tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dożywocie za atak nożem na przechodniów

Marokańczyk, który w sierpniu 2017 roku na rynku w Turku, w południowo-zachodniej Finlandii, zaatakował nożem przechodniów, zabijając dwie osoby i raniąc osiem, został skazany w piątek na dożywocie. Sąd uznał, że Abderrahman Bouanane przeprowadził atak o podłożu terrorystycznym.

Takiego wymiaru kary dla urodzonego w 1994 roku Bouanane domagał się prokurator.

Przekonywał, że jest mordercą, ale nie terrorystą

Sąd ocenił, że "sposób myślenia Bouanane skłaniał się w stronę Państwa Islamskiego (IS)". W wyroku podkreślono, że na jego radykalizację mogła wpłynąć odmowa przyznania mu azylu w Finlandii.

Według sądu atak został przeprowadzony z premedytacją i w szczególnie okrutny sposób. Sąd zgodził się także z prokuratorem, że celem działania Marokańczyka było wywołanie poczucia głębokiego lęku w społeczeństwie, co wypełnia znamiona przestępstwa terrorystycznego.

W trakcie procesu przypomniano, że Marokańczyk "postrzegał siebie jako bojownika" tak zwanego Państwa Islamskiego. W jego rzeczach śledczy znaleźli materiały związane z tą dżihadystyczną organizacją.

- Okrzyk Bouanane podczas zamachu, "Allahu akbar", był "okrzykiem bojowym", a atak był typowy dla działań IS - podkreślali oskarżyciele.

Bouanane przyznał się do zabójstw i próby dokonania kolejnych, ale zaprzeczał terrorystycznym motywom. Obrona uważała, że jego czyn należało rozpatrywać jako akt zabójstwa i próby jego dokonania, za co przewidziana jest kara minimum 10 lat pozbawienia wolności.

"Był na wojnie z kobietami"

Proces Marokańczyka toczył się w kwietniu i maju przez pięć tygodni. W jego pierwszym dniu z udziałem oskarżonego ze względów bezpieczeństwa rozprawę przeprowadzono w więzieniu w Turku. Na polecenie sądu Bouanane cały czas był skuty kajdankami, miał też odsłoniętą twarz. Później ze względu na stan zdrowia nie uczestniczył w posiedzeniach sądu.

Na końcowej rozprawie podjęto ponowną próbę przesłuchania oskarżonego. Przyznał wtedy, że nie żałuje swych czynów i twierdził, że "był na wojnie z kobietami". Z dziesięciu ofiar jego ataku, osiem było płci żeńskiej.

Przed rozpoczęciem procesu Marokańczyk został poddany badaniom psychiatrycznym, z których wynikło, że czynu dokonał, będąc w pełni władz umysłowych.

Bouanane został postrzelony i zatrzymany przez policję w dniu zamachu.

Nie dostał azylu i przeprowadził pierwszy zamach

Skazany w piątek na dożywocie Abderrahman Bouanane ubiegał się w Finlandii o azyl. Pod koniec 2016 roku dostał odmowną decyzję. Do czasu ataku przebywał w ośrodku dla uchodźców w jednej z dzielnic Turku, czekając na rozpatrzenie swojego odwołania. W trakcie śledztwa wykazano też, że przed fińskimi urzędnikami posługiwał się fałszywą tożsamością.

W Finlandii skazani na kary dożywocia mogą być zwolnieni najwcześniej po upływie 12 lat. Kwestie warunkowego zwolnienia rozpatruje sąd apelacyjny w Helsinkach. Średni okres odbywania kary dożywocia wynosi ponad 14 lat.

Marokańczyk zostanie osadzony w więzieniu w Turku. Piątkowy wyrok jest nieprawomocny i może zostać zaskarżony do sądu apelacyjnego.

Ubiegłoroczny atak nożownika w Turku jest uznawany za pierwszy dżihadystyczny atak w Finlandii. Tak zwane Państwo Islamskie nie przyznało się do związków z zamachem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lewart

Za zabójstwo z premedytacją tylko kara śmierci .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje