tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zeman prezydentem Czech

Półnaga rzuciła się na prezydenta

Podczas oddawania głosu przez prezydenta Czech Milosa Zemana doszło do incydentu. Półnaga kobieta niespodziewanie rzuciła się w jego kierunku krzycząc "Zeman - dziw** Putina". W piątek rozpoczęło się dwudniowe głosowanie w wyborach prezydenckich, w których Zeman jest jednym z faworytów.

Na stronie internetowej FEMEN poinformowano, że półnaga kobieta była Ukrainką i należała do tej grupy feministycznej.

Zdaniem ekspertów Zeman, który przed pięciu laty wygrał pierwsze powszechne głosowanie w wyborach prezydenckich, tym razem raczej nie pokona konkurentów w pierwszej turze. Za dwa tygodnie może się zmierzyć z jednym z ośmiu konkurentów.

Analitycy podkreślają również, że jeśli dojdzie do drugiej tury, to zwycięstwo urzędującego prezydenta Zemana nie jest rzeczą oczywistą.

Wysoka frekwencja

W czeskich mediach w piątek późnym wieczorem podkreślono wysoką frekwencję pierwszego dnia głosowania. W poszczególnych krajach (województwach) i miejscowościach wyniosła ona od 30 do 40 proc., a w samej Pradze po godzinie 20 przekroczyła 40 proc. Jak się wskazuje, końcowa frekwencja może się okazać wyższa niż w poprzednich wyborach prezydenckich przed pięciu laty i w ubiegłorocznych wyborach do Izby Poselskiej.

Lokale wyborcze w piątek zamknięto o godzinie 22, w sobotę zostały jeszcze otwarte w godzinach 8 - 14. Nieoficjalne wyniki głosowania powinny być znane około godziny 19.

Referendum w sprawie Zemana

Portal info.cz ocenia, że frekwencja może sięgnąć nawet 65 proc. - Wybory są w znacznej mierze referendum dotyczącym wykonywania mandatu przez prezydenta Milosza Zemana. To mobilizuje zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników – wskazuje cytowany analityk Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM) Jan Czervenka.

Przewiduje się, że pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, a do drugiej tury niemal na pewno przejdzie Zeman, mając za kontrkandydata byłego szefa Akademii Nauk Jirzego Drahosza, autora tekstów piosenek pop i byłego właściciela firmy bukmacherskiej Michala Horaczka lub byłego dyplomatę i współpracownika Vaclava Havla Pavla Fischera. Szanse pozostałych pięciu kandydatów na udział w drugiej turze są znikome.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Zeman prezydentem Czech

Pozostałe informacje