tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Żydzi budują nową Świątynię Jerozolimską

Żydzi budują nową Świątynię Jerozolimską
Foto: wikipedia.org Tak wyglądała Świątynia w czasach Heroda Wielkiego (73 p.n.e. - 4 p.n.e.)

Izraelscy fanatycy religijni przystąpili do budowy repliki Świątyni Jerozolimskiej, zniszczonej przez XII legion Tytusa w 70 roku n.e. KoPia w skali 1:1 ma powstać w osiedlu Micpe Jerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko Jerycha w Autonomii Palestyńskiej.

Ze starej świątyni, w Jerozolimie, zachował się tylko fragment Muru Zachodniego, znany powszechnie jako Ściana Płaczu.

Religijni fanatycy mówią, że model Świątyni Jerozolimskiej zostanie wykorzystany w specjalnej "szkole kapłanów" (kohenów), która została w środę uroczyście otwarta w tym osiedlu. - Nowi kapłani służyć będą w Trzeciej Świątyni, która zostanie postawiona w Jerozolimie - zapowiadają fanatycy.

Głównym elementem projektu w Micpe Jerycho ma być ołtarz, który "mierzyć będzie 16 metrów długości oraz 5 metrów szerokości i wysokości, a więc będzie wielkości małego domku" - powiedział Lewi Hazan, jeden z religijnych aktywistów. - Głęboko symboliczne znaczenie projektu w Micpe Jerycho równoznaczne będzie z rozpoczęciem budowy Trzeciej Świątyni, która wedle tradycji religijnej musi być dziełem ludzkich rąk - dodał rabin osiedla, Jehuda Krojzner.

A co z meczetami?

Rabin nie odpowiedział jednak na pytanie, co miałoby się stać z meczetami Al-Aksa i Omara (Kopuły Na Skale) - od setek lat stojących w miejscu dawnej Świątyni Jerozolimskiej i będących miejscem kultu dla setek milionów muzułmanów na świecie.

Choć izraelscy fanatycy religijni budujący replikę świątyni określają ten projekt jako "wydarzenie o przełomowym znaczeniu historycznym", to zdaniem fachowców ich działania mogą doprowadzić do eskalacji i tak już gwałtownych zamieszek arabskich, trwających od kilku dni w okolicach jerozolimskiego Wzgórza Świątynnego.

Policja izraelska przewiduje, że kulminacja rozruchów może nastąpić w piątek, a umiarkowani przywódcy palestyńscy z Ramallah ostrzegają przed wybuchem "trzeciej intifady".

jak//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje