06.12 | Afrykę od "lepszego świata" dzielą dwa sześciometrowe mury. Miasto Melilla to niewielki skrawek hiszpańskiej ziemi na północy Maroka - marzenie imigrantów i ich brama do raju. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w programie "Tu Europa".
06.12 | Afrykę od "lepszego świata" dzieli trzymetrowy mur. Miasto Melilla to niewielki skrawek hiszpańskiej ziemi na północy Maroka - marzenie imigrantów i ich brama do raju. Tylko w tym roku granicę z Unią Europejską nielegalnie próbowało tu przekroczyć 15 tys. osób, głównie z Zachodniej Afryki. - Jeśli ktoś zeskoczy i dotknie stopą hiszpańskiej ziemi, automatycznie otrzymuje pomoc prawną, tłumacza i prawo do sądu - wyjaśnił Yasin Puertas Aguilera, dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu w Melilli. Nie jest to jednak takie łatwe, bo granicę patrolują służby, które krytykowane są za brutalność wobec imigrantów. - Zdarza się, że funkcjonariusze łamią im pałkami ręce lub nogi - mówi Jose Palazon Osma, prezes organizacji humanitarnej PRODEIN. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w programie "Tu Europa".
06.12 | Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej to historyczne wydarzenia dla Polski - stwierdziła w programie "Tu Europa" w TVN24 Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości. Dodała, że także jej "bardzo ważna" teka komisarza jest również sporym osiągnięciem dla naszego kraju.
29.11 | Już w poniedziałek 1 grudnia przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie Donald Tusk. W programie "Tu Europa" zapytaliśmy zagranicznych dziennikarzy i unijnych polityków, czego na tym stanowisku oczekują od byłego polskiego premiera.
29.11. | Już w poniedziałek 1 grudnia przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie Donald Tusk. W programie "Tu Europa" zapytaliśmy zagranicznych dziennikarzy i unijnych polityków, czego na tym stanowisku oczekują od byłego polskiego premiera.
22.11 | Swoją kadencję chcę oprzeć na rozwoju trzech filarów: prewencji, promocji i ochrony zdrowia - powiedział w rozmowie z "Tu Europa" Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Nie jestem tutaj, żeby powiedzieć, by ludzie nie pili, ani nie palili. Jestem po to, by powiedzieć, o ile życie może być lepsze bez palenia i bez nadużywania alkoholu - wyjaśnił komisarz. Dodał, że podstawą jego pracy jest "sprawiedliwość i solidarność". - Zdrowie dla wszystkich i wszystko dla zdrowia - podkreślił.
22.11 | Swoją kadencję chcę oprzeć na rozwoju trzech filarów: prewencji, promocji i ochrony zdrowia - powiedział w rozmowie z "Tu Europa" Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Nie jestem tutaj, żeby powiedzieć, by ludzie nie pili, ani nie palili. Jestem po to, by powiedzieć, o ile życie może być lepsze bez palenia i bez nadużywania alkoholu - wyjaśnił komisarz. Dodał, że podstawą jego pracy jest "sprawiedliwość i solidarność". - Zdrowie dla wszystkich i wszystko dla zdrowia - oświadczył.
25.10. | Turcja jest od lat kandydatem do Unii Europejskiej, jednak jak dotąd rokowania w sprawie jej członkostwa toczą się bardzo powoli. W najnowszym odcinku programu "Tu Europa" analizujemy szanse tego kraju na wejście do UE i zastanawiamy się, jakie znaczenie ma partnerstwo UE-Turcja.
18.10 | - Węgry przyjęły zupełnie inny kierunek w relacjach z Unią Europejską niż Polska - mówił w programie "Tu Europa" prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślał, że polityka premiera Viktora Orbana nastawiona jest m.in. na współpracę gospodarczą z Rosją.
04.10. | Umowa handlowa między Unią Europejską i USA, jeśli zostanie zawarta, połączy dwie największe gospodarki świata. Chodzi o stworzenie rynku transatlantyckiego czyli o zniesienie prawie wszystkich barier handlowych i inwestycyjnych. - Ta umowa ułatwi np. kupowanie gazu z łupków, co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnia Ignacy Niemczycki z Polityka Insight. O umowie rozmawiano w najnowszym odcinku programu "Tu Europa".
20.10 | W poniedziałkowy wieczór premier Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Beata Szydło, która w ewentualnym rządzie Prawa i Sprawiedliwości miałaby być prezesem Rady Ministrów, spotkały się w studiu telewizyjnym w trakcie "Rozmowy o Polsce". Program podzielono na trzy bloki tematyczne, a na koniec każda z pań dostała czas na wystąpienie.
20.10 | W poniedziałkowy wieczór premier Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Beata Szydło, która w ewentualnym rządzie Prawa i Sprawiedliwości miałaby być prezesem Rady Ministrów, spotkały się w studiu telewizyjnym w trakcie "Rozmowy o Polsce". Program podzielono na trzy bloki tematyczne, a na koniec każda z pań dostała czas na wystąpienie. Pierwsza cześć dotyczyła gospodarki i spraw społecznych.
20.10 | W poniedziałkowy wieczór premier Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Beata Szydło, która w ewentualnym rządzie Prawa i Sprawiedliwości miałaby być prezesem Rady Ministrów, spotkały się w studiu telewizyjnym w trakcie "Rozmowy o Polsce". Program podzielono na trzy bloki tematyczne, a na koniec każda z pań dostała czas na wystąpienie. Druga cześć dotyczyła polityki zagranicznej i obronności.
20.10 | W poniedziałkowy wieczór premier Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Beata Szydło, która w ewentualnym rządzie Prawa i Sprawiedliwości miałaby być prezesem Rady Ministrów, spotkały się w studiu telewizyjnym w trakcie "Rozmowy o Polsce". Program podzielono na trzy bloki tematyczne, a na koniec każda z pań dostała czas na wystąpienie. Trzecia część dotyczyła ustroju państwa i polityki.
21.05 | Trzy bloki tematyczne i 70 minut. W ostatniej przedwyborczej debacie starli się ubiegający o reelekcję Bronisław Komorowski i kandydat PiS Andrzej Duda.
21.05 | Czy Polska może lub czy powinna przyjąć 300 rodzin syryjskich chrześcijan, którzy - uciekając przed wojną - poprosili o azyl w naszym kraju? Andrzej Duda bez zastanowienia stwierdzić, że "chciałby" im pomóc. Bronisław Komorowski wytknął z kolei konkurentowi w wyścigu po urząd prezydenta, że ten zgadza się na takie działania, gdy sam w Parlamencie Europejskim nie uczestniczył w debacie nt. sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
22.05 | Od 2007 roku liczba Polaków, którzy zarabiają najniższą pensję, podwoiła się. To pokazuje jaka jest sytuacja w polskim społeczeństwie. Potrzebne jest przede wszystkim podwyższenie kwoty wolnej od podatku - zgłoszę taką ustawę - mówił w prezydenckiej debacie #CzasDecyzji Andrzej Duda, kandydat PiS. Bronisław Komorowski przekonywał, że bezrobocie w Polsce spada.
22.05 | Wpływ Kościoła na państwo, katastrofa smoleńska, referendum ws. Jednomandatowych Okręgów Wyborczych - m.in. o te kwestie byli pytani kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta w pierwszej części debaty na antenie TVN, TVN24, TVN24 Biznes i Świat. Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego przepytywała Monika Olejnik.
8.05 | - Polska nie powinna zamykać sobie drogi do żadnej opcji w polityce wschodniej, ale nie deklarujmy też, że możemy iść na wojnę. Nie możemy być bardziej ukraińscy niż sami Ukraińcy - Bronisław Komorowski przedstawiał swoją wizję polityki wschodniej w programie "Czas Decyzji. Debata" w TVN24.
08.05 | - Polska nie powinna zamykać sobie drogi do żadnej opcji w polityce wschodniej, ale nie deklarujmy też, że możemy iść na wojnę. Nie możemy być bardziej ukraińscy niż sami Ukraińcy - Bronisław Komorowski przedstawiał swoją wizję polityki wschodniej w programie "Czas Decyzji. Debata" w TVN24.
08.05 | - Konstytucja państwa polskiego jest jednoznaczna: małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Wydaje mi się, że większości do zmiany konstytucji w tym względzie nie będzie - powiedział Bronisław Komorowski zapytany o ustawę o związkach partnerskich. W drugiej części programu "Debata. Czas decyzji" prezydent zmierzył się z pytaniami dotyczącymi polityki społecznej.
08.05 | Moi koledzy, którzy głosowali za (likwidacją WSI - red.), popełnili grzech naiwności - powiedział w programie "Czas decyzji. Debata" w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski. W pierwszej części Bogdan Rymanowski pytał prezydenta o sprawy dotyczące polityki krajowej.
7.05 | - Imperialne ambicje Rosji rosną i muszą zostać zablokowane - powiedział podczas Debaty "Czas decyzji" w TVN24 Andrzej Duda. Kandydat PiS mówił, że główną rolę w powstrzymywaniu Rosji powinna mieć zgodnie działająca Unia Europejska. Jeśli chodzi o ewentualnego wysyłanie żołnierzy na Ukrainę, zdaniem Dudy powinno to być ustalane na poziomie NATO. Kandydat w rozmowie z Moniką Olejnik podkreślił też, że powinniśmy dbać, aby nasze relacje z Niemcami były „partnerskie”.
13.11 | Nacjonalizm w Polsce funkcjonuje jako epitet, to bardziej pałka medialna, niż pojęcie, które cokolwiek realnie opisuje - ocenił w programie "Arena Idei" Marek Kochan. - Prawa strona w Polsce zderza się z taką skłonnością do mówienia, że nacjonalizm to jest np. pobicie imigranta - wtórował mu Piotr Semka. Z kolei Anna Materska-Sosnowska i Stefan Chwin podkreślali, że nacjonalizm i patriotyzm nie są tym samym. - Są ludzie którzy uważają, że patriotyzm tym się różni od nacjonalizmu, że nie zawiera w sobie elementu pogardy wobec innych narodów - zwracał uwagę Chwin.
07.03 | Polska interweniowała w Iraku w 2003 r., a to z tej wojny i kolejnych lat po niej wzięła się część problemów Bliskiego Wschodu. Dlatego Polska jest odpowiedzialna za kryzys migracyjny - mówił w programie Arena Idei Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Prof. Paweł Śpiewak dodał, że Polacy nie mogą już o sobie myśleć jako o narodzie "cierpiącym" i muszą zacząć pomagać. Marek Jurek i Grzegorz Lindenberg oponowali, twierdząc, że Polska nie może "wejść na drogę Francji czy Niemiec" i łodzie z uchodźcami należy zawracać.
28.06 | Młodzi Polacy wybierają życie poza ojczyzną. Wielu z nich nie chce wracać. Dlaczego i jak to zmienić? Odpowiedzi na te pytania starał się znaleźć Grzegorz Kajdanowicz wraz ze swoimi gośćmi w czasie kolejnej Debaty "Faktów".
27.03 | W pierwszej części programu publicystka i autorka książek o Rosji Krystyna Kurczab-Redlich, historyk prof. Mikołaj Iwanow oraz politolog prof. Waldemar Dziak rozmawiali o tym, kim właściwie jest Władimir Putin.
27.03 | Sankcje wobec Rosji są potrzebne, bo bez nich Moskwa prowadziłaby jeszcze bardziej agresywną politykę - powiedział w wywiadzie dla "Faktów" TVN Daniel Fried, amerykański koordynator ds. sankcji odpowiedzialny m.in. za te wobec Rosji.
27.03 | O tym, co może chcieć osiągnąć Putin na Ukrainie i scenariuszach rozwoju konfliktu w Donbasie, rozmawiali w drugiej części programu gen. Bolesław Balcerowicz, politolog dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas oraz Jan Rokita.
27.03 | Pensje rosną, a ludzie są szczęśliwi - takie opinie można usłyszeć od Rosjan. Reporter TVN24 Wojciech Bojanowski postanowił sprawdzić, czy rzeczywistość jest równie różowa jak deklaracje.
27.03 | Trzecia część debaty poświęcona była m.in. temu, dlaczego Rosjanie popierają Putina. Na to pytanie starał się odpowiedzieć Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".
27.03 | Cyniczny KGB-ista czy nieobliczalny szaleniec? Kim jest człowiek, który siłą zmienił granicę Ukrainy, podzielił Europę i przywrócił realne znaczenie słowu: wojna? Na te pytania próbowali odpowiedzieć goście Justyny Pochanke w programie "Debata Faktów".
Diagnoza, która brzmi jak wyrok i nadzieja, że nie będzie to wyrok śmiertelny. Dwóch pacjentów i ich dwie drogi, przez życie zagrożone rakiem. Każdy ich krok na początku tej drogi obserwował Wojciech Bojanowski.
27.02 | Pakiet onkologiczny jest biurokratycznym tworem, nadaje się do zmiany - mówili lekarze podczas "Debaty Faktów" w TVN24. Medycy zarzucali, że pakiet generuje kolejki i papierologię, a ministerstwo nie reaguje na ich sugestie co do zmiany niektórych rozwiązań. - Pakiet trzeba zresetować - stwierdził prof. Jacek Jassem, onkolog. Przeciwnego zdania była lekarz i senator PO Alicja Chybicka, która zapewniała, że dzięki pakietowi "choremu jest lepiej".
20.04 | Urząd w Katowicach utrzymuje... świnię. Co roku ratusz na jedzenie Kruszynki, bo tak się nazywa, wydaje 10 tysięcy złotych. Miasto zajęło się prosiakiem, gdy stała się dowodem w sądowej sprawie. Sprawa się zakończyła, świnia została. Jaki czeka ją los?
20.04 | W świecie smartfonów i komputerów powrót do tradycyjnego spędzania dzieciństwa jest trudny, ale nie niemożliwy. W Belgii dba o to minister do spraw mobilności i raz w roku telewizje nie puszczają bajek. To czas na wyjście z domu. A jak jest w Polsce?
20.04 | Polacy narkotyzują się na potęgę. Z roku na rok coraz bardziej. Umierają kolejni ludzie i to problem nie tylko dużych miast. Dopalacz, przez który w lubuskiej wsi Kwiatkowice zmarło trzech mężczyzn jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji. W jaki sposób znalazł się w tak małej miejscowości?
20.04 | Szybka diagnoza równa się większa szansa na uratowanie wzroku. Szczególnie, jeśli jest się cukrzykiem. Problem w tym, że kolejki do okulistów są duże i nie każdy ma szansę na przebadanie. Sytuację może rozwiązać telemedycyna.
20.04 | Znany ze świata polityki Ryszard Czarnecki w polskiej siatkówce. W ubiegłym roku został przewodniczącym Rady Fundacji Polska Siatkówka. A teraz właśnie został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jedni się cieszą, drudzy podchodzą do informacji i z dystansem, a europoseł PiS na to nie zważa i zamierza pokazać się jako dobry rozgrywający.
20.04 | Brakuje urzędników wyborczych. Termin przyjmowania zgłoszeń - wydłużany dwa razy - minął w poniedziałek. O pomoc poproszono samorządowców i wojewodów, bo są miejsca, gdzie nikt się nie zgłosił.
20.04 | Wcześniej u protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych był prezydent, który jasno zadeklarował, że będzie ustawa spełniająca ich postulaty. I zdaniem Andrzeja Dudy stanie się to szybko.
20.04 | Protest w Sejmie i niechciana propozycja premiera. Mateusz Morawiecki odwiedził rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy od środy okupują izbę niższą parlamentu i ich rozczarował. Zamiast konkretów padła zapowiedź drogowej mapy i daniny solidarnościowej, co nie spodobało się protestującym. Jak mówią - nie sztuką jest zabrać jednym i dać drugim.
20.04 | Rodzice chcieli wypisać dziecko na żądania, ale lekarze nie zgodzili się, bo mogło to zagrażać jego życiu. W tej sprawie interweniować musiała policja i nawet sąd.
19.04 | Ostatni raz rodzice niepełnosprawnych dzieci protestowali w sejmie cztery lata temu. Platforma częściowo spełniła jeden z postulatów, ale problemów i potrzeb jest znacznie więcej. Minister Rafalska zapewnia, że do końca września powstanie strategia na rzecz osób niepełnosprawnych. Pytanie, czy to wypełni polityczne obietnice i przetnie węzeł gordyjski?
19. 04 | Nawet dziewięć złotych za godzinę parkowania w centrum, płatne weekendy, kara za brak opłaty czterokrotnie wyższa. Rewolucja w strefach płatnego parkowania w miastach wchodzi w decydującą fazę. Ustawa zmieniająca przepisy jest już w Sejmie. Co jej wejście w życie dokładnie będzie oznaczać dla kierowców?
19. 04 | Ostatni raz rodzice niepełnosprawnych dzieci protestowali w sejmie cztery lata temu. Platforma częściowo spełniła jeden z postulatów, ale problemów i potrzeb jest znacznie więcej. Minister Rafalska zapewnia, że do końca września powstanie strategia na rzecz osób niepełnosprawnych. Pytanie, czy to wypełni polityczne obietnice i przetnie węzeł gordyjski?
20.04 | Ta afera wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi i wywołała falę pytań o okoliczności, w jakich Donald Trump został prezydentem i w jakim stopniu pomogła w tym tajemnicza firma - Cambridge Analytica. Wykorzystała ona mechanizmy do manipulowania wyborcami i tworzenia takich komunikatów, jakie oni chcą usłyszeć.
20.04 | Facebook, największy na świecie portal społecznościowy i jego szef znaleźli się na celowniku amerykańskich kongresmenów po wybuchu afery Cambridge Analytica. Czy Mark Zuckerberg nadużył zaufania, w którym hotelu spędził noc, do kogo wysyłał wiadomości - między innymi o to pytali go senatorowie. Chcieli dowiedzieć się czy Zuckerberg stworzył mechanizm, który jest koszmarem dla naszej prywatności.
20.04 | Profile psychologiczne i polityczne przekazy, czyli świat, w którym polityk może - niemal dosłownie - czytać nam w myślach i mówić dokładnie to, co chcemy usłyszeć. A wie doskonale czego oczekujemy i czego się boimy, bo sami zazwyczaj nieświadomie wszystko to komunikujemy. Zaczynamy rano biorąc do ręki telefon, a używając go do robienia zdjęć potencjalnie udostępniamy zdecydowanie więcej, niż nam się wydaje. Informatyk i analityk sprawdzili, czego producenci telefonów i aplikacji mogą się od nas dowiedzieć.
18.04 | Żydowskie getto w Warszawie było największe w dziejach. Gdy po prawie trzech latach naziści zaczęli jego likwidację, wybuchło powstanie. Bez broni i bez szans na powodzenie, żydowscy bojownicy stanęli naprzeciw hitlerowskiej machinie zagłady. Dlaczego to zrobili? Artur Warcholiński rozmawiał o tym z uczestniczką tego zrywu i przeczytał raport dowódcy SS na ten temat. To jeden z najważniejszych dokumentów w archiwach IPN.
18.04 | Trybunał Konstytucyjny pod rządami PiS. Miało być sprawniej, wydajniej i taniej, a jest wyższy budżet, wysokie nagrody i rekordowo mało orzeczeń - najmniej od 18 lat. O tej "dobrej zmianie" w Trybunale chcieliśmy porozmawiać z kierującą nim od prawie półtora roku Julią Przyłębską, ale jak pokaże Jan Piotrowski - mimo wielu prób - nie udało się.
17.04 | Premier Beata Szydło jeszcze niedawno broniła nagród dla ministrów przy - co ważne - widocznym aplauzie partyjnych kolegów. Teraz wszyscy nagrody mają zwrócić, co entuzjazmu widocznie już nie wywołuje. Skąd ta nagła zmiana frontu - wiadomo. Ale czy to rzeczywiście zmiana?
17.04 | Były nagrody dla władzy, teraz będą prezenty dla wyborców. Sobotnia konwencja PiS miała zakończyć niewygodny dla rządzących temat i zacząć de facto już kampanię wyborczą. Zaczęło się od przeprosin i nowych obietnic, że teraz pieniądze dostaną Polacy. I z tą wiadomością politycy PiS prosto z Warszawy ruszyli w Polskę po głosy w samorządach, choć nie tylko o samorządy toczy się teraz gra.
16.04 | Trudno stawiać zarzut, że rządzący mianują na wysokie stanowiska ludzi zaufanych, ale gdy jest zaufanie, a nie ma kompetencji - wtedy zaczyna się problem kolesiostwa, partyjnych nominacji i rozdawania państwowych posad. A miało być inaczej - jak osobiście obiecywał w kampanii wyborczej prezes Kaczyński. Co znaczy to inaczej - czarno na białym pokazuje przykład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdzie przez jakiś czas pracował Bartłomiej Misiewicz - symbol PiS-owskiego skoku na stołki. Jego już nie ma, nie ma też ministra Macierewicza, ale wysokie stołki z równie wysokimi wynagrodzeniami - dalej są dzielone, nie tylko zresztą w tej branży, o czym Arkadiusz Wierzuk.
16.04 | Ma być skromniej - zapowiada prezes Kaczyński, choć o pokorze i umiarze mówiła już premier Szydło, gdy przejmowała rządy po Platformie. Obiecywała też, że spółki skarbu państwa zarządzane będą przez fachowców. I po tych obietnicach - jej dobra znajoma z rodzinnych stron - dyrektorka powiatowego szpitala w Oświęcimiu dostała posady w radach nadzorczych dwóch państwowych spółek, w tym drugiego największego banku w Polsce, choć w bankowości nie miała żadnego doświadczenia - Jacek Tacik.
13.04 | Pokażemy wstrząsające wydarzenia wojny domowej w Syrii, na które od kilku lat świat patrzy bezradnie. Największe poruszenie wywołują zdjęcia dzieci - ofiar ataków, bombardowań i broni chemicznej. I w ostatnich dniach świat kolejny raz obiegły takie dramatyczne obrazy. Cierpienie dzieci, bezsilność lekarzy i śmierć zadawana w okrutny sposób zakazanym narzędziem na oczach bezradnego świata.
13.04 | Miasta ruin i kraj śmierci, w którym splatają się interesy światowych mocarstw. Także dlatego tak trudno wojnę w Syrii zakończyć i regularnie padają pytania o ryzyko starcia USA z Rosją. Tym razem padły po kolejnym ataku, w którym użyta miała być broń chemiczna, a Donald Trump zagroził Rosji wspierającej armię Asada. "Rosjo, szykuj się, nasze rakiety nadlecą" - napisał na twitterze, a w odpowiedzi usłyszał, że amerykańskie pociski nadlatujące nad Syrię zostaną zestrzelone.
13.04 | Jednym ze straszaków w politycznej grze jest amerykański niszczyciel USS Donald Cook, który płynie w stronę Syrii. To okręt wyposażony w system nowoczesnych i zaawansowanych technologii, dzięki którym można skutecznie namierzać zagrożenia i z chirurgiczną precyzją atakować cele oddalone o setki kilometrów. Jak taki okręt wygląda? Możemy to teraz pokazać ponieważ Piotr Świerczek był na bliźniaczym amerykańskim niszczycielu kiedy Stany Zjednoczone wysłały go do Europy.
19. 04 | Czcimy małą grupę ludzi, którzy patrząc w oczy komorom gazowym, w których Niemcy chcieli ich umieścić, powiedzieli "nie, my będziemy się z wami bić" i to zrobili - mówił w "Kropce nad i" Władysław Teofil Bartoszewski, historyk i antropolog.
18.04 | Dla mnie to są działania amatorskie, czyli działania pozbawione jakiegokolwiek ruchu do przodu - tak aktor Jerzy Stuhr ocenił decyzje podejmowane przez rząd PiS-u. Gość "Kropki nad i" jako działania "antypolskie" określił rozmontowanie przez partię rządzącą systemu prawnego oraz utratę wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.
17.04 | Skremuję moją żonę, aby prokurator Zbigniew Ziobro nie przypomniał sobie za rok, za dwa, że trzeba dokonać kolejnej ekshumacji - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. - Towarzyszy mi wściekłość. I to taka wściekłość, która nie znajduje już formy - mówiła z kolei Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusza-Skąpskiego. - Poniosło mnie, jak zobaczyłam wartowników przy pustym grobie ojca 10 kwietnia, poniosło mnie ostro - dodała.
16.04 | Polska gospodarka jest w dobrym stanie, ale są trzy zagrożenia. Brakuje rąk do pracy, wzrost wynagrodzeń wyprzedza wzrost wydajności, a wzrost gospodarczy stymulowany jest głównie przez konsumpcję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki.
11.04 | 10 kwietnia Polska straciła bardzo wiele i każdego dnia tracimy coraz więcej na tych podziałach - tak Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej byłej wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, skomentowała ósmą rocznicę tragedii z 2010 roku. Gość "Kropki nad i" dodała, że pomnik poświęcony ofiarom katastrofy na placu Piłsudskiego w Warszawie jest wymuszony i został postawiony w tajemnicy. Również gościem programu był Maciej Komorowski, syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra spraw zagranicznych Stanisława Jerzego Komorowskiego.
10.04 | Dzięki naszej pracy lotnictwo wojskowe stało się bezpieczniejsze i przewóz najważniejszych osób w państwie również - powiedział były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dr Maciej Lasek. Ekspert w ten sposób bronił ustaleń tak zwanej komisji Millera dotyczących przyczyn katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku.
09.04 | Jarosław Kaczyński poczuł, że władza wymyka mu się z rąk, że ten zamach stanu, który prowadził przez ostatnie dwa lata, nagle utknął na jałowym biegu. Stąd te chaotyczne ruchy - ocenił w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych.
05.04 | Gdybym spotkał dzisiaj Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza powiedziałbym im "dobry wieczór" - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Jerzy Miller, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. - Nie słyszałem żadnego zarzutu, żeby fakty opisane w raporcie Millera ktoś podważył. W związku z tym pozostaje mi powiedzieć tylko "dobry wieczór" - wyjaśnił.
04.04 | Nie rozumiem oburzenia w PiS, prezydent wykrył w ustawie wady prawne i jego obowiązkiem było zareagować - stwierdził w "Kropce nad i" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Odniósł się na w ten sposób do weta prezydenta Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej. - Dzisiaj w PiS następuje pozycjonowanie się na czas po Kaczyńskim - ocenił drugi gość programu, Michał Kamiński, poseł PSL-UED.
03.04 | - Wygląda to z perspektywy zagranicznej tragicznie - powiedział w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz pytany o to, czy premier Mateusz Morawiecki poprawił wizerunek Polski za granicą.
28.03 | Podpisanie umowy na system antyrakietowy Patriot to olbrzymi sukces - zapewniał w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Będziemy bezpieczniejsi, a sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi zostanie umocniony - podkreślał szef polskiej dyplomacji.
27.03.| Ryszard Petru zapowiada, że za spalenie kukły ze swoją podobizną przez Młodzież Wszechpolską będzie żądał dla nich kary finansowej. - Żeby wyskoczyli z kaski - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej w "Kropce nad i".
23.04 | Przygotowanie dobrego projektu ustawy, nie takiego, który będzie bublem prawnym, poddanie go konsultacjom, również ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, wymaga czasu - ocenił w "Jeden na jeden" w TVN24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Rozsądek podpowiada, że takie radykalne działania z dnia na dzień nie są możliwe - dodał. Pytany o możliwość zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, stwierdził: - Nie widzę powodu i nie widzę potrzeby, żeby takie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu zwoływać.
19.04 | Jest błąd, myśmy się do niego przyznali - komentował w "Jeden na jeden" reakcję obozu rządzącego na sprawę premii dla ministrów Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica). - Ten błąd, ta rana przestaje - dodał.
18.04 | Nie widzę się w Koalicji Obywatelskiej z Grzegorzem Schetyną - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Robert Biedroń, prezydent Słupska. - Tam się wszystko wymieszało. Kazimierz Michał Ujazdowski jest w PiS-ie, czy w PO? Roman Giertych, który był koalicjantem do niedawna Kaczyńskiego i chwalił jego geniusz, dzisiaj jest w PiS-ie, czy w PO? - pytał. Zdaniem Biedronia, Schetyna "jednoczy dzisiaj PiS z Platformą". - Tam jest to samo środowisko prawicowe, które się między sobą miesza - dodał.
16.04 | Mam duże wątpliwości co do budowania napięcia i używania narzędzi w postaci zatrzymania, przeszukania jako stygmatyzowania polityków opozycji - podkreślał w "Jeden na jeden" Paweł Wojtunik, były szef CBA, komentując aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak dodał, "fatalnie" ocenia przekazywanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne informacji w tej sprawie. - To komunikacja budująca wątpliwości, a nie wyjaśniająca - ocenił.
12.04 | - Nie wszystkie decyzje pana prezydenta podobają się naszym członkom - stwierdził w "Jeden na jeden" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Zjednoczona Prawica). Ocenił, że weto ustawy degradacyjnej było "błędem politycznym".
11.04 | Pamiętam, jak było nam bardzo ciężko, jak kłamstwo było wszechobecne. Nigdy nie zapomnę Antoniemu Macierewiczowi, ile zrobił w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, szefowa komisji śledczej do sprawy Amber Gold i córka śp. Zbigniewa Wassermanna, który zginął pod Smoleńskiem.
10.04 | Ubolewam nad tym, że w 2010 roku doszło do pomyłek przy identyfikacji szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej i kandydat na prezydenta Warszawy. - Zabrakło oceny sytuacji i powiedzenia wprost: albo będziemy czekać, albo, niestety, zdarzą się pomyłki - wyjaśnił. (http://www.tvn24.pl)
09.04 | Nigdy nie byliśmy bliżej kompromisu z Komisją Europejską - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. - Ta sprawa powinna być zamknięta jak najszybciej - mówił. Jednak, jak dodał, "ten spór niektórym jest na rękę".
05.04 | Zapowiadaliśmy, że jeżeli będzie dobra sytuacja budżetu, to będziemy chcieli ten program rozwijać - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, komentował spekulacje prasowe dotyczące zmian w programie 500 plus. - I jest bardzo dobra. To nie oznacza jednak, że możemy pełnymi garściami rozdawać - dodał. "Gość "Jeden na jeden" podkreślał, że partia rządząca "musi do tego podchodzić ostrożnie".
04.04 | Moja rekomendacja kandydatury Kazimierza Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia to dla Platformy Obywatelskiej szerszy pomysł, niezamykający się na tym mieście - podkreśli w TVN24 Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO był gościem "Jeden na jeden" w TVN24.
03.04 | Jeżeli w wyborach prezydenckich po prawej stronie startowałby tylko prezydent Andrzej Duda, wtedy zagłosuję na niego. Jeśli będą inni kandydaci, to zobaczymy, jaka będzie możliwość wyboru - podkreślił we wtorek w "Jeden na jeden" w TVN24 poseł PiS i były wiceszef MON Bartosz Kownacki.
29.03 | Idealnie byłoby, żeby załoga Mateusza Kusznierewicza wygrywała regaty, bo "jeśli się nie uda, to będzie wielka, spektakularna porażka" - ocenił w "Jeden na jeden" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Skomentował w ten sposób planowany rejs dookoła świata z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, którego sponsorem strategicznym jest Polska Fundacja Narodowa, a kapitanem - Mateusz Kusznierewicz.
1.09 | W czwartkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o sesji Rady Warszawy. W drugiej części programu dyskutowali o edukacji według PiS.
31.08 | W środkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o obchodach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W drugiej części programu dyskutowali o pomyśle zakazu handlu w niedziele.
30.08 | We wtorkowych "Dwóch prawdach" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o słowach Lecha Wałęsy, który przestrzegł w "Faktach po Faktach", że "grozi nam wojna domowa". W drugiej części programu dyskutowali natomiast o decyzji Komisji Europejskiej, uznającej Apple'a za winnego unikania płacenia należnych podatków i nakazującej zapłacenie z tego tytułu kwoty, która może przekroczyć 13 mld dol.
29.08 | W poniedziałkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel mówili o patriotyzmie. W drugiej części programu rozmawiali o polityce migracyjnej Angeli Merkel.
25.08 | W czwartkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel mówili o strefach bez dzieci w samolotach. W drugiej części programu rozmawiali o wyrokach na kierowców Ubera.
23.08 | W piątkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o polityce filmowej ministra kultury. W drugiej części programu dyskutowali o 25-leciu niepodległości Ukrainy.
22.08. | W piątkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o aferze reprywatyzacyjnej. W drugiej części programu dyskutowali o powrocie Sarkozy'ego.
19.08 | W piątkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Cezary Michalski i Marek Migalski rozmawiali o zwalniającej polskiej gospodarce. W drugiej części programu dyskutowali o sprawie odebrania Polce dziecka w Niemczech.
18.08 | W czwartkowym odcinku "Dwóch prawd" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel dyskutowali o prezesie TK. W drugiej części programu rozmawiali o recydywie socjalizmu w Polsce.
17.08. | W środowym odcinku "Dwóch prawd" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel dyskutowali o burkini w Cannes. W drugiej części programu rozmawiali o kijach bejsbolowych ze znakiem Polski Walczącej.
16.08.| W wtorkowym odcinku "Dwóch prawd" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel dyskutowali o tablicy odsłoniętej przez prezydenta Andrzeja Dudę na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza. W drugiej części programu rozmawiali o propozycjach zaostrzenia kodeksu karnego.
12.08 | W piątkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Marek Migalski i Cezary Michalski dyskutowali o napiętej sytuacji między Rosją a Ukrainą. W drugiej części programu rozmawiali o "zwrocie na prawo Platformy" zapowiedzianym przez jej lidera Grzegorza Schetynę.
06.12 | Afrykę od "lepszego świata" dzielą dwa sześciometrowe mury. Miasto Melilla to niewielki skrawek hiszpańskiej ziemi na północy Maroka - marzenie imigrantów i ich brama do raju. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w programie "Tu Europa".
06.12 | Afrykę od "lepszego świata" dzieli trzymetrowy mur. Miasto Melilla to niewielki skrawek hiszpańskiej ziemi na północy Maroka - marzenie imigrantów i ich brama do raju. Tylko w tym roku granicę z Unią Europejską nielegalnie próbowało tu przekroczyć 15 tys. osób, głównie z Zachodniej Afryki. - Jeśli ktoś zeskoczy i dotknie stopą hiszpańskiej ziemi, automatycznie otrzymuje pomoc prawną, tłumacza i prawo do sądu - wyjaśnił Yasin Puertas Aguilera, dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu w Melilli. Nie jest to jednak takie łatwe, bo granicę patrolują służby, które krytykowane są za brutalność wobec imigrantów. - Zdarza się, że funkcjonariusze łamią im pałkami ręce lub nogi - mówi Jose Palazon Osma, prezes organizacji humanitarnej PRODEIN. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w programie "Tu Europa".
06.12 | Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej to historyczne wydarzenia dla Polski - stwierdziła w programie "Tu Europa" w TVN24 Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości. Dodała, że także jej "bardzo ważna" teka komisarza jest również sporym osiągnięciem dla naszego kraju.
29.11 | Już w poniedziałek 1 grudnia przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie Donald Tusk. W programie "Tu Europa" zapytaliśmy zagranicznych dziennikarzy i unijnych polityków, czego na tym stanowisku oczekują od byłego polskiego premiera.
29.11. | Już w poniedziałek 1 grudnia przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie Donald Tusk. W programie "Tu Europa" zapytaliśmy zagranicznych dziennikarzy i unijnych polityków, czego na tym stanowisku oczekują od byłego polskiego premiera.
22.11 | Swoją kadencję chcę oprzeć na rozwoju trzech filarów: prewencji, promocji i ochrony zdrowia - powiedział w rozmowie z "Tu Europa" Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Nie jestem tutaj, żeby powiedzieć, by ludzie nie pili, ani nie palili. Jestem po to, by powiedzieć, o ile życie może być lepsze bez palenia i bez nadużywania alkoholu - wyjaśnił komisarz. Dodał, że podstawą jego pracy jest "sprawiedliwość i solidarność". - Zdrowie dla wszystkich i wszystko dla zdrowia - podkreślił.
22.11 | Swoją kadencję chcę oprzeć na rozwoju trzech filarów: prewencji, promocji i ochrony zdrowia - powiedział w rozmowie z "Tu Europa" Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Nie jestem tutaj, żeby powiedzieć, by ludzie nie pili, ani nie palili. Jestem po to, by powiedzieć, o ile życie może być lepsze bez palenia i bez nadużywania alkoholu - wyjaśnił komisarz. Dodał, że podstawą jego pracy jest "sprawiedliwość i solidarność". - Zdrowie dla wszystkich i wszystko dla zdrowia - oświadczył.
25.10. | Turcja jest od lat kandydatem do Unii Europejskiej, jednak jak dotąd rokowania w sprawie jej członkostwa toczą się bardzo powoli. W najnowszym odcinku programu "Tu Europa" analizujemy szanse tego kraju na wejście do UE i zastanawiamy się, jakie znaczenie ma partnerstwo UE-Turcja.
18.10 | - Węgry przyjęły zupełnie inny kierunek w relacjach z Unią Europejską niż Polska - mówił w programie "Tu Europa" prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślał, że polityka premiera Viktora Orbana nastawiona jest m.in. na współpracę gospodarczą z Rosją.
04.10. | Umowa handlowa między Unią Europejską i USA, jeśli zostanie zawarta, połączy dwie największe gospodarki świata. Chodzi o stworzenie rynku transatlantyckiego czyli o zniesienie prawie wszystkich barier handlowych i inwestycyjnych. - Ta umowa ułatwi np. kupowanie gazu z łupków, co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnia Ignacy Niemczycki z Polityka Insight. O umowie rozmawiano w najnowszym odcinku programu "Tu Europa".
2802 | Własną żonę mianował dyrektorką szkoły. Ta w rewanżu posłała go na roczny pełnopłatny urlop zdrowotny. Program zaczniemy od historii byłego już burmistrza Stawisk koło Łomży, który jak widać potrafi zadbać o swoje interesy. Zajmiemy się także sprawą nielegalnej ekshumacji na cmentarzu w Witaszycach koło Jarocina. Zapytamy jak to możliwe, że ktoś pomylił ciała dwóch zmarłych i pochował jedną z nich nie tam gdzie trzeba. Na koniec pokażemy jak urzędnicy "kneblują" usta schorowanemu 66-letniemu mężczyźnie, zamiast mu pomóc.
0702 | W dzisiejszym programie ponownie odwiedzimy Daliową na Podkarpaciu. Rodzeństwo osierocone przez matkę, która zginęła w pożarze rodzinnego domu, nie będzie rozdzielone. Sąd zdecydował, że maluchy zostaną z dziadkami, którzy na razie tworzyć będą dla nich rodzinę zastępczą. Po dramacie jaki spotkał tę rodzinę, ruszyła lawina pomocy. Ruszyły już prace przy odbudowie spalonego domu. Remontowany jest też budynek, w którym razem z dziadkami zamieszkają osierocone dzieci. Wszystko to obserwował na miejscu nasz reporter.
1.11 | Potrącił śmiertelnie pieszego, zatrzymał się, okradł umierającego, po czym wsiadł do samochodu i spokojnie odjechał. Kierowca, dla którego ważniejsze od ratowania życia ofiary wypadku był jego telefon komórkowy najprawdopodobniej będzie teraz odpowiadał tylko za "prowadzenie auta bez uprawnień i kradzież". Prokurator nie był bowiem w stanie przedstawić mu zarzutów za spowodowanie wypadku. Materiał "Prosto z Polski".
7.06| Krystyna Chojnacka wraz z mężem przez 21 lat walczyła o zwrot niesłusznie pobranego podatku akcyzowego. Gdy sąd po raz 17. odesłał sprawę do ponownego rozpatrzenia, 55-letnia mieszkanka Kartuz popełniła samobójstwo. Zostawiła list pożegnalny, w którym wyjaśnia powód tak desperackiego kroku.
31.05. | Ratownicy, którzy nie mają uprawnień do ratowania; inspektor, który każe zamurować okna na szopogaraż i karetki opodatkowane stawką nakładaną na luksusowe towary - to tematy, które przygotowali reporterzy kolejnego odcinka "Prosto z Polski".
19.01 | Piłeś, nie jedź. A przynajmniej przebadaj się alkomatem - z takimi apelami ze strony policji spotykaliśmy się ostatnio dość często, szczególnie po tragedii w Kamieniu Pomorskim, gdzie pijany kierowca rozjechał sześć osób. Policjanci zachęcają, by przyjść na komisariat i skontrolowac swoją trzeźwość, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z tzw. syndromem dnia poprzedniego. Reporter "Prosto z Polski" sprawdził, jak w praktyce wygląda możliwość kontroli trzeźwości na dowolnym komisariacie.
11.01. | Pani Mirosława z Brodnicy walczy o budowę ścieżki rowerowej przy drodze, gdzie zginął jej syn. Urzędnicy jednak, realizację tego planu skutecznie utrudniają. W magazynie "Prosto z Polski" także o rodzinach z Wałbrzycha, które za nakazaną wyprowadzkę z kamienicy wciąż nie dostały odszkodowania oraz o aucie za 100 tys. złotych choć wartym 20 milionów, który przegrywa w starciu z przepisami.
05.01 | Łamanie praw zwierząt oraz przeganianie i bicie właścicieli psów, którzy chcą zabrać swoich pupili - to tylko niektóre z grzechów od lat popełnianych w jednym z największych w Polsce schronisk dla bezdomnych zwierząt w Radysach. Mimo potwierdzonych przez NIK nieprawidłowości, właściciele schroniska nic sobie z tego nie robią i przyjmują kolejne zwierzęta. Trafił tam również czteroletni pies Rudek, który czekał na swoją panią przed sklepem gdy ta robiła zakupy. Zwierzę zostało uśpione i spalone. Próbujący wyjaśnić tę sprawę reporter programu "Prosto z Polski" spotkał się z agresją i rękoczynami ze strony właścicieli schroniska.
21.12 | W programie "Prosto z Polski" o mieszkańcach woj. świętokrzyskiego, którzy otrzymali wezwania do zapłaty na kwotę od 60 do 100 tys. zł. Wszystko przez stare weksle, które podpisywali in blanco wiele lat temu. Ponadto w magazynie historia 64-letniego emeryta, który postanowił się bronić przed napastnikami oraz totalna kompromitacja urzędników w Obornikach Śląskich, którzy przelali na konto oszusta ponad pół miliona złotych.
15.12 | Wstrząsająca historia z okolic Bochni w Małopolsce. Matka traktowała tam swoją umysłowo chorą córkę jak zwierzę. 24-letnia kobieta od kilku miesięcy nie była myta, miała niezaleczone rany, wszawicę i odleżyny, bo prawdopodobnie przez długie tygodnie leżała w bezruchu na prowizorycznym łóżku w stajni. W najnowszym magazynie "Prosto z Polski" również niezwykła historia bezdomnej kobiety i reportaż o rodzinie, która wydała pół miliona złotych na dom, a teraz musi go burzyć kawałek po kawałku.
4.06. | Przez lata molestował dzieci, w końcu wpadł na gorącym uczynku. Wyszedł po siedmiu latach odsiadki. W pierwszym dniu wolności poszedł "łowić" dzieci na boisko szkolne. Teraz Piotr H., pedofil z Głogowa, znów siedzi w areszcie. Czy można było ustrzec kolejne ofiary przed jego atakiem? Sprawą zajął się reporter "Blisko Ludzi" TVN24 Artur Zakrzewski.
4.06. | Przez lata molestował dzieci, w końcu wpadł na gorącym uczynku. Wyszedł po siedmiu latach odsiadki. W pierwszym dniu wolności poszedł "łowić" dzieci na boisko szkolne. Teraz Piotr H., pedofil z Głogowa, znów siedzi w areszcie. Czy można było ustrzec kolejne ofiary przed jego atakiem? Sprawą zajął się reporter "Blisko Ludzi" TVN24 Artur Zakrzewski.
3.06. | Przez lata molestował dzieci, w końcu wpadł na gorącym uczynku. Wyszedł po siedmiu latach odsiadki i w pierwszym dniu wolności poszedł łowić dzieci na boisko szkolne. Piotr H., pedofil z Głogowa znów siedzi w areszcie. Czy można było ustrzec kolejne ofiary przed jego atakiem? Na pewno należało!
28.05 | Nie ma winnych śmierci jedenastoletniego Igora. Rok temu chłopca przygniotła nieprzytwierdzona do podłoża bramka piłkarska, która w pewnym momencie przewróciła się na niego.
21.05 | Komornik odebrał przedsiębiorcy lawetę, choć ten spłacił dług. Nie uiścił jednak opłaty za koszta postępowania komorniczego, czyli niespełna 400 zł. Komornik o niedopłacie jednak Dariusza Wasilewskiego nie poinformował, tylko pod jego nieobecność zlicytował za ok. 1200 zł lawetę wartą dziesięciokrotnie więcej. Teraz twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Materiał magazynu "Blisko ludzi".
14.05 | Nigdy nie miał prawa jazdy, został złapany za kierownicą pod wpływem narkotyków, ciąży na nim wyrok w zawieszeniu za posiadanie znacznych ilości kokainy. Gdy prokuratura postawiła Adrianowi M. z Warszawy kolejny, najpoważniejszy zarzut - spowodowania śmiertelnego wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia - podejrzany jak gdyby nigdy nic wrócił do domu. Prokurator nawet nie wnioskował o areszt.
07.05 | Sześcioletnia Natalia (imię dziewczynki zostało zmienione) zaczęła dziwnie się zachowywać, gdy przyjechała na ferie do dalszej rodziny. Z tego jak relacjonowała to, co miało się dziać w jej rodzinnym domu, bez obrazy dla obyczajów można przytoczyć tylko, że ma z przyjacielem matki "wielką tajemnicę". Materiał programu "Blisko ludzi".
30.04 | Wydawało się, że przed 26-letnim Jakubem z Katowic jest jeszcze całe życie. Miał plany, pasje i perspektywy na przyszłość, z narzeczoną planował ślub. Do czasu kiedy udał się na, wydawałoby się, rutynowy zabieg usunięcia migdałków. Jakub zmarł trzy dni po operacji, którą przeprowadzała rezydentka, a nie doświadczony specjalista.
23.04 | Zaczęło się niewinnie. Burmistrz Łęczycy Krzysztof Lipiński zaraz po tym, jak powołał na prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jana Budzińskiego, przyszedł do jego domu. Złożył jego żonie co najmniej dziwną propozycję. Kobieta nagrała rozmowę.
16.04 | Dwuletni Filip zmarł w drodze do szpitala w Katowicach, gdzie odesłali go lekarze ze szpitalnego oddziału ratunkowego w Jaworznie. Rodzice przewozili chłopca własnym samochodem, bo tak - zdaniem lekarza - miało być szybciej niż karetką. Szpital w Jaworznie twierdzi, że to rodzice nie wyrazili zgody na leczenie i postanowili przewieźć chłopca gdzie indziej. W czasie podróży samochodem dwulatek zaczął słabnąć i zmarł. Materiał programu "Blisko ludzi".
20.04 | Kamila Gasiuk-Pihowicz i Ryszard Petru stracili immunitety poselskie, bo barbarzyńsko, nieuczciwie atakowali polityków Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził w piątek Ryszard Czarnecki. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości był pytany w TVN24, dlaczego Sejm w kwietniu przegłosował odebranie immunitetów posłom opozycji, ale wcześniej w podobnych sprawach bronił posłów koalicji rządzącej.
13.04 | Weszłam do polityki przez PO i nie przeszkadza mi to we współpracy z nią dla dobra Polski po tym, co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość - zapewniła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. Jak dodała, jej partia i Platforma Obywatelska współpracują "przeciw Prawu i Sprawiedliwości".
06.04 | Moja sprawa nie jest rozwojowa. Może być rozwojowa tylko z punktu widzenia politycznego. Bo ktoś kreuje scenariusz na tę okoliczność bez względu na środki, których używa - mówił w "Piaskiem po oczach" były wiceminister finansów i były szef Służby Celnej Jacek Kapica.
30.03 | Adam Bielecki niedawno wrócił z narodowej wyprawy na K2, w czasie której co prawda Polacy nie zdobyli szczytu, ale udało im się uratować ludzkie życie. 34-letni himalaista był jednym z czterech wspinaczy, którzy bezpiecznie sprowadzili z Nanga Parbat francuską himalaistkę Elisabeth Revol. - Nie czuję się bohaterem. Zrobiliśmy to, co mieliśmy zrobić - powiedział Bielecki w programie Konrada Piaseckiego "Piaskiem po oczach" w TVN24.
23.03 | Nawet jeżeli by uznać, że Trybunał Konstytucyjny powie, że fragmenty karne ustawy o IPN są niezgodne z konstytucją, to i tak będzie obowiązywała ważniejsza część tej ustawy, mianowicie ta, dotycząca spraw cywilnych - powiedział w "Piaskiem po oczach" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
16.03 | Cieszę się, że są nowe ślady, nowe wątki w sprawie morderstwa rodziny Jaroszewiczów. Być może z tego coś prawdziwego się ujawni - komentował Leszek Miller w "Piaskiem po oczach" w TVN24. Były premier i były szef SLD wspominał, że Piotr Jaroszewicz był "wielką postacią", gdy on sam zaczynał karierę polityczną.
09.03 | Ustawa o IPN jest nieszczęsna. Nikt tak nie zaszkodził dobremu imieniu Polski i jej pozycji międzynarodowej jak Reduta Dobrego Imienia, czyli pan Maciej Świrski, który tę ustawę podobno przygotował - powiedział w "Piaskiem po oczach" profesor Karol Modzelewski, historyk, były działacz opozycji w PRL. Warto zrobić krok w tył, bo trwanie w tym ślepym zaułku wyrządza krzywdę nam wszystkim - dodał.
02.03.| W żadnej z zachodnich demokracji nie ma takiej skali zmian kadrowych w instytucjach państwowych jak w Polsce. Tej bezprecedensowej czystce towarzyszyło zniesienie cywilizowanych urządzeń doboru ludzi, czyli konkursów i kadencji - ocenił w "Piaskiem po oczach" TVN24 prof. Leszek Balcerowicz z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
23.02 | Kiedy Mateusz Morawiecki został premierem, nikt mu nie mówił, że będzie co chwilę wybuchać bomba - mówił w "Piaskiem po oczach" Adam Hofman, były rzecznik PiS. - Jemu się udało zrobić coś, co wydawało się niemożliwe, czyli reset z Unią. Nikt tego dziś nie docenia, nikt na to nie patrzy, bo mamy tutaj bum! - dodał, komentując spór wokół nowelizacji o IPN.
16.02 | Gdyby Nowoczesna miała zniknąć lub miałaby być wchłonięta przez Platformę, to byłaby moja osobista porażka - podkreślił Ryszard Petru pytany o przyszłość swojego ugrupowania. Gość "Piaskiem po oczach" w TVN24 nie wykluczył jednocześnie utworzenia nowego projektu politycznego, do którego mieliby wejść jego stronnicy z Nowoczesnej.
02.02.| Z całą pewnością życie zawdzięczam Polakom, nie miałabym żadnych szans - mówiła w programie "Piaskiem po oczach" TVN24 Krystyna Budnicka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, która w trakcie wojny straciła rodziców i siedmioro rodzeństwa. Podkreśliła, że Polska to jest jej miejsce na Ziemi.
05.01 | - To nie jest reakcja na odwołanie ze stanowiska. To jest reakcja na sposób odwołania ze stanowiska. (...) Naruszył moje dobra osobiste, i to w sposób haniebny - powiedziała w piątek w "Piaskiem po oczach" w TVN24 sędzia Beata Morawiec. Odwołana w listopadzie przez ministra Zbigniewa Ziobrę była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie pozwała szefa resortu sprawiedliwości za naruszenie dóbr osobistych.
17.02 | Kim Dzong Un chce wyjść z dokuczliwych sankcji, ale swoich programów (wojskowych) nie powstrzyma - tak prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego ocenia napiętą sytuację na Półwyspie Koreańskim. Gość "Horyzontu" w TVN24 podkreślił coraz większe zaangażowanie Chin w kryzys wokół północnokoreańskiego programu atomowego. Natomiast Jacek Najder, były wiceminister spraw zagranicznych, wskazał, że wyprzedzające uderzenie na Pjongjang byłoby "druzgocące i katastrofalne". Program poprowadził Maciej Wierzyński.
- Przez dwa lata, kiedy ten projekt [ustawy o IPN - red.] gdzieś krążył pomiędzy komisjami sejmowymi i ministerstwami, nikt nie spytał historyków, co oni na ten temat sądzą - zauważył w programie "Horyzont" prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - To tak, jakby pan robił reformę szpitali i zapomniał spytać lekarzy, czy to jest dobra metoda do leczenia - dodał.
13.01 | Siły zainteresowane po obu stronach tym, aby do zaostrzenia stosunków nie doszło i nastało uspokojenie są na tyle duże, że myślę, iż to się stanie - komentował w "Horyzoncie" stosunki polskiego rządu z Brukselą Jan Rokita, były polityk i komentator TVN BiS. - Twarz się zmieniła, ale podstawa problemów Warszawy z Brukselą została - ocenił z kolei Jan Cieński, dziennikarz "Politico".
05.10 | Rodzice licealistki, która nie dostała się do wymarzonej klasy, postanowili zemścić się za to, na dyrektorce liceum. Zapowiadają uwikłanie jej w niekończące się procesy sądowe. Grożą zatruciem życie jej i jej rodzinie.