tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Droga do szkoły? W woderach, pontonem albo przez tory. PKP: sami sobie winni

Droga do szkoły? W woderach, pontonem albo przez tory. PKP: sami sobie winni
Foto: Spotted Całe Jaworzno | Video: jaw.pl/ Spotted Całe Jaworzno Część dzielnicy oddzielona od świata

Za nasypem kolejowym jest jedyny sklep w dzielnicy i jedyny przystanek autobusowy. Z przystanku dzieci jeżdżą do szkoły. Jedyne przejście przez nasyp znajduje się pod wiaduktem, który jest w remoncie i po deszczu tonie. - My nie istniejemy w tej chwili - mówią mieszkańcy.

W poniedziałek rano dzieci z północnej części dzielnicy Pieczyska w Jaworznie musiały ubrać kalosze, a i tak do szkoły dotarły z mokrymi nogami. Taką wysoką wodę muszą pokonywać.

Trzystu mieszkańców, w tym 30 dzieci w wieku szkolnym z północnej dzielnicy ma pecha, bo od reszty świata oddziela ich nasyp kolejowy z przejściem pod wiaduktem.

- Jedyny sklep w dzielnicy mamy po drugiej stronie torów. Jedyny przystanek autobusowy. A nasze dzieci z tego przystanku jeżdżą do szkoły - wyliczają w rozmowie z dziennikarzem portalu jaw.pl mieszkańcy.

A deszcze idą

Wiadukt wraz z całym torowiskiem od Jaworzna do Krakowa i biegnąca pod nim ul. Chocimską od maja jest w remoncie. Mieszkańcy twierdzą, że robotnicy zasypali studzienkę kanalizacyjną. Rozkopana droga pod wiaduktem po deszczu zamienia się w ogromną kałużę. Mieszkańcy feralnej części Pieczysk żartują w mediach społecznościowych, że bez woderów albo najlepiej pontonu nie da się stąd wydostać.

- Od wtorku przez dwa tygodnie zapowiadają deszcze - alarmują.

Przez tory albo dwa kilometry dalej przejście

Suchą nogą można przejść górą wiaduktu, przez tory. Ale to grozi mandatem i przede wszystkim jest niebezpieczne. Jedną z dwóch nitek torów jeżdżą pociągi.

Można też próbować legalnie i bezpiecznie przedostać się przez przejście w sąsiedniej dzielnicy Szczakowa. Ale to dwa kilometry drogi.

- Zgłaszaliśmy kolei, zgłaszaliśmy prezydentowi, cisza. My nie istniejemy w tej chwili. Tak jakby za koleją nie było już dzielnicy - mówią mieszkańcy dziennikarzowi jaw.pl.

Dagmara na facebookowym Spotted Całe Jaworzno podsumowała to krótko: - Brak szacunku dla mieszkańców.

Mieszkańcy winni, bo jeździli samochodami

- Drogi nad i pod terenami kolejowymi należą do PKP. Z uwagi na fakt, iż ten odcinek drogi był zalewany po wielkich opadach, na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej dla planowanej inwestycji, gmina wymusiła na PKP budowę w tym miejscu odwodnienia z pompami. To także dzięki interwencji pracowników Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie w miniony poniedziałek rano wykonawca robót wypompował wodę. Dostał również polecenie zapewnienia dojścia - informuje Karolina Florek z referatu prasowego urzędu miasta w Jaworznie.

Źródło: Spotted Całe Jaworzno PLK zapewniają, że tak źle jak w poniedzialek już nie będzie

Mieszkańcy potwierdzają, że nasypano żwiru. Ale obawiają się, że kolejny deszcz zmyje tę prowizorkę.

- Dzisiaj zobowiązaliśmy wykonawcę, żeby wykonał przejście tak, by było dobrze - zapewnia Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, które są właścicielem torowiska wraz z drogą.

Uważa, że do zalewania ulicy przyczynili się sami mieszkańcy. - Ulica Chocimska jest wyłączona dla ruchu kołowego, otwarta tylko dla ruchu pieszego. Nawierzchnia była nadsypana na pół metra. Ale mieszkańcy wielokrotnie przestawiali znaki i wygrodzenia, przejeżdżali samochodami i ubili szlakę - twierdzi Karniewski.

Uważa też, że studzienka kanalizacyjna już przed remontem była niedrożna, a ulica pod wiaduktem znajduje się w niecce i dlatego zbiera się deszczówka.

Przebudowa tego odcinka torów wraz z remontem ulicy będzie gotowa dopiero z końcem 2018 roku. Karniewski pociesza, że będzie lepiej, niż przed remontem. Wymienia udogodnienia: - Odwodnienie z pompą, poszerzone światło pod wiaduktem, tak że samochody będą mogły się mijać.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »