Zachwiali podstawami fizyki przez obluzowany kabel

Zachwiali podstawami fizyki przez obluzowany kabel
Zachwiali podstawami fizyki przez obluzowany kabel
cdsweb.cern.ch, fot. cern-wikipedia-Florian-Hirzinger-CC-BY-SA
Zachwiali podstawami fizyki przez obluzowany kabelcdsweb.cern.ch, fot. cern-wikipedia-Florian-Hirzinger-CC-BY-SA

Podstawy współczesnej fizyki obronione przed neutrinami. Zdaniem magazynu naukowego "Science" cząsteczki te wcale nie poruszają się szybciej niż światło - o czym pod koniec ubiegłego roku donoszono z CERN - a źródłem błędu w pomiarach był... zbyt luźno podłączony kabel.

Oznacza to, że wciąż niepodważona pozostaje szczególna teoria względności Alberta Einsteina z 1905 r., zgodnie z którą prędkość światła jest we Wszechświecie nieprzekraczalna.

"Złe podłączenie między (odbiornikiem) GPS a komputerem jest bez wątpienia źródłem błędu" - podał "Science", powołując się na źródła zbliżone do eksperymentu. Dodał przy tym, że potrzebne będą dalsze badania, by potwierdzić, że właśnie zbyt luźny kabel światłowodowy zafałszował wynik eksperymentu.

Neutrina szybsze niż światło

Pod koniec września ub.r. naukowcy z CERN ogłosili, że po przesłaniu wiązki neutrin ze swojego ośrodka do oddalonego o 732 km podziemnego laboratorium we włoskim Gran Sasso w punkcie docelowym cząstki pojawiły się o 60 miliardowych części sekundy wcześniej, niż dotarłoby tam światło.

Pomiary powtarzano ok. 15 tysięcy razy, aż naukowcy uzyskali zadowalający, statystyczny poziom istotności, który pozwala mówić o odkryciu. Przyznali jednak już wtedy, że do wyników własnych eksperymentów, które wywołały zdumienie świata naukowego, podchodzą z wielką ostrożnością.

W poszukiwaniu błędów

- Próbowaliśmy to wyjaśnić na wszelkie możliwe sposoby - mówił wówczas w rozmowie z BBC autor doniesienia, Antonio Ereditato z CERN. - Próbowaliśmy znaleźć błędy - błędy trywialne, bardziej skomplikowane, albo zupełnie kardynalne - i się nie udało - opowiadał.

Zgodnie z teorią Einsteina, prędkość światła jest we Wszechświecie nieprzekraczalna. Na założeniu, że nic nie może jej przekroczyć, opiera się większość fizyki współczesnej. Naukowcy nieustannie starają się coraz bardziej precyzyjnie zmierzyć to zjawisko, dlatego wciąż wykonują tysiące eksperymentów. Poza podważonymi teraz badaniami CERN nic nie wskazało, by jakakolwiek cząsteczka mogła przekroczyć granicę prędkości światła.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: cdsweb.cern.ch, fot. cern-wikipedia-Florian-Hirzinger-CC-BY-SA