tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

20. rocznica masakry w Srebrenicy

Planował i nadzorował masakrę w Srebrenicy. Zmarł w celi

Planował i nadzorował masakrę w Srebrenicy. Zmarł w celi
Foto: Wikipedia | Video: Archiwum Reuters Czaszka ofiary srebrenickiego ludobójstwa

Generał sił Serbów bośniackich Zdravko Tolimir, skazany na dożywocie przez trybunał ONZ za zbrodnie w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie (BiH) w latach 1992-1995, w tym za masakrę w Srebrenicy, zmarł w celi w Hadze - potwierdził haski trybunał.

Wcześniej wicepremier Serbii Rasim Ljajić powiedział w publicznej telewizji RTS, że Tolimir, prawa ręka dowódcy sił zbrojnych Serbów bośniackich, generała Ratko Mladicia, zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 67 lat.

Źródło: ICTY Zdravko Tolimir nie żyje
- Był chory, ale ci idioci nie pozwolili mu tutaj przyjechać i leczyć się w domu - powiedziała serbskiemu dziennikowi "Kurir" wdowa po generale Nada Tolimir.

Zaplanował i nadzorował

Wydając pod koniec 2012 roku wyrok skazujący, sędziowie podkreślili, że Tolimir, szef wywiadu wojskowego i zaufany współpracownik Mladicia, zaplanował i nadzorował masakrę w Srebrenicy. Tolimir został uznany za winnego ludobójstwa, planowania aktów ludobójstwa, naruszenie prawa i obyczajów wojennych, a także zbrodni przeciwko ludzkości, w tym morderstwa, prześladowania i eksterminacji.

W kwietniu 2015 roku haski trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii utrzymał karę dożywotniego więzienia. Odrzucając apelację, sędziowie trybunału uchylili niektóre elementy pierwotnego orzeczenia o winie, ale podkreślili, że rola, jaką Tolimir odegrał w masakrze w Srebrenicy, uzasadnia skazanie go na dożywocie za ludobójstwo.

Tolimir został aresztowany w maju 2007 roku na granicy między Serbią a Republiką Serbską wchodzącą w skład BiH. Lokalne media już wówczas twierdziły, że generał cierpi na raka. Jego proces rozpoczął się w lutym 2010 roku.

W lipcu 1995 roku bośniaccy Serbowie wymordowali w Srebrenicy ok. 8 tys. Muzułmanów (Bośniaków) w ramach czystek etnicznych zmierzających do wyeliminowania społeczności Muzułmanów i Chorwatów w BiH.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

20. rocznica masakry w Srebrenicy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje