Samolot rozbił się na plaży. Zabici i ranni

Aktualizacja:

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w katastrofie wyczarterowanego przez francuskie wojsko samolotu, który rozbił się koło lotniska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej - poinformowali w sobotę przedstawiciele lokalnych władz.

Przyczyny katastrofy nie zostały jeszcze ustalone.

Jak twierdzi Sinaly Silue, szef zarządu lotnictwa cywilnego Wybrzeża Kości Słoniowej, lecąca ze stolicy Burkiny Faso, Ouagadougou maszyna uległa katastrofie w trakcie podchodzenia do lądowania.

- Na pokładzie było 10 osób, w tym sześciu członków załogi, trzech francuskich żołnierzy i francuski cywil pracujący dla firmy (lotniczej) - oświadczył Silue na konferencji prasowej. Dodał, że samolot był zarejestrowany w Mołdawii, ale nie ujawnił, do kogo konkretnie należał.

Złe warunki pogodowe

Według Silue, wieża kontrolna w Abidżanie straciła łączność z samolotem o godzinie 8.24 rano czasu lokalnego (10.24 czasu polskiego), gdy trwała silna burza.

Silue zadeklarował, że nie dysponuje na razie żadnymi informacjami na temat przyczyn katastrofy.

Jak przy tym zaznaczył, w chwili wypadku pogoda na podejściach do portu lotniczego była "bardzo zła". Podjęto dochodzenie i władze Wybrzeża Kości Słoniowej są w kontakcie ze swymi francuskimi i mołdawskimi partnerami - zapewnił.

Według informacji ministra bezpieczeństwa Sidiki Diakite, zginęło czterech obywateli Mołdawii, a dwóch kolejnych zostało rannych. Ucierpiało także czterech obywateli Francji, którzy zostali przewiezieni do najbliższego szpitala.

Walki z dżihadystami

Francja utrzymuje koło portu lotniczego Abidżanu wojskową bazę zaopatrzeniową dla wsparcia swych żołnierzy, zwalczających islamistów w państwach Afryki Zachodniej w ramach operacji Barkhane. - Był to samolot wyczarterowany przez armię francuską dla sił Barkhane w celu wykonywania misji logistycznych - powiedział rzecznik armii francuskiej, pułkownik Patrick Steiger. Na miejsce katastrofy szybko przybyli ambasador Francji w Abidżanie oraz francuscy żandarmi i żołnierze.

An-26 to transportowa wersja dwusilnikowego turbośmigłowego samolotu pasażerskiego An-24.

Autor: mm//kg / Źródło: reuters, pap