Wielka wymiana jeńców w Donbasie

Aktualizacja:

OBWE i Berlin przyjęły w środę z zadowoleniem informację o zakończeniu wymiany jeńców pomiędzy ukraińskimi władzami a prorosyjskimi separatystami. Ukraina przekazała 233 osoby, a separatyści uwolnili 74 jeńców. OBWE wzywa strony konfliktu do kontynuowania dialogu.

- Pozwolenie tak wielu osobom, które były przetrzymywane przez obydwie strony, na powrót do domu przed Nowym Rokiem i prawosławnym Bożym Narodzeniem to bardzo dobry rozwój wydarzeń - powiedziała szefowa dyplomacji Austrii Karin Kneissl, która przewodzi Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). - Dzisiejsza wymiana to nie tylko gest humanitarny, ale też pomocny krok ku zbudowaniu zaufania między stronami konfliktu - dodała.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel uznał, że środowa wymiana jeńców to "znaczący krok ku wdrożeniu porozumienia z Mińska". Niemcy i Francja pomogły wypracować to porozumienie w 2015 roku. Jednym z jego postanowień była właśnie wymiana jeńców.

Pierwsza wymiana od 15 miesięcy

Do środy udało się doprowadzić do wymiany tylko kilkudziesięciu osób, a ostatnia taka akcja miała miejsce 15 miesięcy temu.

W środę proces wymiany, do której doszło w mieście Gorłówka, około 40 km od Doniecka, nadzorowali obserwatorzy OBWE i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Obecnych było też trzech rosyjskich duchownych prawosławnych. Na miejsce wymiany jeńców, do Donbasu, przybył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Spotkał się z uwolnionymi przez prorosyjskich separatystów jeńcami i podziękował im za wytrwałość. Przeprowadzenie akcji uzgodniono w ubiegłym tygodniu. Wymiana jeńców ma mieć drugi etap, podczas którego 29 osób przetrzymywanych przez separatystów może zostać przekazanych Ukrainie, która uwolni 74 jeńców - podaje AFP i zastrzega, że nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do kolejnej wymiany.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty: