tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zmarła filipińska Joanna d'Arc

Po 16-miesięcznej walce z rakiem zmarła była prezydent Filipin Corazon Aquino. Filipińczycy nazywali ją swoją Joanną d'Arc od czasu, gdy w 1986 r. na czele popierającego ją wojska wygnała z kraju długoletniego dyktatora Ferdinanda Marcosa.

U szczytu sławy Aquiono, zwana zdrobniale Cory, stanęła, gdy na czele milionowego tłumu Filipińczyków zatrzymała kolumny wojska wysłane przez Marcosa przeciwko zbuntowanym żołnierzom.

To właśnie po tym wydarzeniu i ucieczce Marcosa, zaczęto ją nazywać Joanną d'Arc, a jej opór wobec dyktatury stał się wzorem do naśladowania dla wielu dysydentów w Ameryce Południowej, RPA czy Pakistanie.

Dyktator zabił jej męża

Z Marcosem miała porachunki od lat. Jak twierdziła, to na jego rozkaz zginął w 1983 r. jej mąż Benigni, gdy wrócił z wygnania w Stanach Zjednoczonych. To właśnie śmierć męża pchnęła ją do działania, chociaż o politykę ocierała się już od urodzenia - pochodziła z rodziny filipińskiego kongresmena.

Po obaleniu Marcosa Aquino została wybrana prezydentem, choć sama miała wątpliwości, czy do tej funkcji się nadaje. Jak się okazało wątpliwości były słuszne - za jej prezydentury krajem kilkukrotnie wstrząsały próby wojskowych zamachów stanu, a gospodarka pozostawiała wiele do życzenia.

Wiecznie niepokorna

Mimo to Aquino rządziła do 1992 r., a i później była w polityce aktywna. W latach 90. znów wyprowadziła na ulice tłumy, gdy jej następca Fidel Ramos próbował zmienić konstytucję, by przedłużyć swoje rządy.

Miała też swój udział w zakończeniu prezydentury Josepha Estrady w 2001 r. - czego później publicznie żałowała - a ostatnio prowadziła kampanię przeciwko prezydent Glorii Arroyo.

Z rakiem okrężnicy zmagała się od 16 miesięcy, ale swoją chorobę trzymała w tajemnicy. Aż do czerwca pokazywała się publicznie.

mtom/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje