Zakochane w księżach piszą do papieża. Celibat to "wyniszczające cierpienie"


Dwadzieścia sześć kobiet, które, jak twierdzą, są zakochane w księżach, napisało list do papieża Franciszka. Z prośbą, żeby celibat w Kościele był opcjonalny - pisze portal Vatican Insider.

Wszystkie nadawczynie listu są Włoszkami i, jak piszą, fakt, że księża muszą żyć w celibacie i nie mogą brać ślubów jest dla nich "wyniszczającym cierpieniem".

"Kochamy tych mężczyzn i oni kochają nas" czytamy w liście opublikowanym na portalu Vatican Insider. "Pokornie składamy nasze cierpienie do twoich stóp, wierząc, że coś może się zmienić. Nie tylko dla nas, ale dla całego Kościoła".

Kobiety poprosiły papieża by "pobłogosławił ich miłość", dodając, że niektórzy mogliby zrozumieć "wyniszczające cierpienie, które przeżywa kobieta zakochana w księdzu".

Kościół mówi, że kapłan powinien poświęcić się całkowicie swojemu powołaniu, dlatego nie może mieć żony. Jednak kobiety w liście piszą, że "ich mężczyźni byliby w stanie z jeszcze większą pasją służyć Kościołowi, jeśli byliby wspierani przez kochającą kobietę i dzieci".

Papież odpowie na list?

Nadawczynie listu zwróciły się do papieża z prośbą o spotkanie, aby wyjaśnić swoje cierpienia "rozdzierające ich dusze".

Kobiety podpisały się imieniem i pierwszą literą nazwiska. Kilka z nich zapisało też numer telefonu, licząc, że papież Franciszek odpowie na list.

Poglądy papieża Franciszka w tej sprawie nie są jednoznaczne. W 2010 roku, nie będąc jeszcze papieżem, kategorycznie sprzeciwiał się zniesieniu celibatu, ale już po wyborze wspomniał, że "wszystko może zostać zmienione", a sam celibat to bardziej kwestia dyscypliny.

Watykan pod presją

W ostatnich dekadach Watykan znalazł się pod presją, aby uczynić celibat opcjonalnym i zezwolić księżom na małżeństwa. Zwolennicy wprowadzenia opcjonalnego celibatu argumentują, że problem pedofilii w Kościele wynika z frustracji seksualnej księży z powodu celibatu. Z kolei Kościół odpowiada na te oskarżenia mówiąc, że pedofilia zawsze wiąże się z problemami psychologicznymi. Duchowni w kościołach anglikańskim, ewangelickim i prawosławnym mają prawo zawarcia małżeństwa.

Autor: kło//gak / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: