"Wymknęła się z twarzą umazaną krwią". Świadkowie wskazują na "białą wdowę"


Samantha Lewthwaite uciekła z centrum handlowego w Nairobi, udając spanikowaną klientkę - donosi "Belfast Telegraph", powołując się na kenijskie służby bezpieczeństwa. Kenijczycy mieli też ustalić, że poszukiwana przez Interpol terrorystka wynajęła w centrum handlowym pomieszczenie, które wykorzystano do ataku. Zanim przeniosła się do Kenii, "biała wdowa" miała trzy lata ukrywać się w RPA i inwigilować tam zagraniczne ambasady - donosi "Daily Telegraph".

Z centrum handlowego Westgate Samantha Lewthwaite "wymknęła się z twarzą umazaną krwią" - pisze "Belfast Telegraph", powołując się na kenijskie służby bezpieczeństwa. Świadkowie zeznali, że kobieta o rysopisie odpowiadającym Lewthwaite była widziana, jak opuszcza Westgate w tłumie spanikowanych klientów, a jej twarz i ubranie były mocno pomazane krwią. Prawdopodobnie, aby utrudnić identyfikację.

Wynajęła sklep

Służby bezpieczeństwa twierdzą, że Lewthwaite wynajęła pomieszczenie w Westgate kilka miesięcy przed terrorystycznym atakiem, w którym zginęło 67 osób.

Kobieta miała pozaklejać szyby sklepiku gazetami pod pozorem remontu i przygotowywania pomieszczenia do sprzedaży, aby nikt postronny w centrum handlowym nie widział, co dzieje się w środku. Pracownicy centrum powiedzieli policji w Nairobi, że pomogli kobiecie, której rysopis odpowiada poszukiwanej Lewthwaite, wnosić kartony do sklepiku.

Służby nie wykluczają, że kobieta kierowała grupą 13-17 terrorystów, którzy dokonali masakry w Westgate. Interpol wydał międzynarodowy list gończy za Lewthwaite.

Kryjówka w RPA

Kenijska policja zaczęła poszukiwać Lewthwaite już na długo przed atakiem na Westgate, kiedy okazało się, że w 2011 r. wynajęła mieszkanie po trzech latach spędzonych pod fałszywym nazwiskiem w RPA. "Daily Telegraph" pisze, że Lewthwaite podczas pobytu w RPA rozpracowywała zagraniczne ambasady w tym kraju.

29-letnia Brytyjka ukrywała się w Południowej Afryce w latach 2008-2011 pod nazwiskiem Natalie Faye Webb. W styczniu i lutym tego roku zarejestrowały ją kamery telewizji przemysłowej w rejonie placówek dyplomatycznych w dzielnicy Arcadia w stolicy RPA Pretorii.

Alarm miała podnieść Organizacja Bezpieczeństwa Społeczności Żydowskiej Afryki Południowej, która twierdziła, że otrzymała "wysoce wiarygodne" ostrzeżenie od Mossadu. Informację przekazano południowoafrykańskiej policji, ale tej nie udało się namierzyć Lewthwaite.

Szef MSW RPA Naledi Pandor poinformował w ub. tygodniu, że ostatni zarejestrowany przypadek użycia przez Lewthwaite fałszywego paszportu miał miejsce w lutym 2011. Po tym unieważniono dokument. Pandor odmówił skomentowania informacji, że Lewthwaite jest w posiadaniu innych dokumentów tożsamości RPA.

Południowa Afryka stała się w ostatnich latach krajem, który terroryści islamscy z innych rejonów kontynentu wykorzystują jako miejsce, gdzie można na długo zniknąć i bazę do przygotowywania akcji terrorystycznych w innych krajach. Wynika to z małej skuteczności lokalnych służb bezpieczeństwa, braku wystarczającego nadzoru (RPA nie jest celem zamachów islamistów) oraz łatwego dostępu do dokumentów wynikającego z powszechnej korupcji.

W Al-Szabab

Urodzona w Banbridge w Północnej Irlandii Samantha Lewthwaite dorastała w Buckinghamshire, gdzie jako nastolatka miała przejść na islam. Potem poślubiła innego konwertytę Germaine'a Lindsaya. Była w ciąży, gdy Lindsay wysadził się w powietrze w londyńskim metrze w lipcu 2005. W serii zamachów zginęły wówczas 52 osoby. Początkowo policja nie łączyła Lewthwaite z zamachem, ale potem - gdy kobieta już zniknęła - odkryła, że odgrywała ważną rolę w przygotowaniach do ataku.

Lewthwaite powiązano z Al-Szabab po tym, jak w czerwcu aresztowano innego pochodzącego z Wysp członka organizacji, Germaine'a Granta. Grant zajmował się zdobywaniem funduszy na działanie grupy i podlegał Lewthwaite. To "biała wdowa" miała stać za próbą uwolnienia Granta z więzienia w Mombasie, gdzie czeka na proces.

Lewthwaite miała wyjść za mąż za jednego z czołowych działaczy Al-Szabab. Został on zastrzelony podczas policyjnej akcji w Mombasie w październiku 2012.

Według kenijskiej policji Lewthwaite wyszła ponownie za mąż, za londyńczyka Habiba Ghaniego, który także przyłączył się do Al-Szabab. Ghani i pochodzący z USA Omar Hammami zostali zastrzeleni podczas wewnętrznych porachunków islamistów na początku września.

Autor: //gak / Źródło: Belfast Telegraph, Daily Telegraph

Raporty: