"Złota Rybka" i Albert powiedzieli "tak". Po raz drugi

Aktualizacja:

Była pływaczka Charlene Wittstock i książę Albert II, wymienili obrączki, powiedzieli sobie "tak" i zostali mężem i żoną. Wczoraj para wzięła cywilny, a dziś w renesansowym pałacu, siedzibie rządzącego księstwem Monako rodu Grimaldich, odbyła się ceremonia kościelna. Pannę młodą do ołtarza, gdzie czekał na nią Albert II, po czerwonym dywanie zaprowadził jej ojciec. Za nimi szło 7 dziewczynek w kapeluszach i z bukietami w ręku.

Suknia panny młodej, nazywanej "Złota Rybką", jest prosta, lejąca, odsłaniająca ramiona z bardzo długim, pięciometrowym trenem. Jak ujawniły media zaprojektował ją Giorgio Armani. Charlene na głowie ma welon zasłaniający twarz, a włosy ma upięte w kok. Albert założył natomiast kremowy mundur, ze złotymi wykończeniami i czarny krawat.

Ślubu udzielił arcybiskup Monako Bernard Barsi. Charlene pochodzi z rodziny protestanckiej. Na katolicyzm przeszła trzy miesiące temu.

Sarkozy i Lagerfeld

Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja dla 450 osób, która przygotował słynny mistrz kuchni Alain Ducasse. Po kolacji zaplanowano bal w operze oraz pokaz fajerwerków.

Wśród zaproszonych znalazły się tak wyśmienite osobistości jak słynny dyktator mody Karl Lagerfeld, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, modelka Naomi Campbell,odtwórca agenta JKM Jamesa Bonda, Roger Moore, amerykańska sopranistka Renee Fleming, czy Bernard Arnault - prezes największego na świecie dostawcy towarów luksusowych, LVHM, a przy tym najbogatszy obywatel Francji.

Cavalli i Armani

Świadkami sakramentalnego "tak" są również włoscy projektanci Roberto Cavalli i Giorgio Armani - ten drugi jest autorem sukni panny młodej - a także supermodelki, Naomi Campbell i Karolina Kurkova.

Nieoficjalnie mówi się także o udziale w ceremonii członków rodzin królewskich z Hiszpanii i Szwecji, choć nie znaleźli się na opublikowanej liście gości.

Na ślubie zjawili się ponadto sportowcy: pływacy, lekkoatleci, kierowcy wyścigowi czy tenisiści. Łącznie 3,5 tys. gości.

Suknia i samochód trafią do muzeum

Media ujawniły, że suknia Charlene, a także samochód, którym państwo młodzi przejechali ulicami maleńkiego księstwa zostanie wystawiony w Muzeum Oceanograficznym. Jest to specjalnie przygotowana na tę okazję wersja Lexusa LS 600h Landaulet.

Wśród przedmiotów, które trafią do muzeum będą także zaproszenia ślubne, menu z oficjalnej kolacji, zastawa oraz wyroby szklane. Niektóre z nich zostaną wystawione na sprzedaż.

Bilet wstępu na wystawę kosztuje 14 euro. Muzeum Oceanograficzne zostało utworzone w 1910 roku przez księcia Alberta I.

Książę i była pływaczka

Charlene Wittstock, była pływaczka, pochodząca z Afryki Południowej, ma 33 lata, zaś Albert - 53. Swoją przyszłą małżonkę Albert poznał w 2000 roku na międzynarodowych zawodach pływackich w Monako. Para pokazała się oficjalnie razem dopiero na ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Książęce zaręczyny ogłoszono w czerwcu 2010 roku.

Jest to pierwszy ślub władcy Monako od czasu, gdy ponad 50 lat temu amerykańska aktorka Grace Kelly stanęła przed ołtarzem u boku księcia Rainiera III, nieżyjącego już ojca Alberta II. Choć książę ma ponad 50 lat i dwoje nieślubnych dzieci, długo pozostawał zatwardziałym kawalerem.

Źródło: BBC, APTN, PAP