tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

#PisząoPolsce

"Polska z gwiazdy Unii stała się jej problematycznym dzieckiem". Zachodnie media o Polsce

"Polska z gwiazdy Unii stała się jej problematycznym dzieckiem". Zachodnie media o Polsce
Foto: Neue Zuercher Zeitung, Politico, El Pais, Die Welt, Wall Street Journal, Financial Times, FAZ.de | Video: TVN 24 W zachodnich mediach pojawił się szereg artykułów opisujących sytuację w Polsce i debatę w PE

"Ton był znacznie spokojniejszy niż niedawne wymiany zdań pomiędzy Brukselą a Warszawą" - podsumowuje wrażenia z wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim portal "Politico". Niemieckie gazety podkreślają, że choć premier Beata Szydło była opanowana i racjonalna, to i tak nikogo nie przekonała. Relacje z debaty i jej oceny pojawiły się w wielu zachodnich mediach, ale nie tylko w tym kontekście pisano w środę o Polsce.

Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy". Od poniedziałku do piątku o godz. 20 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Zagraniczne gazety i agencje prasowe przyglądają się również polskiej sytuacji wewnętrznej, zwłaszcza sytuacji w mediach i wymiarze sprawiedliwości. Zainteresowanie i obawy budzą dalsze plany PiS.

Dobry ton, ale jałowo

Głównym elementem środowych tekstów na temat Polski w zachodnich mediach jest jednak bezsprzecznie wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim, podczas której premier broniła kursu przyjętego przez swój rząd i PiS.

"Beata Szydło wyglądała na bardzo zdeterminowaną. Jedną rzecz zrobiła na pewno dobrze, czyli nadała odpowiedni ton debacie. Była opanowana i racjonalna" - pisze niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung". Jej dziennikarz zaznacza, że premier "próbowała oczarować Europę" ale i tak nie pozostawiła wątpliwości, że kurs jej rządu i partii się nie zmieni.

"Debata była emocjonalna. Premier Szydło przedstawiała się jako obrończyni kraju i konstytucji, ale nikogo nie przekonała" - pisze inny niemiecki dziennik, "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Hiszpańska gazeta "El Pais" oznajmia, że "zdecydowana większość grup politycznych w PE krytykowała autorytarny kurs Polski". Hiszpanie tak streszczają stanowisko polskiego rządu: "Polska jest częścią Europy i chce nią pozostać. Żadne działania polskiego rządu nie naruszają zasad UE a cała krytyka jest wynikiem braku informacji i w niektórych przypadkach złej woli". Korespondent hiszpańskiej gazety nazwał jednak wytłumaczenia Szydło "jałowymi, sterylnymi i nieprzekonującymi".

Portal "Politico" podkreśla, że polska premier "nie ustąpiła pod ciężarem krytyki". "Ton debaty był znacznie spokojniejszy niż niedawne wymiany zdań pomiędzy Brukselą a Warszawą. Obie strony starały się łagodzić napięcia, które mogą zaszkodzić relacjom z jednym z kluczowych członków Wspólnoty" - stwierdza dziennikarz portalu. Zaznacza jednak, że w ostatnich miesiącach Polska przeszła dramatyczną przemianę z "gwiazdy UE" do jej "problematycznego dziecka".

Szwajcarska gazeta "Neue Zuercher Zeitung" przypominała, że cały spór z Polskim rządem jest dla Brukseli "delikatnym balansowaniem na linie". Silne są obawy, że poddani zbyt ostrej krytyce Polacy zwrócą się ku nacjonalizmowi i eurosceptycyzmowi. Debatę w PE Szwajcarzy nazywają "kolejnym epizodem polskiego dramatu".

Zaskakująca rezygnacja i słowne potyczki

Dziennikarz szwajcarskiej gazety w swojej relacji zwrócił też uwagę na co innego, mianowicie na rezygnację z wystąpienia niemieckiego polityka Manfreda Webera, przewodniczącego największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej. "Po tym jak polski rząd na krytykę ze strony niemieckich urzędników unijnych odpowiedział odwołaniami do nazizmu, Weber oznajmił, że nie chce wpaść w tę samą pułapkę" - relacjonuje gazeta.

Temu wątkowi amerykański dziennik "Wall Street Journal" poświęca cały artykuł zatytułowany "Bycie Niemcem uznane za zbyt prowokacyjne wobec Polaków podczas debaty w PE". Amerykanie podkreślają, że według rzeczniczki parlamentu jeszcze nigdy nie doszło do takiej sytuacji, aby ktoś zrezygnował z prawa do wypowiedzi ze względu na swoją narodowość.

W drugim tekście, będącym szerszą relacją z wtorkowej debaty, amerykańscy dziennikarze zwrócili uwagę, że pomimo opanowanego tonu, premier Szydło wydawała się momentami tracić cierpliwość. Ich zdaniem zapowiedzią przyszłych problemów są zwłaszcza utarczki słowne Polki z belgijskim eurodeputowanym Guy Verhfostadtem (były premier Belgii i przewodniczący frakcji liberałów) oraz z komisarzem Fransem Timmermansem.

Polskie głosy w europejskich gazetach

W europejskich mediach pojawiły się też wywiady z Polakami. Niemiecka gazeta "Die Welt" zamieściła długą rozmowę z prof. Jadwigą Staniszkis, którą nazywa "niegdyś jednym z najważniejszych intelektualistów w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego". "Teraz zaczęła go ostro krytykować. Jej zdaniem partia rządząca podporządkowuje sobie ludzi i niszczy rządy prawa" - pisze niemiecki dziennik.

W wywiadzie polska socjolog zaznacza, że choć uznaje Kaczyńskiego za "jednego z najmądrzejszych, jeśli nie najmądrzejszego" polskiego polityka, a w PiS jej zdaniem jest wiele bardzo wartościowych osób, to "nie rozumie, dlaczego jego drużyna jest tak skupiona na niepotrzebnym i archaicznym dążeniu do centralizacji władzy". Przestrzega jednak, że presja zewnętrzna ze strony UE niewiele da, a będzie wręcz kontrproduktywna. "Naciski doprowadzą tylko do okopania się na swoich pozycjach" - stwierdza Staniszkis.

Innym polskim głosem w zachodnich mediach jest krótki komentarz Jacka Rostowskiego zamieszczony w brytyjskim dzienniku "Financial Times". Polityk PO skupia się na krytyce prezydenta Andrzeja Dudy i jego wcześniejszego tekstu zamieszczonego w gazecie, w którym przekonywał, że Polska ma się świetnie. "To hipokryzja, ale po Dudzie więcej się nie spodziewałem" - brzmi tytuł tekstu.

Co dalej z Polską?

Zagraniczne gazety zastanawiają się również, jak rozwinie się w najbliższym  czasie sytuacja w Polsce. Francuska gazeta "Le Monde" słowami swojego warszawskiego korespondenta opisuje sytuację w mediach publicznych, które "czekają na czystkę". "Wszyscy boją się zwolnienia i starają się nie wychylać" - brzmi przytaczana wypowiedź anonimowego pracownika TVP.

"Le Monde" zaznacza, że to i tak tylko przygrywka, bo na horyzoncie jest jeszcze zapowiadana znacznie głębsza przebudowa mediów publicznych w "media narodowe". "Wielu obawa się, że zostaną przekształcone w narzędzie rządowej propagandy, oparte o wartości bliskie PiS, czyli patriotyzm i nacjonalizm" - stwierdza korespondent.

Szwajcarski "Neue Zuercher Zeitung" zastanawia się natomiast nad przyszłością polskiego wymiaru sprawiedliwości w obliczu "pośpiesznych reform". "Polski rząd podejmuje kroki w kierunku jego upolitycznienia" - stwierdza korespondent gazety w Warszawie. Szwajcarzy zwracają uwagę, że rozwój sytuacji przywodzi wspomnienia z poprzednich rządów PiS w latach 2005-2007.

"W opinii Jarosława Kaczyńskiego, obecnie szeregowego posła, który tak naprawdę pozostaje szarą eminencją kierującą rządem, wymiar sprawiedliwości musi podlegać ostrej kontroli silnej władzy wykonawczej. Może przy tym zostać użyty do walki politycznej z opozycją" - przestrzegają Szwajcarzy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

#PisząoPolsce

Komentarze (83)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
david_skrzynecki
david_skrzynecki

Moim zdaniem na zachodzi jest problem z demokracja na pewno bardziej niz w polsce. wystarczy posłuchać o obecnej sytuacji...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pająk9876
   pająk9876

   A ja mam w głębokim poważaniu co myślą o Polsce ci z Zachodu, Wschodu czy zza wielkiej wody niech się zajmą swoimi problemami zwłaszcza ci na zachód od Odry.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     ania00

     Zachodnie media proszę troszczyć się o swoich obywateli bo z ta praworządnoscią to u was nie wesoło skoro większe prawa ma tsunami imigrantów niż wasze kobiety i okradani ludzie to powinno was martwić nie Polska

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jakby śmieszne

       byliśmy gwiazdami, ale komuś to przeszkadzało. Wielka szkoda, tak tak, więc PIS zabrał nam nadzieje i dgyby to wiedział przed gwiadką miałbym zepsute święta

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Centrum pomocy baranom
         Centrum pomocy baranom

         Szczerze? Mam w nosie największych krętaczy jakimi są media. Tym nie warto sobie mózgu prać.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Centrum pomocy baranom
           Centrum pomocy baranom

           Szczerze? Mam w nosie największych krętaczy jakimi są media.
           Tym nie warto sobie mózgu prać.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             mireczekb

             Polska z kraju podporządkowanego zgubnej,unijnej poprawności, przeszła na Jasną Stronę Mocy, dumna, silna i pewna własnych wartości.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                10
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               ajek1
               ajek1

               ...i padła na kolana.Przed Putlerem,bo tylko jemu pasuje ta walka Polski z UE.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 5
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  3
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 rd_dragon
                 rd_dragon

                 Uchodźcy z was zrobia wkrótce czarną dziurę w UE trudno powiedzieć czy się z niej wydostaniecie bo tego Stephen Hawking nie udowodnił! i nie ma znaczenia czy wtedy Polska będzie świeciła jaśniej czy ciemniej.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   7
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   bob_lewandowski
                   bob_lewandowski

                   niemcom zalerzy na zlym wizerunku polski bez PO bo traca kapital w drastycznym tepie.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      10
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     CzyżbyObiektywny
                     CzyżbyObiektywny

                     ??? Rozumiem że tracą wielki Polski kapitał który napędza Niemiecka gospodarkę:)))))

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       8
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        2
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Yaspi

                       Niemieckie korporacje wyprowadzały z Polski co roku łącznie ok. 90 miliardów złotych. Platforma Oszustów na to pozwalała. Teraz gra toczy się właśnie o takie pieniądze.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         2
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Centrum pomocy baranom
                         Centrum pomocy baranom
                         • bob_lewandowski:
                         • niemcom zalerzy na zlym wizerunku polski bez PO bo traca kapital w drastycznym tepie.
                         • rozwiń

                         Kapitał taniej siły roboczej.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           tavroh

                           Najwyższy czas iść na wojnę z całym światem. Wszyscy, no może poza Węgrami, chcą Polskę zniszczyć. Gdybyśmy w odpowiednim czasie, jak postulował z trybuny sejmowej poseł Czerstwy, koronowali Hesusa na króla Polski, to dzisiaj byśmy byli spokojni i tę wojnę wygrali. A tak... lipa. Trzeba szybko koronować i wtedy cały świat będzie rozwiń

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             8
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              6
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             CzyżbyObiektywny
                             CzyżbyObiektywny

                             Węgry chcą by Kaczyński robił syf to wtedy zachodni biznes ucieknie do nich...

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               7
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                2
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               jakby śmieszne

                               stavros, ale czy to bezpieczne ?

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                 Pozostałe informacje