to ogromna zasługa naszych sympatyków - powiedział.
 • PKW o możliwym terminie ogłoszenia wyników wyborów

  PKW o możliwym terminie ogłoszeni... 00:50

  13.10 | Ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek - powiedział w niedzielę zastępca przewodniczącego PKW sędzia Sylwester Marciniak
 • Kukiz w "Kawie na ławę": wszystko może się zdarzyć

  Kukiz w "Kawie na ławę": wszystko... 01:18

  13.10 | Kukiz: Wszystko może się zdarzyć. Nie jestem całkowicie zadowolony, dlatego że z tych wstępnych badać wynika, że jedna partia będzie miała samodzielną władzę.
 • Czarzasty: wiele się nie zmieni, Ipsos zawsze o kilka punktów (procentowych) się pomyli

  Czarzasty: wiele się nie zmieni, ... 01:29

  13.10 | Czarzasty: wiele się nie zmieni, Ipsos zawsze o kilka punktów (procentowych) się pomyli. Jeden z liderów Lewicy pogratulował wszystkim, którzy dostali się - według sondażu - do Sejmu. - Patrzę na to z dystansem, bo jestem trochę zmęczony - mówił o wyniku swojego ugrupowania.
 • Halicki: kluczowym pytaniem jest pytanie o większość

  Halicki: kluczowym pytaniem jest ... 00:44

  13.10 | Halicki: kluczowym pytaniem jest pytanie o większość
rozwiń

Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 rok. Komentarze

 • Brudziński o Noblu dla Tokarczuk: bardzo wielka rzecz i olbrzymia radość dla wszystkich Polaków

  Brudziński o Noblu dla Tokarczuk:... 01:10

  10.10 | Brudziński o Noblu dla Tokarczuk: bardzo wielka rzecz i olbrzymia radość dla wszystkich Polaków
 • Zdrojewski o literackim Noblu dla Tokarczuk: nie jest to wydarzenie dnia, a co najmniej roku

  Zdrojewski o literackim Noblu dla... 01:12

  10.10 | Zdrojewski o literackim Noblu dla Tokarczuk: nie jest to wydarzenie dnia, a co najmniej roku
 • Wrocławski pisarz o nieznanym opowiadaniu Olgi Tokarczuk

  Wrocławski pisarz o nieznanym opo... 00:42

  10.10 | Jacek Bierut opowiada o tym jak wszedł w posiadanie nieznanego szerzej opowiadania Olgi Tokarczuk.
 • Dunin: poruszała takie tematy, które jeszcze uchodziły za niewygodne

  Dunin: poruszała takie tematy, kt... 00:33

  10.10 | - Chciałabym powiedzieć Oldze, że po prostu wszyscy, wszyscy bardzo się cieszymy i że kiedy przyjdzie ten moment, kiedy będzie miała chwilę czasu, to przekażę jej wyrazy mojej, ale nie tylko mojej, ogromnej radości - powiedziała na antenie TVN24 pisarka Kinga Dunin. - Myślę, że nagroda jest za to, że jest świetną pisarką, że jest pisarką nowoczesną. To znaczy pisarką polifonicznej formy, nieoczywistej, która znajduje język lepszy często niż linearna narracja dla oddania rytmu naszego świata - dodała.
 • Chwin: trzymaliśmy za ciebie kciuki

  Chwin: trzymaliśmy za ciebie kciuki 01:09

  10.10 | Powieściopisarz i krytyk literacki Stefan Chwin zwrócił się do laureatki mówiąc: "Olgo, najserdeczniejsze życzenia! Trzymaliśmy za ciebie kciuki i bardzo się cieszymy, że się tak stało. Bardzo to piękne dla nas, że się to udało".
 • Sowula: uchwycono sedno jej twórczości

  Sowula: uchwycono sedno jej twórc... 01:06

  10.10 | Krytyk literacki Grzegorz Sowula powiedział, że Nobla dla Tokarczuk odbiera jako "nowe otwarcie Komitetu (Noblowskiego - red.)".
 • "Czeka ją parę ciężkich, ale bardzo satysfakcjonujących miesięcy"

  "Czeka ją parę ciężkich, ale bard... 01:55

  10.10 | Twórczość Olgi Tokarczuk już jest czytana na całym świecie, a teraz będzie czytana jeszcze mocniej, jeszcze bardziej - powiedziała Justyna Sobolewska z "Polityki", komentując decyzję o przyznaniu Tokarczuk literackiego Nobla. - Czeka ją parę ciężkich, ale bardzo satysfakcjonujących miesięcy - dodał Michał Rusinek, pisarz, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej.
 • Szczuka: potrafi skupić się na czymś maleńkim i tam zobaczyć cały kosmos

  Szczuka: potrafi skupić się na cz... 01:30

  10.10 |- Nagroda Nobla jest czymś więcej niż jedną z nagród literackich na świecie. Jest uhonorowaniem idei, które literatura powinna nieść. W dzisiejszym świecie te idee są atakowane, osłabiane, a jednocześnie wiadomo, że trzeba się bardzo troszczyć o świat, o przyrodę, o ludzi, o zwierzęta, o rozmaite tożsamości kulturowe, o odmienność, o różnorodność, o ginące gatunki - powiedziała krytyczka literacka Kazimiera Szczuka.
 • Łobodziński: Tokarczuk doceniona została za świadomość czasu

  Łobodziński: Tokarczuk doceniona ... 01:56

  10.10 | Filip Łobodziński, jeden z prowadzących "Xięgarni" TVN24 ocenił, że Tokarczuk otrzymała nagrodę za "świadomość czasu - zarówno powieści, jak i czasu ludzkiego; tego czasu, który jest jednocześnie subiektywny i obiektywny". - Czasu jako takiego wielkiego oceanu, w którym jesteśmy zanurzeni - dodał.
 • Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Justyna Sobolewska komentuje

  Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.... 00:33

  10.10 | Twórczość Olgi Tokarczuk już jest czytana na całym świecie, a teraz będzie czytana jeszcze mocniej, jeszcze bardziej - powiedziała Justyna Sobolewska z "Polityki", komentując decyzję o przyznaniu Tokarczuk literackiego Nobla. - Czeka ją parę ciężkich, ale bardzo satysfakcjonujących miesięcy - dodał Michał Rusinek, pisarz, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej.

Nagrody Nobla 2019

 • Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

  Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali la... 00:51

  11.10 | Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego między swoim krajem i sąsiednią Erytreą - ogłosił w piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski.
 • Olga Tokarczuk z literackim Noblem

  Olga Tokarczuk z literackim Noblem 00:32

  10.10 | Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Wliczając Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidisz, Tokarczuk jest szóstym polskim laureatem literackiego Nobla.
 • Austriacki pisarz laureatem literackiej Nagrody Nobla

  Austriacki pisarz laureatem liter... 00:39

  10.10 | Vlora Citaku, ambasador Kosowa przy ONZ, wyraziła w czwartek niezadowolenie z powodu przyznania literackiej nagrody Nobla austriackiemu pisarzowi Peterowi Handkemu. Przedstawiciele serbskich władz nazywają z kolei pisarza "wielkim przyjacielem" Serbów.
 • "Zupełnie zaskoczona odebrałam telefon na autostradzie"

  "Zupełnie zaskoczona odebrałam te... 02:31

  10.10 | Jestem dumna, że moje książki mimo, że są lokalne, to jednak mogą być czytane, uniwersalne, mogą być ważne dla ludzi na świecie. To jest coś niesamowitego - powiedziała w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Olga Tokarczuk. W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że polska pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.
 • Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana za badania nad bateriami litowo-jonowymi

  Nagroda Nobla w dziedzinie chemii... 00:57

  Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rewolucję, z której korzystamy wszyscy. Chodzi o baterie litowo-jonowe, które zasilają nasze telefony, komputery i samochody elektryczne. To właśnie dzięki tej baterii możemy być mobilni. Laureatami Nobla zostali trzej naukowcy John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino.
 • Nagroda Nobla z chemii przyznana za baterie

  Nagroda Nobla z chemii przyznana ... 00:34

  09.10 | Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rok 2019 otrzymali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za "rozwój baterii litowo-jonowych" - ogłosił Komitet Noblowski w Sztokholmie.
 • Badali strukturę wszechświata i egzoplanety. Nobel z fizyki przyznany

  Badali strukturę wszechświata i e... 00:41

  Polak miał ogromne szanse na Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, jednak w tym roku wyróżnienie dostali Kanadyjczyk i dwóch Szwajcarów za kosmiczne odkrycia, które pozwoliły zrozumieć historię i budowę wszechświata.
 • Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów medycznego Nobla

  Komitet Noblowski ogłosił nazwisk... 02:43

  Komitet w Sztokholmie zaczyna noblowski tydzień i ogłasza trzech pierwszych zwycięzców. W jaki sposób komórki czują i jak adaptują się do zmian dostępności tlenu? Oto jest pytanie. I jest już na nie odpowiedź. Szczególnie ważna dla chorych na raka i anemię.
 • "Zmienili nasze wyobrażenie o kosmosie". Noble z Fizyki przyznane

  "Zmienili nasze wyobrażenie o kos... 02:18

  Kanadyjczyk James Peebles i jego dwaj koledzy ze Szwajcarii - Michel Mayor i Didier Queloz otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Ich odkrycia dotyczące ewolucji kosmosu mają nam pomóc zrozumieć historię i konstrukcję wszechświata.
 • Nobel z fizyki przyznany. "Zmienili nasze wyobrażenia o kosmosie"

  Nobel z fizyki przyznany. "Zmieni... 00:36

  08.10 | Nagrodę Nobla za rok 2019 w dziedzinie fizyki otrzymają: James Peebles oraz Michel Mayor i Didier Queloz. Tegoroczni laureaci "zmienili nasze wyobrażenia o kosmosie" - ogłosił Komitet Noblowski.
 • Nobel z medycyny przyznany

  Nobel z medycyny przyznany 00:37

  07.10 | William G. Kaelin Jr, sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Ich odkrycie utorowało drogę dla nowych strategii leczenia anemii, nowotworów i innych chorób - wyjaśniono.

Turecka ofensywa w Syrii

 • Turecka ofensywa wymierzona jest w Kurdów na północny Syrii

  Turecka ofensywa wymierzona jest ... 01:43

  16.10 | Turcja rozpoczęła 9 października w Syrii zbrojną ofensywę, której zadeklarowanym celem jest wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam "strefy bezpieczeństwa".
 • Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

  Przybywa ofiar tureckiej ofensywy... 03:30

  Liczba ofiar tureckiej ofensywy rośnie w dramatycznym tempie. Mówi się już o wielu zabitych i rannych. Kurdowie alarmują, że współpracująca z Turcją armia syryjskiej opozycji ma na sumieniu zbrodnie wojenne. Kurdowie zwrócili się o pomoc do rządowej armii syryjskiej, z którą jeszcze niedawno walczyli, i do Rosji. Amerykańscy żołnierze wycofali się z północnej Syrii na rozkaz Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
 • "Stany Zjednoczone nie dały Turcji 'zielonego światła'"

  "Stany Zjednoczone nie dały Turcj... 00:35

  15.10 | Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence.
 • Amerykańscy żołnierze zostaną w Syrii

  Amerykańscy żołnierze zostaną w S... 01:24

  15.10 | Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że w Syrii pozostanie ok. 1000 amerykańskich żołnierzy, którzy mieli wkrótce powrócić do swojego kraju. Ich zadaniem ma być kontrolowanie sytuacji w związku z turecką inwazją i reakcja na ewentualne odradzanie się Państwa Islamskiego.
 • Turcja od blisko tygodnia prowadzi ofensywę przeciw Kurdom w północnej Syrii

  Turcja od blisko tygodnia prowadz... 01:00

  15.10 | Turcja od środy prowadzi inwazję wojskową w północno-wschodniej Syrii. Atak jest wymierzony w siły kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii; SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.
 • Działania tureckiej armii w Syrii

  Działania tureckiej armii w Syrii 01:53

  15.10 | Czechy uważają, że turecka operacja militarna na północy Syrii jest nie do przyjęcia. Minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamaczek poinformował w poniedziałek na Twitterze o zawieszeniu licencji na eksport czeskiego uzbrojenia do Turcji.
 • Syryjska armia odpiera atak Turcji

  Syryjska armia odpiera atak Turcji 01:00

  15.10 | Syryjska armia, która ma wesprzeć Kurdów w walce z turecką inwazją, wkroczyła w poniedziałek do miasta Manbidż na północy Syrii - podały oficjalne syryjskie media oraz AFP, która powołuje się na przedstawiciela władz miasta. Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy telefonicznej wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence.
 • Ofensywa wojsk tureckich i syryjskich rebeliantów na Kurdów

  Ofensywa wojsk tureckich i syryjs... 01:48

  14.10 | Rebelianci z syryjskich formacji opozycyjnych, które walczyły wcześniej przeciw siłom wiernym prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, są szkoleni i finansowani przez Ankarę i walczą u boku tureckich wojsk.
 • Pogrzeb Hewrin Chalaf

  Pogrzeb Hewrin Chalaf 00:35

  14.10 | Samochód Hewrin Chalaf został zatrzymany przez wspieranych przez Turcję syryjskich rebeliantów, gdy wracała z zebrania w Hasace w północno-wschodniej Syrii. Ją, jej kierowcę oraz asystenta rozstrzelano,
 • Kurdyjska aktywistka Hewrin Chalaf zamordowana w Syrii

  Kurdyjska aktywistka Hewrin Chala... 00:45

  14.10 | Stany Zjednoczone są "niezwykle zaniepokojone" doniesieniami o egzekucjach w Syrii, w tym o zabójstwie kurdyjskiej aktywistki Hewrin Chalaf. Sekretarz generalna partii Syryjska Przyszłość zginęła w sobotę z rąk syryjskich milicji, wspieranych przez Turcję.
 • Syryjscy Kurdowie ogłosili, że zawarli porozumienie z rządem w Damaszku

  Syryjscy Kurdowie ogłosili, że za... 01:06

  14.10 | Syryjscy Kurdowie ogłosili, że zawarli porozumienie z rządem w Damaszku. Rząd Syrii wysyła wojska na północ kraju, by stawić czoło tureckiej ofensywie. Reuters podał, że strony prowadziły negocjacje w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii.
 • "Cała administracja nie zajmuje się niczym innym, jak odkręcaniem tej wypowiedzi Trumpa o wycofaniu wojsk"

  "Cała administracja nie zajmuje s... 01:43

  12.10 | Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i Jerzy Marek Nowakowski o tureckiej ofensywie w Syrii.
rozwiń

Demonstracje w Hongkongu

 • Szefowa władz Hongkongu nie przemówiła w parlamencie

  Szefowa władz Hongkongu nie przem... 01:36

  16.10 | "Pięć postulatów, ani jednego mniej", okrzykami znanymi z trwających od tygodni demonstracji, przywitana została w parlamencie szefowa władz Hongkongu Carrie Lam. Posłowie opozycji demokratycznej, wyrażający poparcie dla trwających w regionie protestów, uniemożliwili jej wygłoszenie sprawozdania na temat planu polityki na przyszły rok.
 • Protesty w Hongkongu

  Protesty w Hongkongu 01:14

  15.10 | Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wykluczyła we wtorek ustępstwa wobec uczestników trwających w regionie prodemokratycznych protestów. Władze powinny natomiast rozważyć wszelkie możliwe sposoby powstrzymania narastającej przemocy – dodała.
 • Znów niespokojnie w Hongkongu

  Znów niespokojnie w Hongkongu 00:38

  07.10 | Hongkońska policja wystrzeliła w poniedziałek granaty z gazem łzawiącym, by rozpędzić kilkuset demonstrantów, którzy stawiali barykady i blokowali ruch uliczny w pobliżu stacji metra Prince Edward na półwyspie Koulun - podała agencja Reutera. Tego dnia władze Hongkongu postawiły dwóm pierwszym osobom zarzuty złamania wprowadzonego w sobotę zakazu zakrywania twarzy podczas demonstracji.
 • W Hongkongu kolejne protesty, nie kursuje metro, zamknięto wiele sklepów

  W Hongkongu kolejne protesty, nie... 00:43

  05.10 | Hongkońskie metro pozostaje w sobotę nieczynne, a wiele sklepów zamknięto w związku z gwałtownymi protestami z poprzedniego wieczoru. Demonstranci niszczyli witryny, podpalali oddziały banków i stacje metra, a policja postrzeliła 14-latka ostrą amunicją.
 • Wzrost napięć w Hongkongu. Protesty brutalnie tłumione przez policję

  Wzrost napięć w Hongkongu. Protes... 02:02

  4.10 | Czternastolatek został postrzelony w udo ostrą amunicją podczas piątkowych starć w Hongkongu – podały miejscowe media. Policja potwierdziła, że jeden z funkcjonariuszy oddał strzał, gdy atakowali go demonstranci, ale nie wspomniała przy tym o rannym nastolatku.
 • Demonstrują przeciwko zakazowi zakrywania twarzy

  Demonstrują przeciwko zakazowi za... 01:18

  04.10 | Tysiące osób protestują w piątek w wielu częściach Hongkongu przeciwko ogłoszonemu przez władze zakazowi zakrywania twarzy. Według opozycji ogranicza on swobodę demonstracji i może być zaledwie wstępem do dalszej zmiany przepisów z pominięciem parlamentu. Zakaz podoba się Pekinowi.
 • Policja w Hongkongu z szerszymi uprawnieniami do użycia broni

  Policja w Hongkongu z szerszymi u... 00:49

  3.10 | Policja w Hongkongu zmniejszyła ograniczenia dotyczące użycia broni przez funkcjonariuszy przed wtorkowymi starciami, w których postrzeliła nastoletniego demonstranta – podała w czwartek agencja Reutera. Władze rozważają też wprowadzenie zakazu noszenia masek.
 • "Krzyczał by nie strzelali, ale policja strzeliła". Dziennikarka nie widzi na jedno oko

  "Krzyczał by nie strzelali, ale p... 00:58

  03.10 | Indonezyjska dziennikarka Veby Indah, która relacjonowała protesty w Hongkongu została postrzelona przez policję. - Straciła nieodwracalnie zdolność widzenia w prawym oku – podała w środę stacja RTHK, powołując się na prawnika reporterki.
 • Mieszkańcy Hongkongu protestują po postrzeleniu demonstranta

  Mieszkańcy Hongkongu protestują p... 00:40

  2.10 | W Hongkongu setki uczniów wyraziły w środę wsparcie dla 18-letniego uczestnika antyrządowego protestu, postrzelonego we wtorek przez policję w czasie starć ulicznych. Szef policji określił ten dzień jako "jeden z najbrutalniejszych w historii" miasta.
 • Gwałtowne starcia w Tsuen Wan. Policjant strzela z rewolweru do atakującego go demonstranta

  Gwałtowne starcia w Tsuen Wan. Po... 00:26

  01.10 | Hongkońscy aktywiści opublikowali nagranie, na którym widać, jak podczas gwałtownego starcia w Tsuen Wan na hongkońskich Nowych Terytoriach policjant z bliskiej odległości strzela z rewolweru do atakującego go demonstranta.
 • Hongkoński aktywista postrzelony z ostrej amunicji przez policjanta

  Hongkoński aktywista postrzelony ... 00:39

  01.10 | Hongkońscy aktywiści opublikowali nagranie, na którym widać, jak podczas gwałtownego starcia w Tsuen Wan na hongkońskich Nowych Terytoriach policjant z bliskiej odległości strzela z rewolweru do atakującego go demonstranta. Wcześniej student zaatakował policjanta pałką. Tego momentu nie widać jednak we fragmencie nagrania, udostępnionym przez agencję Reutera.
 • Mieszkańscy Hongkongu nie świętują 70-lecia powstania Chińskiej Republiki Ludowej

  Mieszkańscy Hongkongu nie świętuj... 01:03

  01.10 | Mimo zakazu władz tysiące Hongkończyków wyszły we wtorek na ulice, by wziąć udział w prodemokratycznych demonstracjach w 70. rocznicę powstania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. W kilku miejscach regionu doszło do brutalnych starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.
rozwiń

Co z brexitem?

 • Królowa Elżbieta II wygłosiła w poniedziałek mowę tronową

  Królowa Elżbieta II wygłosiła w p... 00:44

  14.10 | Uroczysta mowa tronowa (Queen's Speech), wygłaszana w Izbie Lordów w obecności członków Izby Gmin, otwiera nową sesję parlamentu. Mowa, którą Elżbieta II wygłosiła już po raz 65. w czasie swojego panowania, jest zapowiedzią planów legislacyjnych rządu.
 • Mowa tronowa królowej Elżbiety II

  Mowa tronowa królowej Elżbiety II 00:43

  14.10 | Brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej w poniedziałek uroczystej mowie tronowej przedstawiła plany legislacyjne rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentu. Wśród priorytetów rządu są brexit, ale też walka z przestępczością, ochrona środowiska i poprawa opieki zdrowotnej.
 • Ceremonia zawieszenia Izby Gmin

  Ceremonia zawieszenia Izby Gmin 01:58

  09.10 | Brytyjski parlament został ponownie zawieszony. Tym razem jest to jednak rutynowa procedura, która ma umożliwić rozpoczęcie nowej sesji, a wraz z nią przedstawienie przez rząd nowych planów legislacyjnych.
 • Ceremonia zawieszenia Izby Lordów

  Ceremonia zawieszenia Izby Lordów 01:34

  09.10 | Brytyjski parlament został ponownie zawieszony. Tym razem jest to jednak rutynowa procedura, która ma umożliwić rozpoczęcie nowej sesji, a wraz z nią przedstawienie przez rząd nowych planów legislacyjnych.
 • Sassoli spotkał się z Johnsonem

  Sassoli spotkał się z Johnsonem 00:41

  8.10 | Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli, wyraźnie zdenerwowany po rozmowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, oświadczył we wtorek w Londynie, że nie usłyszał żadnych nowych propozycji w sprawie brexitu - a te, które zostały ostatnio złożone, nie mogą być traktowane poważnie.
 • Szkocki sąd wydał wyrok korzystny dla Borisa Johnsona

  Szkocki sąd wydał wyrok korzystny... 02:01

  07.10 | Sąd w Szkocji w poniedziałek odmówił wydania nakazu, który zobowiązywałby brytyjskiego premiera Borisa Johnsona do poproszenia o opóźnienie brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie uzgodnione porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według sądu nie ma powodu, aby podejmować jakiekolwiek działania wyprzedzające Johnsona, gdyż złożył on zobowiązanie, że będzie przestrzegał prawa.
 • Johnson ma nowy pomysł w sprawie brexitu. Chce strefy regulacyjnej

  Johnson ma nowy pomysł w sprawie ... 02:57

  Boris Johnson ma nowy plan w sprawie brexitu. Kontrowersyjny mechanizm awaryjny, dotyczący Irlandii Północnej, ma być zastąpiony przez specjalną strefę regulacyjną i specjalną granicę. Pomysł ten jednak nie znalazł swoich zwolenników w Brukseli, Dublinie, a nawet i w Londynie. Brytyjska opozycja krytykuje plan, a premier Johnson znów chce jej odebrać szansę działania. Ponownie występuje o zawieszenie prac parlamentu.
 • Johnson: kochamy Europę, ale po 45 latach naprawdę dramatycznych zmian, musimy wykuć nowe relacje

  Johnson: kochamy Europę, ale po 4... 00:32

  02.10 | Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że w środę przedkłada Unii Europejskiej "konstruktywne i rozsądne propozycje" w sprawie brexitu, i ma nadzieję, że Bruksela znajdzie miejsce na kompromis w celu osiągnięcia porozumienia.
 • Johnson na konferencji programowej

  Johnson na konferencji programowej 01:29

  02.10 | - To, czego chce cały świat, to spokojne i rozsądne potraktowanie tematu i pójście dalej. I właśnie dlatego 31 października wychodzimy z UE, niezależnie od wszystkiego. Doprowadźmy brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to - mówił Johnson.
 • Johnson zmierza na konferencję programową

  Johnson zmierza na konferencję pr... 00:33

  02.10 | 31 października Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego - obiecał brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu kończącym odbywającą się konferencję programową Partii Konserwatywnej.
 • Michel Barnier i Stephen Barckay dyskutowali o brexicie

  Michel Barnier i Stephen Barckay ... 00:59

  27.09 | Główny unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier spotkał się w piątek w Brukseli z brytyjskim ministrem do spraw brexitu Stephenem Barclayem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu. – Ta umowa nie może zawierać backstopu – podkreślił Stephen Barclay.
 • Izba Gmin przeciw przerwie na czas konferencji konserwatystów

  Izba Gmin przeciw przerwie na cza... 00:41

  26.09 | Brytyjscy parlamentarzyści zagłosowali w czwartek przeciwko trzydniowej przerwie w obradach Izby Gmin na czas dorocznej konferencji programowej Partii Konserwatywnej, o co zwrócił się rząd. "Za" opowiedziało się 289 posłów, przeciwko - 306.
rozwiń

Demokraci chcą impeachmentu Trumpa

 • Fiona Hill zeznawała przed Kongresem

  Fiona Hill zeznawała przed Kongresem 00:56

  15.10 | Osobisty adwokat prezydenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani prowadził na Ukrainie swoją własną politykę, a doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego nazwał go "ręcznym granatem, który wszystko rozwali". Takie rewelacje przynosi amerykańska prasa, informując o kolejnej odsłonie afery, która wybuchła po upublicznieniu rozmowy prezydenta USA z prezydentem Ukrainy.
 • Była ambasador USA na Ukrainie zeznawała w sprawie Trumpa

  Była ambasador USA na Ukrainie ze... 00:36

  11.10 | Marie Yovanovitch zeznawała przed komisjami Izby Reprezentantów. "Washington Post" podał, że była ambasador USA na Ukrainie powiedziała, że prezydent Donald Trump wywierał presję na Departament Stanu, aby odwołał ją ze stanowiska w Kijowie.
 • Aresztowano dwóch biznesmenów powiązanych z Giulianim i aferą ukraińską

  Aresztowano dwóch biznesmenów pow... 00:26

  10.10 | W czwartek aresztowano biznesmenów Lwa Parnasa i Igora Frumana - mężczyźni powiązani są z prawnikiem prezydenta USA Donalda Trumpa, Rudy'm Giulianim i aferą ukraińską. Biznesmeni oskarżani są o dostarczanie z zagranicy pieniędzy dla kandydatów politycznych w USA.
 • Wołodymyr Zełenski nie chce ingerować w wybory w USA

  Wołodymyr Zełenski nie chce inger... 00:48

  10.10 | Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartek, że nie ma zamiaru ingerować w wybory w USA. Prezydent Ukrainy znalazł się w środku afery, która może zakończyć się odsunięciem od władzy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
 • Biden: Donald Trump zrobi wszystko, by zostać ponownie wybranym

  Biden: Donald Trump zrobi wszystk... 00:41

  10.10 | Joe Biden, który ubiega się o nominację demokratów w wyborach prezydenckich w 2020 roku, wezwał w środę do impeachmentu Donalda Trumpa. - Prezydenta trzeba odsunąć od władzy, by zachować konstytucję, demokrację i fundamentalną uczciwość - powiedział były wiceprezydent USA.
 • Joe Biden wezwał do impeachmentu Donalda Trumpa

  Joe Biden wezwał do impeachmentu ... 00:33

  9.10 | Joe Biden, który ubiega się o nominację demokratów w wyborach prezydenckich w 2020 roku, wezwał w środę do impeachmentu Donalda Trumpa. - Prezydenta trzeba odsunąć od władzy, by zachować konstytucję, demokrację i fundamentalną uczciwość - powiedział były wiceprezydent USA.
 • Biały Dom nie będzie współpracował ws. impeachmentu

  Biały Dom nie będzie współpracowa... 00:40

  09.10 | Biały Dom odmawia wszelkiej współpracy w dochodzeniu w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ - jak uważa Biały Dom - postępowanie to nie ma podstaw prawnych i jest motywowane politycznie.
 • "Ukraina i Chiny powinny przeprowadzić śledztwo w sprawie Bidenów"

  "Ukraina i Chiny powinny przeprow... 00:33

  3.10 | Donald Trump oznajmił w czwartek dziennikarzom, że chce, aby władze Ukrainy i Chin przeprowadziły śledztwo w sprawie Joe Bidena i jego syna Huntera. Prezydent USA powiedział, że nie rozmawiał o tym jeszcze z prezydentem Xi Jinpingiem, ale "z pewnością może o tym pomyśleć".
 • Trump: mam prawo stanąć twarzą w twarz ze swoim oskarżycielem

  Trump: mam prawo stanąć twarzą w ... 03:16

  - Jak każdy Amerykanin, mam prawo stanąć twarzą w twarz ze swoim oskarżycielem - stwierdził Donald Trump. Tym "oskarżycielem" jest autor skargi na prezydenta, pracownik amerykańskiej administracji, który stwierdził, że prezydent USA miał wywierać nielegalne naciski na prezydenta Ukrainy. Biały Dom opublikował transkrypcję rozmowy obu prezydentów. Donaldowi Trumpowi zależało na zbadaniu legalności działań na Ukrainie Huntera Bidean, syna Joe Bidena, jednego z demokratycznych kandydatów na prezydenta. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
 • Trump sugeruje areszt za zdradę dla szefa komisji wywiadu

  Trump sugeruje areszt za zdradę d... 02:24

  30.09 | Prezydent USA Donald Trump zasugerował w poniedziałek możliwość aresztowania za zdradę szefa komisji wywiadu Izby Reprezentantów, demokraty Adama Schiffa. Kieruje on śledztwem mogącym doprowadzić do impeachmentu Trumpa.
 • Wedle amerykańskich mediów Kurt Volker zrezygnował z funkcji specjalnego wysłannika USA do spraw Ukrainy

  Wedle amerykańskich mediów Kurt V... 00:58

  28.09 | Wedle amerykańskich mediów Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy, podał się w piątek do dymisji. Rezygnacja ma związek z kontrowersjami wokół lipcowej rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Ukrainy Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego.
 • Procedura impeachmentu Donalda Trumpa zaczęła się od anonimowego donosu

  Procedura impeachmentu Donalda Tr... 01:32

  Amerykańska polityka rozgrzana impeachmentem. To analityk CIA miał wnieść skargę na prezydenta. Opozycja i anonimowy autor skargi zarzucają Donaldowi Trumpowi, że miał szantażować Ukrainę. Donald Trump miał się domagać od Ukrainy wszczęcia śledztwa przeciwko synowi Joe Bidena, jednego z demokratycznych kandydatów na prezydenta, pod groźbą wstrzymania pomocy wojskowej. Prezydent USA porównał działania autora skargi do szpiega.
rozwiń

Obraz świata

 • Prezydent Izraela spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata

  Prezydent Izraela spotkał się z p... 00:32

  16.10 | Prezydent Izraela Reuwen Riwlin spotkał się w środę w Jerozolimie z polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata i delegacją państwową. Na kartach historii narodu żydowskiego i całego świata to, co uczynili Sprawiedliwi, zapisane jest złotymi literami - mówił Riwlin.
 • Policjant zastrzelił kobietę w jej sypialni

  Policjant zastrzelił kobietę w je... 00:35

  26.10 | Amerykański policjant, który zastrzelił czarnoskórą kobietę w jej sypialni podczas interwencji został oskarżony o morderstwo i aresztowany w poniedziałek - przekazała policja z Fort Worth w Teksasie. Jak wynika z zeznań zatrzymanego, kobieta, która usłyszała na podwórku podejrzane odgłosy, stanęła w oknie sypialni z bronią, na co policjant zareagował oddając strzał.
 • UNICEF: co trzecie dziecko poniżej 5 roku życia na świecie jest niedożywione

  UNICEF: co trzecie dziecko poniże... 02:04

  16.10 | Co najmniej co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia na świecie jest niedożywione i nie rozwija się prawidłowo - głosi raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. UNICEF zauważa, że zwiększa to podatność na problemy zdrowotne.
 • upload/tvn24/video_watermark_tvn24_kolor/SALVINI.mp4

  upload/tvn24/video_watermark_tvn2... 00:30

  16.10 | Były premier Matteo Renzi i były wicepremier Matteo Salvini stanęli naprzeciw siebie we wtorkowy wieczór w debacie nazwanej "Matteo kontra Matteo". Szef nowego ugrupowania Italia Viva i przywódca Ligi nie szczędzili sobie mocnej krytyki, choć włoskie media oceniają, że było to "ostre starcie, ale bez ciosów poniżej pasa".
 • Szefowa władz Hongkongu nie przemówiła w parlamencie

  Szefowa władz Hongkongu nie przem... 01:36

  16.10 | "Pięć postulatów, ani jednego mniej", okrzykami znanymi z trwających od tygodni demonstracji, przywitana została w parlamencie szefowa władz Hongkongu Carrie Lam. Posłowie opozycji demokratycznej, wyrażający poparcie dla trwających w regionie protestów, uniemożliwili jej wygłoszenie sprawozdania na temat planu polityki na przyszły rok.
 • Kim Dzong Un pokazał zdjęcia z wyprawy

  Kim Dzong Un pokazał zdjęcia z wy... 00:32

  16.10 | Północnokoreańska agencja KCNA opublikowała zdjęcie Kim Dzong Una podczas zimowej wyprawy na górę Pektu-san. Przywódca na szczyt wjechał na białym koniu.
 • Rodzice śmiertelnie potrąconego nastolatka chcą sprawiedliwości

  Rodzice śmiertelnie potrąconego n... 00:40

  16.10 | Rodzice brytyjskiego nastolatka, śmiertelnie potrąconego przez żonę amerykańskiego dyplomaty, zapowiedzieli, że będą walczyć, dopóki nie doczekają się sprawiedliwości. Sprawczyni wypadku niedługo po nim wyjechała z Wielkiej Brytanii.
 • Policja starła się z demonstrującymi w Paryżu strażakami

  Policja starła się z demonstrując... 01:45

  16.10 | W Paryżu manifestowali strażacy, którzy domagali się poprawy warunków pracy, wyższych płac oraz zachowania obecnego wieku emerytalnego, czyli 57 lat. Między protestującymi a policją doszło do starć, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych.
 • Netanjahu prosi Putina o ułaskawienie obywatelki USA i Izraela skazanej za marihuanę

  Netanjahu prosi Putina o ułaskawi... 01:30

  15.10 | Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina, aby ułaskawił obywatelkę Stanów Zjednoczonych i Izraela Naamę Issachar. 26-latka miała przy sobie dziewięć gramów marihuany i przez to została w Moskwie skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków.
 • SNP chce referendum niepodległościowego w Szkocji w 2020 roku

  SNP chce referendum niepodległośc... 01:00

  15.10 | Londyn nie ma prawa blokować wniosku o referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Mamy żelazny mandat do jego przeprowadzenia - oświadczyła we wtorek Nicola Sturgeon, szefowa szkockiego rządu autonomicznego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP), na zakończenie konferencji programowej tego ugrupowania. Dodała, że głosowanie "musi odbyć się w przyszłym roku".
 • Siedmiopiętrowy budynek zawalił się w Brazylii

  Siedmiopiętrowy budynek zawalił s... 00:30

  15.10 | Jedna osoba zginęła po zawaleniu się siedmiopiętrowego budynku mieszkalnego w mieście Fortaleza, w północno wschodniej Brazylii. Na miejscu pracują ratownicy. Dziesięć osób osób uważa się za zaginione. Siedem osób udało się uratować.
 • Rodzina dziewięć lat mieszkała w piwnicy na farmie

  Rodzina dziewięć lat mieszkała w ... 00:40

  15.10 | Holenderska policja znalazła siedem osób, które przez dziewięć lat żyły w zamknięciu na odizolowanej farmie - poinformowały we wtorek władze Holandii. Jak pisze BBC, rodzina schroniła się w piwnicy "czekając na koniec świata".
rozwiń

Wideo dnia

 • Akcja ratowników na Grandeur Peak. Ratownicy znosili psa na noszach

  Akcja ratowników na Grandeur Peak... 00:58

  16.10 | Potężny pies rasy mastif angielski o imieniu Floyd wspinał się ze swoim właścicielem szlakiem Grandeur Peak, niedaleko amerykańskiego miasta Salt Lake City. Kiedy zaczęli schodzić, ważące 86 kilogramów zwierzę było zbyt wyczerpane, żeby iść dalej. Około godziny 18.30 zespół poszukiwawczo-ratowniczy szeryfa z hrabstwa Salt Lake otrzymał informację, że na szlaku wiodącym na szczyt Grandeur Peak utknął mężczyzna z psem. Trzyletni mastif angielski zaparł się i nie chciał iść dalej, był całkowicie wyczerpany. Sytuacja stawała się coraz trudniejsza - zapadał wieczór, robiło się coraz chłodniej. Ekipa ratunkowa ruszyła więc na pomoc.
 • Wielkie wejście Williama i Kate. Przyjechali na przyjęcie rikszą

  Wielkie wejście Williama i Kate. ... 00:43

  16.10 | Książę William i księżna Kate rozpoczęli swoją pięciodniową podróż po Pakistanie. We wtorek odbyło się przyjęcie zorganizowane przez wysokiego komisarza Wielkiej Brytanii w Pakistanie, Thomasa Drew. Para książęca przybyła na miejsce w oryginalny sposób. Wykorzystali rikszę czyli pojazd używany w lokalnym transporcie miejskim.
 • Piątkową noc w Chinach rozświetlił tajemniczy obiekt

  Piątkową noc w Chinach rozświetli... 01:09

  15.10 | Kula ognia przecięła niebo nieopodal miasta Songuyan w północno-wschodniej części Chin. Świetlne zjawisko zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu miejskiego. Widziane było także przez mieszkańców regionu. Trwają próby odnalezienia jego fragmentów.
 • Ekolodzy uratowali dwa orangutany

  Ekolodzy uratowali dwa orangutany 01:16

  15.10 | Od początku roku ogień trawi lasy w prowincji Kalimantan na wyspie Borneo. Przed niszczycielskim żywiołem uciekały w ostatnich dniach dwa orangutany - 20-letnia matka, nazwana Mama Sifa, i jej ośmiomiesięczne dziecko - Sifa. Zwierzęta, wychudzone i odwodnione, szwendały się w okolicach wioski Tempurukan. Odnaleźli je pracownicy organizacji ratującej zwierzęta International Animal Rescue. Po krótkim leczeniu Mamę Sifę i Sifę wypuszczono na wolność, do lasu Ketapang.
 • Około stu pająków przyszło na świat w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych

  Około stu pająków przyszło na świ... 00:33

  15.10 | Przerażające dla niektórych nagranie udostępnili na Facebooku pracownicy australijskiego ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Widać na nim, jak malutkie pająki "wypływają" z białego woreczka, czyli kokona jajowego. To ptaszniki australijskie (Atrax robustus). Ptaszniki przyszły na świat 8 października. Choć te malutkie pajączki mogą wyglądać niepozornie, potrafią być bardzo niebezpieczne. Ich jad składa się z przynajmniej 40 różnych toksyn białkowych, ale tylko jedna jest tak niebezpieczna dla życia człowieka, że może go zabić w ciągu zaledwie 15 minut.
 • Włamał się do domu i zasnął w łazience

  Włamał się do domu i zasnął w łaz... 00:36

  13.10 | Do niecodziennego włamania doszło w piątek niedaleko Cleveland w hrabstwie Ashland. Sprawcą była koza. Rogaty intruz uderzył kilka razy w szklane drzwi w jednym z domów, zbił je i wszedł do środka. Kiedy 18-letni Logan Keathely wrócił do domu ze szkoły, najpierw zobaczył na podjeździe niespokojnego owczarka niemieckiego. Wszedł do domu przez stłuczone drzwi i znalazł w łazience śpiącego rogatego intruza.
 • "Szybcy i wściekli 9". Rajd zabawkowym samochodem

  "Szybcy i wściekli 9". Rajd zabaw... 00:54

  13.10 | Internet w Meksyku podbija film, pokazujący jak 8-letnia Daphne jedzie zabawkowym samochodem lekko nachyloną jezdnią i nieuchronnie zbliża się w kierunku stojącego na drodze kota. Rozpędzona 8-latka najeżdża na zwierzę, które po uderzeniu koziołkuje. Następnie dziewczynka skręca kierownicą w prawą stronę i odbija się od krawężnika. Robi kilka obrotów wokół osi i ponownie wpada na krawężnik. Zwierzę nie poniosło większych obrażeń. Filmik, którego dziewczynka jest bohaterką wywołał w sieci serię żartobliwych obrazków, między innymi z podpisem "Szybcy i wściekli 9".
 • Pod gruzami znaleziono psa. Nie był w stanie nawet skomleć

  Pod gruzami znaleziono psa. Nie b... 01:04

  09.10 | Na początku września Huragan Dorian pustoszył Bahamy. Ofiarami żywiołu byli zarówno ludzie, jak i zwierzęta. W ostatnim czasie pod gruzami znaleziono psa, któremu przetrwać pozwoliła tylko wola życia. Ratownicy odnaleźli psa pod gruzami jednego z budynków w mieście Marsh Harbour. Zwierzę spędziło tam około miesiąca. Przeżyło tylko dlatego, że piło deszczówkę. Psa nazwano Miracle, co w języku angielskim oznacza cud. Pomimo szczęśliwego ocalenia przed Miracle jest jeszcze długa droga do odzyskania pełni sił.
 • Niecodzienna przyjaźń międzygatunkowa. "Szop jest lepszym nauczycielem niż pies"

  Niecodzienna przyjaźń międzygatun... 00:55

  09.10 | Szczeniak i młody szop pracz to mieszkańcy syberyjskiego mini-zoo, którzy zostali najlepszymi przyjaciółmi. Maluchy mają po trzy miesiące i mieszkają w jednym boksie. Dzielą się nie tylko zabawkami i jedzeniem, ale także nawykami.
 • Emily Zamourka, bezdomna śpiewaczka z Los Angeles, spotkała się z policjantem, który nagrał jej śpiew

  Emily Zamourka, bezdomna śpiewacz... 00:45

  09.10 | Bezdomna śpiewaczka z Los Angeles spotkała się z policjantem, dzięki któremu świat o niej usłyszał. To właśnie funkcjonariusz policji nagrał w metrze występ kobiety, który zobaczyły setki tysięcy osób. W efekcie powstała internetowa zbiórka na zapewnienie mieszkania i kupno skrzypiec, które zostały skradzione śpiewaczce kilka lat temu.
 • Most nad cieśniną Golden Gate przysłonięty gęstą mgłą

  Most nad cieśniną Golden Gate prz... 00:30

  09.10 | Jeden z najbardziej charakterystycznych mostów na świecie zatonął we mgle. Przyspieszone nagranie z cieśniny Golden Gate pokazuje, jak niesamowitymi widokami mogą cieszyć się mieszkańcy San Francisco. Najczęściej podobne zjawiska występują w okresie od czerwca do sierpnia. Tym razem zderzenie wilgotnego pacyficznego powietrza z chłodnym październikowym kalifornijskim powietrzem także przyniosło podobny efekt.
 • Pingwin grubodzioby przepłynął prawie 2,5 tysiąca kilometrów

  Pingwin grubodzioby przepłynął p... 01:17

  09.10 | Pingwin grubodzioby przepłynął z zachodniego wybrzeża Nowej Zelandii, przez Morze Tasmana, do Australii - to prawie 2,5 tysiąca kilometrów. Wycieńczonego i wychudzonego ptaka w czerwcu w miejscowości Kennet River w stanie Wiktoria odnaleźli pracownicy jednostki wodnej zoo w Melbourne i zaopiekowali się nim.
rozwiń

Kontakt 24

rozwiń

Meteo

 • Prognoza pogody na środę

  Prognoza pogody na środę 01:34

  15.10 | Termometry pokażą w środę nawet 23 stopnie Celsjusza.
 • Warunki drogowe w środę

  Warunki drogowe w środę 00:30

  15.10 | W środę na zachodzie kraju pogoda utrudni podróżowanie po drogach.
 • Warunki biometeo w środę

  Warunki biometeo w środę 01:09

  15.10 | W środę warunki biometeo będą zróżnicowane.
 • Prognoza pogody na 16 dni

  Prognoza pogody na 16 dni 00:32

  13.10 | Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień.
 • Arktyka topnieje. NASA pokazała dramatyczne zdjęcia

  Arktyka topnieje. NASA pokazała d... 02:57

  Spojrzenie na Ziemię z perspektywy kosmosu. Widok mrozi tak bardzo, jak bardzo topnieje Arktyka. NASA pokazała, jak dramatycznie skurczyła się pokrywa lodowa w ciągu ostatnich 35 lat.
 • Idzie zimno. Na wschodzie mogą wystąpić opadu deszczu ze śniegiem

  Idzie zimno. Na wschodzie mogą wy... 00:48

  W weekend czekają nas przymrozki, bo do Polski napływa arktyczne powietrze. Na wschodzie można spodziewać się opadów śniegu z deszczem.
 • "Woda się ugotowała razem z rybami". Trzy tony śniętych ryb trafiły do utylizacji

  "Woda się ugotowała razem z rybam... 02:56

  Ekologiczny pogrom w Jeziorze Koskowickim pod Legnicą. Do utylizacji trafiły blisko trzy tony śniętych ryb. Nie przetrwały ani dwumetrowe sumy, ani małe płotki. Zabił je brak tlenu.
 • Jak ustrzec się przed burzą w górach? Obserwować niebo i sprawdzać prognozy

  Jak ustrzec się przed burzą w gór... 02:43

  Burze w górach mogą być nagłe i potężne. Rano może nic ich nie zapowiadać. W czwartek do południa nad Tatrami było błękitne niebo i piękne słońce. Dlatego warto reagować na każdą ciemną chmurę i sprawdzać prognozę pogody na bieżąco w smartfonie. Jeśli nadchodzi burza, to należy natychmiast zejść z góry.
 • "Dzika przyroda ginie coraz szybciej". Jak chronić zagrożone gatunki?

  "Dzika przyroda ginie coraz szybc... 03:34

  To kolejny dowód na to, jak śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt morskich jest plastik. Przyczyną śmierci osłabionej samicy diugonia przybrzeżnego, którą znaleziono u wybrzeży Tajlandii, był nagromadzony w jelitach surowiec. Troskliwa opieka, którą ją otoczono, nie pomogła. Z najnowszego raportu przygotowanego pod auspicjami ONZ wynika, że wyginięciem zagrożony jest nawet milion gatunków roślin i zwierząt. Zagraża im nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale też kłusownictwo i czarny rynek handlu zwierzętami.
 • Trąba powietrzna w Małopolsce. Wiele budynków zniszczonych

  Trąba powietrzna w Małopolsce. Wi... 00:46

  Gwałtowna trąba powietrzna przeszła przez wieś Jodłówka-Wałki w Małopolsce. Zniszczonych zostało wiele dachów i uszkodzonych kilka budynków, w tym szkoła i remiza straży pożarnej.
 • Groźne burze w Polsce. "Myślałam, że jest koniec świata"

  Groźne burze w Polsce. "Myślałam,... 02:46

  Uwaga na burze w województwach mazowieckim, lubelskim, wielkopolski, dolnośląskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim - wszędzie tam synoptycy ostrzegają, a harcerze prewencyjnie zwijają obozy.
 • "Wyjadamy przyszłym pokoleniom". Dzień Długu Ekologicznego najwcześniej w historii

  "Wyjadamy przyszłym pokoleniom". ... 02:43

  Informacja o tym, że wszyscy żyjemy na kredyt nie brzmi dobrze. Od 29 lipca wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które mogą się odnowić jeszcze w tym roku. Dzień Długu Ekologicznego jest co roku, ale w tym - wypadł najszybciej w historii.
rozwiń

Eurosport.pl

 • Col de la Loze najwyższym punktem Tour de France w 2020 roku

  Col de la Loze najwyższym punktem... 01:16

  17. etap Tour de France w 2020 roku może okazać się kluczowy dla ostatecznych wyników. Wówczas kolarze będą finiszować na niezwykle trudnym podjeździe pod Col de la Loze. 21,5 km ze średnim nachyleniem prawie 8%, a najtrudniejszych momentach ponad 20%. Tour de France na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Tour de France 2020 w pigułce

  Tour de France 2020 w pigułce 00:57

  3470 kilometrów, cztery etapy z metą na podjeździe i tylko jedna jazda indywidualna na czas. Oto najważniejsze informacje o trasie Tour de France w 2020 roku. Wielka Pętla na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Tour de France 2020 tylko z jedną czasówką

  Tour de France 2020 tylko z jedną... 00:42

  Organizatorzy Tour de France w 2020 roku zdecydowali się na przygotowanie trasy tylko z jedną jazdą na czas. Ta jednak będzie ogromnym wyzwaniem i zadecyduje się o końcowych wynikach. 20. etap, liczący 36 kilometrów, będzie walką na czas pod La Planche des Belles Filles. Tour de France na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Tak prezentuje się trasa Tour de France 2020

  Tak prezentuje się trasa Tour de ... 05:14

  27 czerwca 2020 roku rozpocznie się 107. edycja Tour de France. Zobacz, jak prezentuje się trasa przyszłorocznej Wielkiej Pętli. Tour de France na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Karambol w wyścigu NASCAR. Jeden z samochodów wzbił się w powietrze

  Karambol w wyścigu NASCAR. Jeden ... 01:17

  Do bardzo niebezpiecznego wypadku doszło podczas wyścigu serii NASCAR na torze Talladega Superspeedway. W karambolu uczestniczyło kilkanaście samochodów, a pojazd Brendana Gaughana wzbił się nawet w powietrze.
 • Stefanów pokonał Brecela w pierwszej rundzie English Open

  Stefanów pokonał Brecela w pierws... 01:07

  Świetna postawa Adama Stefanowa w pierwszej rundzie English Open. Polak pokonał Belga Lukę Brecela 4:1, a w pierwszym frejmie zdobył setkę. Kolejnym rywalem Stefanowa będzie zwycięzca starcia Jordan Brown - Louis Heathcote. English Open na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Mocny początek Stefanowa w pierwszej rundzie English Open

  Mocny początek Stefanowa w pierws... 01:08

  Od ponad stupunktowego brejka rozpoczął Adam Stefanów starcie z Luką Brecelem w pierwszej rundzie English Open. Zobacz ostatnie wbicia tego frejma. English Open na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Setka Stefanowa w starciu z Brecelem w pierwszej rundzie English Open

  Setka Stefanowa w starciu z Brece... 08:50

  Adam Stefanów bardzo dobrze rozpoczął starcie z Luką Brecelem w pierwszej rundzie English Open. Polak w pierwszym frejmie wbił setkę. Stefanów dalej grał równie dobrze i wygrał 4:1. English Open na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • O'Sullivan wyszedł z tarapatów i awansował do drugiej rundy English Open

  O'Sullivan wyszedł z tarapatów i ... 01:38

  Ronnie O'Sullivan przegrywał 2:3 i był bardzo bliski porażki w pierwszej rundzie English Open. Ostatecznie drugi zawodnik światowego rankingu przebudził się i pokonał Jamiego O'Neilla 4:3. English Open na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
 • Potężny błąd. Faul, który przyczynił się do porażki O'Neilla

  Potężny błąd. Faul, który przyczy... 00:29

  Jedno złe zagranie może zniweczyć szansę na dobry wynik. Boleśnie przekonał się o tym Jamie O'Neill, który potrącił czerwoną bilę przy próbie wbicia czarnej. Ten faul powstrzymał jego szarżę po zwycięstwo w pierwszej rundzie English Open. Ostatecznie górą był Ronnie O'Sullivan. Drugi zawodnik światowego rankingu wygrał 4:3.
 • Niemcy gotowi na mecz z Estonią

  Niemcy gotowi na mecz z Estonią 01:12

  Niemcy gotowi na mecz z Estonią. Pilkarze Joachima Loewa zagrają w Tallinie o kolejne punkty el. do Euro 2020.
 • Luka Modrić trenuje z reprezentacją Chorwacji

  Luka Modrić trenuje z reprezentac... 01:05

  Luka Modrić trenuje z reprezentacją Chorwacji przed meczem el. Euro 2020 z Walią
rozwiń

News in English

rozwiń