tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Xi: nigdy nie będziemy forsować naszej drogi, modelu i teorii

Chiny są skłonne podzielić się swoim doświadczeniem ze światem, ale nie będą forsować swojego modelu w innych krajach – zapewnił prezydent ChRL Xi Jinping podczas spotkania z odwiedzającym Chiny sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Obaj przywódcy wezmą udział w Forum Boao dla Azji, określanym jako azjatyckie Davos, które rozpoczęło się na chińskiej wyspie Hajnan, stanowiącej prowincję o tej samej nazwie.

"Nie będziemy forsować naszej drogi"

Guterres pogratulował Xi drugiej kadencji na stanowisku prezydenta Chin i podziękował mu za wsparcie dla pracy ONZ, a także za konstruktywną promocję dyplomatycznego rozwiązania napięć na Półwyspie Koreańskim – napisano w oficjalnym komunikacie ONZ.

Xi zapewnił, że ochrona autorytetu Narodów Zjednoczonych jest fundamentem chińskiej dyplomacji.

- Wierzymy, że wszystkie kraje, duże i małe, są sobie równe, oraz że największe kraje powinny udźwignąć ciążącą na nich odpowiedzialność - powiedział w niedzielę chiński prezydent, cytowany przez agencję Xinhua.

- Jesteśmy skłonni podzielić się chińskimi szansami rozwoju i doświadczeniem ze światem, ale nigdy nie będziemy forsować naszej drogi, modelu i teorii - zaznaczył Xi.

Początek wojny handlowej?

Wcześniej w niedzielę Guterres spotkał się w Pekinie z ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi, z którym rozmawiał na temat międzynarodowego handlu i groźby wybuchu wojny celnej. Guterres podkreślił wagę chińskich zapowiedzi dotyczących reform i otwierania gospodarki w czasie, gdy "inni prowadzą politykę zamykania się".

- Rozwiązaniem tych problemów nie jest kwestionowanie globalizacji, ale jej usprawnienie. Nie izolacja czy protekcjonizm, ale więcej współpracy międzynarodowej - mówił sekretarz generalny ONZ.

W ostatnich tygodniach ChRL i USA grożą sobie wzajemnie nałożeniem ceł, co rodzi obawy o wybuch największej od dziesięcioleci wojny handlowej. W piątek Pekin zapowiedział, że odpowie "z wielką siłą", jeśli Waszyngton ogłosi nową listę chińskich towarów do oclenia, które zgodnie z zapowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa mają być warte 100 miliardów dolarów.

Wcześniej USA opublikowały zestawienie chińskich towarów wartych 50 mld dol., które mogą być objęte karnymi cłami. Chiny natychmiast odpowiedziały własną listą produktów amerykańskich o zbliżonej wartości. Datę wprowadzenia chińskich ceł odwetowych uzależniono od wejścia w życie taryf amerykańskich, a te mogą zostać wprowadzone po upływie 60-dniowego okresu przewidzianego na konsultacje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje