tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zgwałcił i zabił 16-latkę. Biały Dom: Nie powinien ginąć

Zgwałcił i zabił 16-latkę. Biały Dom: Nie powinien ginąć
Foto: Texas Dept. of Criminal Justice Humberto Leal Garcia

Biały Dom zwrócił się do Sądu Najwyższego USA o wstrzymanie egzekucji Meksykanina skazanego za gwałt i morderstwo. Argumentuje, że wykonanie kary stanowiłoby naruszenie międzynarodowych zobowiązań prawnych i wyrządziłoby "nieodwracalną szkodę" amerykańskim interesom.

Egzekucję 38-letniego Humberto Leala Garcii przez wstrzyknięcie trucizny wyznaczono na najbliższy czwartek. W 1994 roku został on skazany za zgwałcenie i zabicie w San Antonio (stan Teksas) 16-letniej dziewczynki.

Nie zapewnili pomocy konsularnej

Mężczyzna od drugiego roku życia mieszkał w Stanach, ale ponieważ urodził się w Meksyku, zgodnie z Konwencją Genewską, miał po aresztowaniu prawo do opieki konsularnej tego kraju, o czym nie został przez władze amerykańskie powiadomiony.

Gubernator Teksasu Rick Perry (fot. wikipedia.org)
I w tym tkwi cały problem. Na ogół nie kwestionuje się, że Garcia popełnił zbrodnię. W opinii prawników na wydaniu kary śmierci zaważyło jednak, że wobec braku dostępu do konsularnej pomocy prawnej złożył na policji w dniu morderstwa obciążające go zeznania. Adwokat mógłby mu natomiast poradzić, aby ograniczył swe wyjaśnienia lub nie odpowiadał na pytania. Władze meksykańskie nigdy nie zostały poinformowane o aresztowaniu Garcii.

Administracja nalega, gubernator się nie ugina

Stanowa Rada ds. Ułaskawień i Zwolnień Warunkowych w Teksasie odrzuciła wniosek obrony o ułaskawienie lub złagodzenie kary, pozostawiając ostateczną decyzję Sądowi Najwyższemu, lub gubernatorowi Teksasu Rickowi Perry'emu.

Biuro prokuratora generalnego Teksasu wezwało Sąd Najwyższy, aby nie interweniował w sprawie Garcii. Perry zaś nie zamierza wstrzymać egzekucji.

Kiedy gubernator odrzucił apele o wstrzymanie egzekucji, pochodzące m.in. od byłego prezydenta George'a W. Busha, ONZ, wielu dyplomatów oraz wysokiej rangi wojskowych, do akcji wkroczyła administracja prezydenta Baracka Obamy. W piśmie skierowanym do Sądu Najwyższego, rząd USA argumentuje, że przeprowadzenie egzekucji stanowić będzie "nieodwracalne naruszenie przez Stany Zjednoczone międzynarodowych zobowiązań prawnych".

Biały Dom podkreśla, że spełnianie zobowiązań traktatowych leży w interesie USA. Obejmuje to "ochronę Amerykanów przebywających poza krajem, popieranie współpracy z zagranicą oraz okazanie szacunku dla prawa międzynarodowego".

Napisali do sądu

W oficjalnym piśmie skierowanym do sądu, rząd USA wskazuje, że naruszenie (konwencji) miałoby poważne konsekwencje dla stosunków Stanów Zjednoczonych z zagranicą i współpracy z Meksykiem, w tym z jego organami ścigania. Mogliby także ucierpieć obywatele amerykańscy podróżujący za granicę, w sytuacji gdyby musieli korzystać z pomocy konsularnej w przypadku zatrzymania.

Administracja USA zaapelowała do Sądu Najwyższego o opóźnienie wykonania egzekucji do końca roku, aby Kongres mógł przyjąć ustawę umożliwiającą dokonanie rewizji sprawy Garcii i innych cudzoziemców, którzy w podobnych przypadkach nie mieli dostępu do pomocy konsularnej.

jak//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje